• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Co z dziećmi w czasie strajku nauczycieli?

Wioleta Stolarska
7 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
W poniedziałek, 8 kwietnia w placówkach oświatowych ma rozpocząć się ogólnopolski strajk nauczycieli. W poniedziałek, 8 kwietnia w placówkach oświatowych ma rozpocząć się ogólnopolski strajk nauczycieli.

Zastanawiasz się, czy posłać swoje dziecko w poniedziałek do szkoły? Wszystko wskazuje na to, że właśnie wtedy rozpocznie się strajk nauczycieli. Większość szkół w Trójmieście najprawdopodobniej będzie musiała odwołać zajęcia, bo nie będzie komu zająć się uczniami. Dyrektorzy już od kilku dni apelują do rodziców o zorganizowanie dzieciom alternatywnej opieki. Podpowiadamy, na jakie rozwiązania mogą liczyć rodzice.Zobacz zajęcia dla dzieci podczas strajku


W przypadku odwołania zajęć jak zapewnisz opiekę swojemu dziecku?

W poniedziałek, 8 kwietnia w placówkach oświatowych ma rozpocząć się ogólnopolski strajk nauczycieli. Również w Trójmieście ponad 200 placówek zadeklarowało w nim swój udział. To głównie szkoły podstawowe, licea, ale również przedszkola. Oznacza to, że tysiące rodziców w poniedziałek rano zmierzy się z problemem zapewnienia opieki dla swoich dzieci.

Dzieci do 8 lat - zasiłek opiekuńczy na czas strajkuRodzice dzieci do 8. roku życia w sytuacji jeśli ich przedszkole/szkoła poinformuje w poniedziałek o odwołaniu zajęć mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem i zostać z maluchem w domu.

- Zasiłek przysługuje rodzicom objętym ubezpieczeniem chorobowym, w związku z tym będą mogli z niego skorzystać rodzice posiadający umowę o pracę, umowę zlecenie lub inną umowę o świadczenie usług, umowę nakładczą, a także rodzice prowadzący działalność pozarolniczą, jak również rodzice będący członkami rolniczej spółdzielni produkcyjnej czy spółdzielni kółek rolniczych. Ponadto prawo do skorzystania z zasiłku opiekuńczego przysługuje obojgu rodzicom, jednak zasiłek może zostać wypłacony tylko jednemu z rodziców w danym czasie - mówi Mariusz Królczyk, prawnik.
Szczegółowo pisaliśmy o tym w osobnym artykule - Zasiłek opiekuńczy na czas strajku nauczycieli.

Rodzice dzieci do 8. roku życia w sytuacji, jeśli ich przedszkole/szkoła poinformuje jutro o odwołaniu zajęć mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem i zostać z maluchem w domu. Rodzice dzieci do 8. roku życia w sytuacji, jeśli ich przedszkole/szkoła poinformuje jutro o odwołaniu zajęć mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem i zostać z maluchem w domu.

Co zamiast szkoły dla 8-12-latka?Opieka 24h/dobę nad dzieckiem - to wbrew pozorom spore wyzwanie dla rodziców, szczególnie kiedy konieczna jest w nagłej sytuacji. Jak duże musi być dziecko, by było w pustym domu bezpieczne? W polskim prawie nie ma jednoznacznego przepisu, który mówiłby wprost o tym, w jakim wieku można zostawić dziecko samo w domu. W art. 106 kodeksu wykroczeń czytamy, że pozostawienie siedmiolatka bez opieki w sytuacji, w której mogłoby dojść do zagrożenia (na przykład pożaru) podlega karze grzywny lub nagany.

Według psychologów dzieci przed 10. rokiem życia nie powinno się zostawiać samych w domu, a i wtedy nie zawsze są na to gotowe. Według organizacji działających na rzecz praw dziecka większość 12-latków nie jest gotowa, by zostać w domu bez opieki.

Jak więc w sytuacji strajku nauczycieli i zamkniętej szkoły zapewnić opiekę dzieciom od 8 do 12 roku życia? Tu z pomocą muszą przyjść samorządy, które mają obowiązek zapewnić dzieciom opiekę poza zajęciami szkolnymi.

Jeśli rodzice nie mają możliwości skorzystać z pracy zdalnej czy urlopu ani z pomocy rodziny, warto, żeby sprawdzili, czy ich dzieci mogą wziąć udział w proponowanych zajęciach zastępczych.

Większość szkół w Trójmieście najprawdopodobniej będzie musiała odwołać zajęcia, bo nie będzie komu zająć się uczniami. Większość szkół w Trójmieście najprawdopodobniej będzie musiała odwołać zajęcia, bo nie będzie komu zająć się uczniami.

Samorządy pomogą w zapewnieniu rozrywki, ale nie opiekiGdańsk

Od poniedziałku będą pojawiały się komunikaty na temat sytuacji w szkołach i zapewnianiu opieki dzieciom w Gdańskiej Platformie Edukacyjnej oraz na stronie Strajk Oświaty. Do dyspozycji gdańszczan przez całą dobę jest Gdańskie Centrum Kontaktu, którego pracownicy udzielą informacji pod nr tel. 58 52 44 500.

- Zaangażowaliśmy wolontariuszy, emerytowanych pracowników oświaty z przygotowaniem pedagogicznym, skontaktowaliśmy się z placówkami kultury, które dzięki dodatkowym imprezom kulturalnym, sportowym i edukacyjnym na terenie miasta pomogą zapewnić opiekę jak największej liczbie dzieci i młodzieży - mówi Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego (WRS) gdańskiego magistratu. - Priorytetem jest oczywiście zapewnienie im opieki na terenie placówki, lecz nie zawsze to będzie pewnie możliwe.
Miasto zapewnia, że jeśli dziecko do szkoły przyjdzie, zostanie otoczone opieką. Warto jednak pamiętać, że formalnie opiekę nad uczniami mogą pełnić tylko pracownicy z przygotowaniem pedagogicznym.

- Dyrektorzy placówek zadbają o każde dziecko i spróbują opanować sytuację, o której skali dziś nie możemy powiedzieć nic pewnego - informuje Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu.
Gdańsk przygotował ofertę możliwych zająć/warsztatów w poszczególnych instytucjach kultury na terenie Gdańska dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Oferta opieki zakłada świadczenie usług edukacyjnych przy założeniu, iż uczniowie zostaną dowiezieni do instytucji kultury. Instytucje zwracają także uwagę, że możliwość zorganizowania zajęć nie jest równoznaczna z możliwością zapewnienia wymaganej opieki podczas przebywania w siedzibie instytucji.

W zorganizowaniu opieki pomagają tez instytucje. W Alchemii dla uczniów przygotowano przestrzeń na poziomie +3 w budynku Argon.

Sopot

W Sopocie, jak informuje Anna Dyksińska z sopockiego magistratu, gmina nie jest w stanie zapewnić opieki podopiecznym podczas strajku, ale może zaproponować alternatywną formę spędzenia czasu.

Jeśli zatem rodzice zorganizują dzieciom opiekę, to te - wraz z opiekunami - mogą wziąć udział w szeregu atrakcyjnych zajęć. I tak, od poniedziałku, od godziny 7.30, otwarte będą wszystkie sopockie instytucje kultury: Państwowa Galeria Sztuki, Muzeum Sopotu, biblioteki i Sopoteka.

- Nie przewidujemy jednak zajęć zorganizowanych ze względu na brak możliwości zapewnienia - zgonie z przepisami prawa - wychowawców z odpowiednimi kwalifikacjami - zastrzega Dyksińska. - Dajemy możliwość rodzicom, by mogli zabrać dzieci do tych instytucji, które na czas strajku nie będą pobierać opłaty za wejście (np. PGS).
Z inicjatywy marszałka województwa na czas planowanego przez nauczycieli strajku samorządowe instytucje kultury - teatry, muzea i biblioteki - będą otwarte dla uczniów. Darmowe zajęcia przygotowano dla dzieci i młodzieży w różnym wieku (grupy zorganizowane).

W dniach 8-12 kwietnia dzieci będą mogły odwiedzić grodzisko w Sopocie. Nie wiadomo jeszcze, jaką formę będą miały przygotowywane atrakcje, ale pod uwagę brane jest m.in. zorganizowanie lekcji, gier, zabaw, a także ognisko i pieczenie kiełbasek.

Gdynia

Dyrektorzy gdyńskich szkół przekazali już prośbę rodzicom, by w czasie strajku zatrzymali dzieci w domu. Miasto zamierza przygotować pakiet zajęć edukacyjnych, które mogłyby zastąpić zajęcia szkolne. Bez względu na skalę strajku policja i straż miejska będą zwracały baczniejszą uwagę na okolice szkół i miejsc chętnie odwiedzanych przez dzieci i młodzież.

- By wspomóc państwa w zorganizowaniu dzieciom opieki, w tym najtrudniejszym dniu, jakim niewątpliwie będzie poniedziałek 8 kwietnia, prezydent Gdyni już podjął decyzję, że będzie to dzień otwarty miejskich placówek kultury. Dzieci i młodzież wraz z rodzicami czy opiekunami mogą w tym dniu skorzystać nieodpłatnie z przygotowanej oferty. W swoje progi zapraszają: Centrum Nauki Experyment (w godz. 9:00-18:00), Muzeum Emigracji (w godz. 10:00-18:00) oraz Konsulat Kultury (w godz. 9:00-13:00 ). O zmieniającej się sytuacji będziecie państwo na bieżąco informowani przez dyrektorów placówek. Komunikaty dotyczące poszczególnych szkół i przedszkoli dostępne są na stronach internetowych jednostek - poinformował Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza w poniedziałek 8 kwietnia na zwiedzanie zakamarków GCF. Grupa maksymalnie może liczyć 20 osób. Zwiedzanie w dwóch turach o 11:00 i 12:00. Zbiórka przy portierni GCF - poziom 0.

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni dysponuje wolnymi terminami: 9, 10 i 11 kwietnia - godziny do ustalenia. Grupy, za względu na przepisy BHP, nie mogą być większe niż 20 osób. Grupy takie musiałyby być pod opieką osób, które mają uprawnienia pedagogiczne.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 zaprasza najmłodszych na zajęcia z koszykówki, które przeprowadzą zawodniczki Gdyńskiej Młodej Ligi. Zajęcia potrwają w godzinach 9 - 15 na sali gimnastycznej ZSP nr 3.

Biblioteka Gdynia zaprasza wszystkie dzieci wraz z opiekunami do swoich filii dysponujących kącikami dla dzieci. Biblioteka Obłuże, Biblioteka Śródmieście, Biblioteka Witomino i Biblioteka Karwiny zapraszają od godziny 9 do swoich kącików dla dzieci, gdzie czeka mnóstwo książek, gier planszowych i wiele atrakcji.

Jeśli rodzice nie mają możliwości skorzystać z pracy zdalnej czy urlopu ani z pomocy rodziny, warto, żeby sprawdzili, czy ich dzieci mogą wziąć udział w proponowanych zajęciach zastępczych. Jeśli rodzice nie mają możliwości skorzystać z pracy zdalnej czy urlopu ani z pomocy rodziny, warto, żeby sprawdzili, czy ich dzieci mogą wziąć udział w proponowanych zajęciach zastępczych.

Jaka będzie skala strajku?Dopiero w poniedziałek dowiemy się, które szkoły wezmą udział w strajku, poznamy też dokładną liczbę strajkujących nauczycieli. Nie wiadomo, ilu pracowników szkół zgłosi gotowość do pracy, co bardzo utrudnia zorganizowanie dzieciom alternatywnej opieki.

Rozmowy ostatniej szansy nauczycielskich związków ze stroną rządową odbędą się w niedzielę o godzinie 19 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.

To, które szkoły zamierzają wziąć udział w strajku, można sprawdzić na poniższej mapie, która jest aktualizowana na bieżąco (mapa powstaje w oparciu o zgłoszenia nauczycieli zamierzających strajkować).

Opinie (1373) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • A co mają zrobić pracodawcy jak 60% rodziców pójdzie na opieki? (168)

  • 410 37

  • Pytanie do Rządu i Zalewskiej (86)

   • 117 66

   • pytanie do broniarza-opozycji (55)

    • 75 93

    • Nie trudź się Nowogrodzki trollu, wasze wpisy śmierdzą szczujnią z daleka. (51)

     Szkoda że PiS równie chętnie jak na wasze komentarze, nie chce znaleźć pieniędzy dla nauczycieli.

     • 77 58

     • każdy nauczyciel niech kupi 2 krowy albo 10 świniaków

      rząd dofinansuje i bedzie git... państwo teoretyczne

      • 76 14

     • Tak samo jak Dulkiewicz nie ma dla kierowców i szeregowych urzędników. (23)

      • 33 30

      • Weź się Kacper pogódź z przegraną jak facet. (15)

       • 50 28

       • Kacper wygrał ma I turze z kandydatem PO, niejakim Walesą (14)

        Jaka porażka ?

        • 16 37

       • Czy ta wygrana z kandydatem PO dała mu fotel prezydenta? (13)

        Nie? Czyli przegrał, proste. Wy PiSiory żyjecie w jakimś innym świecie, 27:1 w PE to wygrana, przegrana Kacperka też wygrana.. o_O

        • 38 12

       • Kup małpkę i milcz (10)

        Wasz Wałęsa przegrał bo w Gdańsku nikt wszego kandydata z PO nie chciał . Dotarło ? A 27:1 to była ustawka niemiecka .

        • 12 27

       • Nasz Adamowicz wygrał (3)

        Bo w Gdańsku nie ma miejsca na złodziei dotacji dla bezrobotnych.

        Niemcy kazali Kaczorowi mówić, że wygrał głosowanie? Ciekawe...

        • 14 9

       • Wasz Adamowicz a kto jest ,,wy,,? (2)

        • 3 4

       • No tak wasz kolekcjonował mieszkania i gotówkę na 36 kontach w Banku

        • 5 3

       • Gdańszczanie

        Pytanie, kim są pisowe trolle okupujące ten portal od kilku lat

        • 1 1

       • (4)

        Jaka ustawka niemiecka? PiS na ostatnią chwilę wyskoczył z jakimś kontrkandydatem bez żadnego przygotowania i pomysłu na przekonanie innych państw. Ani to nie miało sensu, ani nie było prawidłowo rozegrane. Na poziomie kraju może i potrafią kolanem przepychać ustawy w ciągu kilku godzin, ale w UE się na takie numery nie nabiorą - tam trzeba jednak mieć jakiś plan i argumenty.

        • 15 7

       • Szczególnie, że głosowanie było (1)

        Tusk - tak, czy nie.
        Zrobili szopkę, żeby coś pokazać w TVPiS, a że cały świat ma nas wszystkich za d**ili po tym? Co to gnoma, który i tak angielskiego nie rozumie, obchodzi...

        • 11 5

       • Głosowanie było kto jest za

        Nie liczono głosów wstrzymujących się .

        • 1 0

       • Tusk uciekł do Brukseli (1)

        Merkel człowiek niejaki Oskar

        • 3 3

       • Proste wystawić faktury szkole za prywatną opiekę nad dziećmi przez nianie. Albo przeprowadzić dzieci do szkoły. Nauczyciele i tak w nich siedzą 8 godz. Krótką piłka. Prędzej pracodawca zwolni rodzica z pracy...
        + odszkodowanie za niedoprowadzenie do egzaminów. Proste albo przyjąć propozycję rządu albo nie i wracać do pracy.
        Rodzice się wkurzą. Każdy ma dozę cierpliwości.

        • 0 0

       • Taka ustawka niemiecka, że nawet Wielki Przyjaciel Orban zostawił Kaczorka na lodzie ;)

        • 6 3

       • Zwycięstwo Adamowicza skończyło się dla niego tragicznie (1)

        • 4 1

       • Tragicznie?

        A co się stało ?

        • 2 3

      • A pani Dulkiewicz obiecuje 500zł na krowę i 100zł na świniaka? (5)

       Nie? To co ty porównujesz gamoniu?

       • 25 13

       • taki przekaz z nowogrodzkiej

        przez osiem lat polcy i polacy...

        • 19 4

       • Panna.. Baba Jaga (3)

        • 8 13

       • Nie każda ma to szczęście wyjść trzeci raz za mąż i robić za wzór cnót wszelakich.. (2)

        • 13 8

       • Jak 3 raz to już nie Panna (1)

        To Pani .

        • 4 1

       • pani maryja dziewica?

        :)))))))))))

        • 0 0

      • Dulk ma tylko sam wuesz elo

       • 0 0

     • Zabierzmy SBekom jeszcze 1000! (4)

      Będzie dla nauczycieli !

      • 14 11

      • Towarzysz Piotrowicz mógłby się nie zgodzić. (3)

       • 21 5

       • (1)

        Albo TW Wolfgang, albo jeszcze wielu innych na prominentnych stanowiskach z klucza partyjnego.

        • 7 3

       • Oskar dostanie 80 000 emerytury!

        • 1 2

       • Kogo jego zgoda obchodzi

        Mazgula się rozpłacze

        • 4 2

     • PO-PSL na 8 lat wstrzymało podwyżki dla nauczycieli (12)

      Jak byliśmy ,,zielona wyspa,,

      • 16 8

      • Wtedy byliśmy zielona wyspa w kryzysie (2)

       Teraz jesteśmy czerwoną wyspą w dobrobycie...

       • 9 6

       • Tusk mówił że nas kryzys nie dotyczy (1)

        • 2 1

       • Jak widać, wzrost też nas nie dotyczy

        Irlandia w zeszłym roku miała 2x większy wzrost gospodarczy od Polski.

        Brawo PiS.

        • 1 0

      • (7)

       ale nie rozdawali komu popadnie, rydzykowi tvp, krowom, patolom 500+

       • 7 7

       • Nie rozdawali. Kradli (OFE) (4)

        • 9 4

       • (2)

        tak, teraz kradną ale inaczej.
        ps. co do patoli to tak troche ostrożniej. Jesli bedziesz miec dziecko to sam łape wyciągniesz

        • 2 5

       • To jego największy problem

        Impol

        • 0 0

       • Bardzo chętnie się wypiszę

        Ale jak już zabierają mi 700, to chociaż część się uda odzyskać...

        • 0 0

       • Motołusz zabierze to co z OFE zostało

        • 0 0

       • Tak , nie rozdawali (1)

        Kradli na POtege dla siebie

        • 4 2

       • wielka afera o talerz osmiorniczek sikorskiego

        a tu wasz PiSi marszałek zamówił se tych sławnych ośmiorniczek + 5kg kawioru na sumę 1,7mln zł !!!!!!! ... wot "praca Pokora Umiar"

        • 1 1

      • Manipulacja, bo między 2008 a 2012 były podwyżki i to duże. Dopiero potem wstrzymano. No, chyba, że brakowi podwyżek obecnie przez "pro-polski" rząd też winne jest PO...

       • 8 6

     • Niech będzie strajk

      Ludzie PO rozniosą na strzepy

      • 8 9

     • To nie jest protest polityczny! (4)

      Powtarzam! To nie jest protest polityczny!

      • 7 6

      • po natłoku pisowskich troli na tym forum widać przerażenie jarozbawa

       • 2 6

      • Powtarzaj. Już Gebbels mówił, że kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje sie prawdą.

       • 3 0

      • POlityczny inspirowany przez Schetyne na złość Tuskowi

       • 1 1

      • Ale kogo obchodzi co kwiczysz?

       Ludzie PO tego nie darują ! Tyle dzieciaków jako zakladnicy chorej Platformy!

       • 1 2

     • Gdyby rzadzilo PO to już by strzelali do nauczycieli

      Jak strzelali za Tuska do górników ...

      • 3 0

     • nowogrodzkim trolem to jestes ty maliniaku. i tylko ty. nikt wiecej.

      • 0 1

    • Niemcy tak mają (2)

     Dzieci na tarczach przed sobą , z sądami nie wyszło to walić w dzieci!
     Konstytucja!

     • 10 15

     • Część regulacji systemu sądów już instytucje UE nakazały zmienić jako niezgodne z prawem i PiS tą część zmian cofną. Co do innych kluczowych elementów "reformy" (czyli przejęcia kontroli nad sądami) postępowania się nadal toczą.

      • 1 2

     • pomysl chwile dluzej zanim cos napiszesz

      • 0 1

   • (26)

    nie do rządu tylko do nauczycieli? decyzje jednej grupy zawodowej nie mogą wpływać na całą gospodarkę!

    • 17 31

    • Ojej to aż tak są nagle ważni ci nauczyciele? (15)

     Mają wpływ na całą gospodarkę a pracują za 1500 zł i są notorycznie opluwani?

     • 42 13

     • (8)

      Jeśli lubią być opluwani to w czym problem, jeśli nie lubią to niech się zwolnią.

      • 9 26

      • (7)

       No i właśnie strajk jest przedsmakiem tego, jak by wyglądała rzeczywistość, gdyby nauczyciele faktycznie wzięli i się zwolnili. A mówimy tutaj jedynie o krótkoterminowych skutkach.

       • 34 7

       • bedziecie kwiczec po tygodniu (6)

        jak dzieciaki zaczną świrować z nudów w domach wtedy i rząd i reszta tych którzy nie rozumieją czym jest szkoła i jak ważny jest nauczyciel zaczną się zastanawiać co dalej... nauczyciele jesteśmy z wami (mówię w imieniu tych którzy rozumieją)

        • 46 19

       • Tak jak robią w każde wakacje (5)

        Kiedy nauczyciele leżą 2 miesiące do góry brzuchem?

        Zejdź na ziemię.

        • 13 19

       • I stąd biorą się memy w stylu

        Dzieci: O nieee, koniec wakacji...
        Rodzice: Hurrrraaaaa! Koniec wakacji!!!

        • 11 2

       • jeżdżą zbierać truskawki - by zarobić na życie

        • 6 2

       • 16 godzin tygodniowo za 6000 , mało? (2)

        • 4 5

       • (1)

        Jakie 16 godzin? 18 płatnych przy tablicy (poza tymi 45 minutami są też dyżury na przerwach chociażby), dwie godziny niepłatne zajęć pozalekcyjnych, cała biurokracja, komunikacja z rodzicami, przygotowanie do zajęć, sprawdzanie prac i tak dalej.

        A te 6000 zł to chyba pełne koszta pracodawcy za nauczyciela dyplomowanego z wliczeniem wszystkich dodatków w maksymalnym wymiarze łącznie z pogrzebowym. Płaca zasadnicza obecnie dla dyplomowanego to niecałe 3500 zł brutto.

        • 3 6

       • a powinno być 40 godzin w szkole, 25 przy tablicy a reszta na sprawdzanie prac domowych i klasówek.... a i zakaz dorabiania na korepetycjach, wszak nauczyciele powinni się skupić na nauce w szkole a nie po za nią, .... a już Ci którzy zapominają w tej sytuacji o kasie fiskalnej przykładnie ukarać ....

        • 6 0

     • A później Schrek zarząda podwyżek do babć klozetowych

      • 4 13

     • (4)

      może wtedy wszyscy pójdą po rozum do głowy i zlikwidują szkolnictwo publiczne, dość płacenia podatków na szkoły, które niczego nie uczą, nie będzie jedna grupa szantażowała całego kraju

      • 12 17

      • Korwin, wstawaj, zes**łeś się... (3)

       • 6 4

       • (2)

        to jest normalność a nie Korwinizm

        • 1 4

       • Nie do końca, bo wtedy wielu ludzi zwyczajnie nie byłoby stać na wykształcenie dzieci a to prowadzi do pogłębionego dziedziczenia biedy i poważnych problemów gospodarczych, bo będzie jeszcze bardziej niż obecnie brakować wykwalifikowanych pracowników. A analfabeci bez pracy będą się parać działalnością przestępczą, co wygeneruje znacznie wyższe koszta niż powszechna edukacja, która niestety jest chronicznie niedofinansowana i fatalnie zorganizowana.

        • 1 0

       • Korwin, wstawaj...

        Ale nikt nie broni Ci emigrować do USA i tam płacić za szkołę.
        Proszę, tylko, nie wracaj doić NFZu, jeżeli zdrowie Ci się pogorszy.

        • 0 0

    • Owszem, decyzje jednej grupy zawodowej (polityków) nie powinny mieć wpływu na całą gospodarkę. Niestety mają.

     • 22 4

    • Przecież to tylko darmowe opiekunki, więc o co raptem chodzi??

     • 9 5

    • Dobrze niech strajkują ! (7)

     Dzieciaki lewaków nie dostaną się do nowych szkół , jakiś pożytek

     • 8 19

     • Dzieci prawaków chodzą do szkół specjalnych, te nie strajkują? (1)

      • 18 7

      • Też strajkują , i niech strajkują

       Ludzie rozniosą PO jak ich wk...

       • 7 9

     • (4)

      Czyli sam masz świadomość, że takich jak ty (czyli nie lewaków) jest nic nie znacząca garstka? Czy może kwestia edukacji twoich dzieci cię nie obchodzi?

      Chyba że to nowy program społeczny prawicy, żeby zlikwidować oświatę, bo to najskuteczniejszy sposób do przekonania wszystkich do jedynie słusznej ideologii jakakolwiek by ona nie była.

      • 12 4

      • Hmmm...chyba puszczę b..na takie argumenty z d...

       • 1 4

      • Jest wiele partii nie tylko niszowa PO i rządzący PiS (2)

       Inne partie nie popierają tego Puczu II w wykonaniu upadłego Schetyny

       • 7 8

       • Obawiam się, że przypadkiem przeskoczyłeś/aś do równoległej rzeczywistości i radzę szybko odszukać drogę powrotną zanim się zamknie. W tutejszej Polsce PO (na dobre czy złe) jest drugą po PiS najbardziej popieraną partią a cały blok Koalicji Europejskiej oscyluje blisko poziomu poparcia Zjednoczonej Prawicy. Jeśli taka myśl przyprawia cię o obrzydzenie to tym bardziej życzę powodzenia w odnalezieniu drogi do własnego świata.

        • 6 6

       • ja bym do tego Schetyny nie mieszala. Az takiej mocy sprawczej ten Pan nie ma

        • 4 1

   • To jest nieprawdopodobne! (2)

    Zażądajcie od swojego pracodawcy 30% podwyżki natychmiast, bo inaczej jutro nie przystąpicie do pracy. I na pewno jutro nie przystąpilibyście do pracy, bo ten kazałby Wam zamknąć drzwi z drugiej strony i nie wracać. Czy ktoś wytłumaczy nauczycielom jak wygląda prawdziwe życie?

    • 12 19

    • Od marca związki zabiegały o rozmowę

     Nauczyciele protestowali jeszcze wcześniej. Jeśli szef cię zlewa tyle czasu i dodatkowo kłamie o tobie innym to podkulasz ogon i idziesz do pracy? Gratuluję.

     • 13 5

    • przełącz na inny kanał

     • 0 1

  • jesten całkowicie przeciwny strajkowi (49)

   nauczyciele nie mają mojego poparcia

   • 81 70

   • Pewnie się załamali (31)

    Nigdy nie mieli twojego poparcia więc o nie nie proszą. Chcą tylko godnie pracować i mają pełne prawo do strajku. Tak jak lekarze, policjanci i inne grupy sfery budżetowej.

    • 58 35

    • z policjantami to nie jest tak dokońca prawda

     • 12 12

    • ale nie moim kosztem (4)

     • 24 30

     • Wszędzie widzisz tylko koniec własnego nosa? (3)

      Remonty też robią twoim kosztem. Nie dość, że za nie płacisz to jeszcze stoisz w korkach. Oświata jest w ruinie i ten strajk jest bardzo potrzebny.

      • 44 28

      • Pomoże tej oświacie 2 tyś więcej dla starego pryka (2)

       Który pracuje 2 godziny dziennie na zasadzie strona 32 żądanie 1 proszę przepisać i rozwiązać.

       • 24 43

       • A teraz ktoś jest na miejsce tego starego pryka? (1)

        Jakiś młody, zdolny nauczyciel przyjdzie za 1500 pracować do oświaty? Tylko misjonarz albo nieudacznik.

        • 42 14

       • Dokładnie, a tych misjonarzy coraz mniej, bo jednak żyć za coś trzeba.

        • 30 8

    • (6)

     Tylko że nie walczą o lepsze warunki pracy (np. żeby mogli sprawdzać klasówki i przygotowywać się do lekcji w szkole i żeby mieli zapewnione materiały do pracy), albo o unormowanie czasu pracy i za parę lat użyją tych samych argumentów żądając kolejnych podwyżek. A rodzice i tak będą musieli odwalać za nich pół roboty przesiadując godzinami z dziećmi przy pracach domowych, bo pani nie ma czasu i ochoty na wytłumaczenie uczniowi, bo musi realizować program.

     • 34 23

     • (3)

      No niestety nie ma czasu, bo program nauczania jest pisany na kolanie przez dyletantów a liczebność klas w szkołach nie pozwala na indywidualną pracę z uczniem.

      • 20 6

      • A kto go pisze, jak nie byli nauczyciele? (2)

       • 12 9

       • (1)

        Politycy? Jak Zalewska wprowadzała na siłę i wbrew wszystkim swoją "reformę" to konsultacje ze środowiskiem nauczycielskim były żadne. Nikt ich nie słuchał a nawet nikt zawczasu nie przekazał konkretów pod dyskusję.

        • 16 8

       • A kim niby jest Zalewska?

        Nauczycielem, jak jej każdy poprzednik...

        • 5 4

     • (1)

      Jakby nie trzeba bylo pol albo i wiecej lekcji przeznaczac na uspokojenie waszych szalejacych latorosli, to pracy domowej byloby mniej i dzieci umialyby ja same odrabiac.

      • 3 5

      • Po to masz studia pedagogiczne

       Żeby umieć ją uspokoić.

       • 1 0

    • Nauczyciele? (17)

     Niestety większość z nich nie pracuje godnie nawet te swoje 16 godzin tygodniowej "ciężkiej" pracy bo po prostu im się nie chce. Oczywiście są nieliczne wyjątki. To na rodzicach spoczywa obowiązek nauki swoich pociech bo nauczyciele niewiele robią. Taki belferek wpisuje sobie cztery godzinki pracy kiedy zajmował się dziećmi zaledwie 2 godziny. Brak kontroli, niski poziom wiedzy nauczycieli, brak chęci rozwoju i my mamy im za to płacić? Nauczyciel ma zarabiać więcej od lekarza? Sorry.

     • 33 36

     • Skoro to taka super robota, na dodatek lżejsza od spania i świetnie płatna.. (16)

      To dlaczego nie poszedłeś na studia pedagogiczne i nie zostałeś nauczycielem? Praowałbyś 18h tygodniowo, zero stresów, zero odpowiedzialności, do tego dwa miesiące wakacji, trzynastki itp. A w wolnym czasie byś sobie leżał na basenie i drinki sączył, jak każdy nauczyciel. Dodatkowo mógłbyś przecież udzielać korepetycji i za nie kupować limuzyny i wille, też jak każdy nauczyciel.

      • 41 12

      • (12)

       A jaka to nauczyciel ma odpowiedzialnosc? Zrealizowal material na lekcji i tyle go obchodzi.

       • 13 27

       • Chociażby na szkolnych wycieczkach odpowiada za to, żeby twój Brajanek cało z tej wycieczki wrócił.

        • 29 9

       • (10)

        Nauczyciel odpowiada bezpośrednio za bezpieczeństwo dzieci w czasie zajęć i generalnie na terenie szkoły jak również podczas wszystkich wycieczek.

        • 26 4

       • Nauczyciele pracują w domach drugie tyle

        sprawdzają klasówki przygotowują się do zajęć, uzupełniają dzienniki itp. przykładowo: nastepnego dnia masz sześć lekcji każda w innej klasie (klasa 4,5,6,7 i 8 a ostatnia to wychowawcza ze swoją klasą) więc musisz ogarnąć tematy na sześć róznych poziomów nauczania poza tym na maila muszą odpowiedzieć na durne maile w stylu mój Brajanek (pisownia oryginalna) został opluty przez Zbyszka z 5B (szczegół że sam wcześniej go zaczepiał) proszę o interwencję bo zgłosze to do prokuratury... takich mamy rodziców niestety coraz wiecej. Przytoczyłem na podstawie rozmowy z nauczycielem z mojej rodziny

        • 27 11

       • Brawo (7)

        Doszedłeś do poziomu tramwajarza.
        O ile wiem, zarabiają mniej za godzinę, mimo większej odpowiedzialności...

        • 9 3

       • (6)

        Tramwajarz odpowiada za bezpieczeństwo wtedy, gdy jest sprawcą wypadku itp. Nauczyciel odpowiada z automatu jak co się uczniom stanie.

        • 7 5

       • Dlatego nie widzą, jak 5cm od bramy szkoły uczniowie się nawzajem katują... (1)

        • 9 6

       • A starzy udają bezdzietnych, jak tylko ich g*wniak na teren szkoły wejdzie.

        • 5 4

       • Przykład z mojej szkoły (3)

        Nauczyciel ma ogromne problemy bo nie zawiadomił rodziców o rozciętej wardze na w-f, która przestała krwawić i ładnie się zagoiła. Od razu pojechali do kuratorium i kombinują jak tu odszkodowanie wyciągnąć. Za straty zdrowotne i ... psychiczne.

        • 16 4

       • A dlaczego nie zawiadomił, skoro wie, że za to odpowiada? (2)

        Jak komuś leciutko przerysujesz zderzak, to zawiadamiasz ubezpieczyciela, inaczej to ucieczka z miejsca wypadku.

        Tak samo tutaj. Ale widać, jak się traktuje tą "odpowiedzialność"...

        • 10 8

       • Może dlatego, że delikatne skaleczenie na w-f nie jest poważną kontuzją? (1)

        No bez przesadyzmu

        • 6 4

       • Dlatego zgłaszasz i po sprawie

        Co w tym takiego trudnego?

        • 1 0

       • Odpowiada tylko teoretycznie.

        • 3 2

      • Może nie chciał być takim nierobem? (1)

       • 3 5

       • No skoro są nierobami to nie robią

        o co siejecie ten ferment. Przecież robią to co piszecie, czyli nic - strajkują. Po co ten artykuł i komentarze.

        • 12 3

      • Nie każdy musi być nauczycielem, tylko dlatego aby usprawiedliwić brak twojej chęci do pracy.

       Nauczyciele chcą podwyżek broniąc dalej komuny. Nic nie robić cały dzień... .Za co odpowiadacie? Za dzieci? Wolne żarty. Większość spraw jest tuszowanych no chyba, że afera wypływa do mediów. W dodatku ten wasz poziom nauczania.

       • 9 7

   • A ja jestem całkowicie za! (13)

    Nie jestem nauczycielką tylko mamą dwóch dziewczynek w wieku przedszkolnym i nasze przedszkole strajkuje, a ja się cieszę zamiast biadolić! Niech wywalczą, co im się należy! A rodzice niech nie robią z siebie takich nieudaczników, którzy nie potrafią zapewnić własnym dzieciom opieki, mam pomysł - może poświęćcie ten czas na wychowanie? :), bo na to go wam ciągle brakuje i zwalacie to na tych biednych nauczycieli, a jak się upomnieli o pieniądze za to, to obrażeni jesteście, a dzieci to chciało się robić?

    • 75 55

    • pewnie nie musisz brac przymusowego wolnego (7)

     Nie moim kosztem

     • 32 27

     • (5)

      A musisz? Zaplać opiekunce. Na coś 500+ dpstajesz

      • 32 12

      • Jak nie jesteś życiowym przegrywem (4)

       To na pierwsze dziecko nie dostajesz...

       • 5 6

       • Jak nie jesteś życiowym przegrywem to stać cię, by zająć się własnym dzieckiem (3)

        • 9 3

       • I mam teraz poświęcić parę tysięcy wyplaty (2)

        Żeby zamiast pracować, szukać opiekunek.

        Super. Nie każdy ma jak nauczyciel, że czy się stoi, czy się leży...

        • 9 13

       • (1)

        grunt to mysleć tylko o swojej d..p..i..e

        • 1 2

       • Dokładnie tak

        Nauczyciele myślą tylko o swojej d*pie.

        • 1 0

     • tez nie musisz. zatrudnij opiekunkę.

      • 17 8

    • Po co Ty posylasz dziecko do przedszkola

     Bierz się za wychowanie!

     • 25 23

    • (3)

     Łatwo tak pisać, jak się żyje z cudzych pieniędzy.

     • 6 20

     • Napisał beneficjent patola+ (2)

      • 15 8

      • Darek miał jakieś kłopoty szkole (1)

       Bo każdym artykule o nauczycielach ma dużo do powiedzenia. Najczęściej w swoich godzinach pracy, które kiedyś podawał.

       • 6 2

       • Przecież jedynym zajęciem Dareczka jest komentowanie artykułów na trojmiasto.pl

        On żyje na garnuszku mamusi i pobiera rentę socjalną, w życiu dnia nie przepracował.

        • 6 2

   • Nie musza

    • 3 1

   • Moje mają.

    • 3 1

   • Jakoś to przeżyję:)

    • 4 1

  • Zamknac biznes na czas strajku. Wystawic rachunek za straty zwiazkowi Broniarza. (3)

   Wystapic z pozwem zbiorowym. Odechce sie nierobom strajkowania.

   • 49 58

   • tylko ile ma być na rachunku tyle co płacą pracownikowi oficjalnie czy nieoficjalnie ?

    • 19 11

   • Związki zawodowe powinny działać poza miejscem pracy

    Dość zawodowych związkowców utrzymywanych przez zakłady pracy. Zamiast zarabiać 12 tys miesięcznie niech taki związkowiec weźmie się do uczciwej roboty i zacznie utrzymywać się ze składek członkowskich tak jak jest to np. w Irlandii.

    • 10 10

   • Nierob

    Sam jesteś nierobem. pewnie ledwo podstawowke skonczyles

    • 7 4

  • Powinni wykazać zrozumienie - to logiczne.

   • 4 11

  • U nas w korpo otrzymaliśmy propozycję przyprowadzenia dziecka do pracy. (3)

   Pracodawca na 5+

   • 50 9

   • I jak ty dzieciaka na MEVO weźmiesz, jak jest kara za przewożenie innych? (2)

    • 12 18

    • słabe :) (1)

     nie widzę powodu dopiekania, ponieważ pracodawca zdobył się na tak dobry pomysł. Nie zrzędzi, nie burczy, nie narzuca. Daje opcję, możliwość i to z uśmiechem na twarzy.

     • 18 6

     • A robi to, bo ceni pracownika i faktycznie dba o to, żeby ten mógł wykonywać spokojnie swoje obowiązki. Godne pochwały i oby taka kultura pracy stała się normą.

      • 14 2

  • (10)

   Zgłosić się do nauczycieli po odszkodowania

   • 13 26

   • To im powinno się wpacić odszkodowania (9)

    za lata opluwania i pisania nieprawdy w sieci.

    • 28 7

    • Nauczyciel powinien mieć płacone szkodliwe, za pracę z tępymi g*wniakami jeszcze głupszych rodziców. (8)

     • 39 4

     • (7)

      Chyba przesadziłes zresztą każdy mierzy swoją miarą!

      • 4 19

      • (6)

       Chyba nie przesadzil. Czasy sa takie ze kazdy wymaga kazdy czegos chce I najlepiej nic nie robic. A wezcie sie do roboty wszyscy. Jak praca nauczyciela jest taka latwa to sie zamiencie na pewno jest duzo prostsza od korpo na pewno.... od wykladania towarow w sklepie tez ... na pewno. A pozniej sr*cie ogniem ze Brajanek taki glupi. Bo nauczyciele sa glupsi. Damy im wiecej kasy to nagle wiecej osob bedzie chcialo to studiowac. Zrobimy z nich elitarny zawod I wszyscy beda zadowoleni. Nasze dzieci nie beda glupie I oni nie beda I za porzadna kase. "Kraj piekny tylko ludzie..."

       • 27 3

       • Ale rząd woli żeby naród był głupi. (3)

        • 13 1

       • dokładnie! bo glupim ludem łatwiej się manipuluje..

        • 2 2

       • Nie woli tylko ten naród jest głupi. Głupi to oni są ze maja ochotę tym narodem zarządzać.

        • 1 0

       • Rzeczywiście, PO ucinało godziny nauki w liceum, aby ogłupić uczniów.

        • 0 0

       • Różnica jest taka, że datę bitwy pod Grunwaldem zna każdy

        Chciałbym zobaczyć ile tych korporacji by wytrzymało, gdyby wprowadzić nauczycielskie podejście do pracy i samorozwoju.

        • 6 6

       • nauczycielu.... skup się na nauce w szkole a nie na zarabianiu pieniędzy na korepetycjach....

        • 2 0

  • (3)

   Niech im nie zaplacą. Proste. A rodzice niech zatrudnią opiekunki i sfinansują z 500+.

   • 15 6

   • Generalnie, to i bez tego strajku mogą wydać 500+ na dziecko, zamiast na tipsy i fryzjera dla siebie. (2)

    • 16 3

    • (1)

     Najbardziej mnie cieszy to, że te 500 zł dostaję z twoich podatków

     • 0 11

     • Ja nie płacę w Polsce podatków.

      • 12 4

  • Tyle nie weźmie opieki to raz. Zresztą opieka

   przysługuje na 2 dni. Ludzie się organizują. Wiele mam nie pracuje. Przestań histeryzować jak dziecko.

   • 13 10

  • zalosne

   wystawic rachunek znp czyli tym co nie potrafią uczyć

   • 5 10

  • Postkomune to wali , ważne żeby PiS odsunąć od władzy pod byle pozorem (1)

   Rudy Kundel wracaj!

   • 3 17

   • Postkomuna to PiS

    Ale masz zrypany beret

    • 14 5

  • (1)

   Podziękować miłościwie nam rządzącym w odpowiedni sposób przy urnie.

   • 6 6

   • Podziękowałam PO odpowiednio przu y urnie, gdy wprowadzili mojemu rocznikowi g*wnianą reformę, aby nas ogłupić, gdy ucięli nam godziny historii i wos-u, abyśmy nie znali historii kraju i swoich praw, aby nami łatwiej manipulować.

    • 1 0

  • Niech ida pracowac.

   To dla Was taki problem? Ze trzeba isc i tyrac na swoje?

   • 1 0

 • powiem tak, nauczyciele są bezczelni (218)

  maja 18h tygodniowo pracy, trzynastki, czternastki, 2 miesiące wakacji płatnych.
  A teraz mówią rodzom że mają wziąc 2 dni rodzicielskiego na dziecko. To co rodzice mają wykorzystać swoje dni wolne na strajk nauczycieli?

  Niech ktoś mi powie jaka grupa społeczna ma tyle przywilejów co nauczyciele? Czy pielęgniarki mają? Ich praca jest równie cieżka.
  Nie ma obowiązku bycia nauczycielem, można zmienić prace jak się nie podoba.
  Nauczyciele żadają podwyżek ale niech zrobią porządek z miernymi nauczycielami którzy cały czas sa w szkołach i są nie do ruszenia.

  • 770 491

  • 40 a nie 18 (58)

   • 66 74

   • (50)

    będą strajkować w szkole przez 8 godzin dziennie ? bo chyba sprawdzianów nie muszą sprawdzać ani przygotowywać się do lekcji.

    • 33 26

    • Jak tak czytam tych wszystkich "ekspertów" od mojej pracy (49)