MEN: jest dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli

Zgodnie z czerwcową nowelizacją ustawy Karta nauczyciela, wynagrodzenia nauczycieli od września br. wzrosną o prawie 10 proc.
Zgodnie z czerwcową nowelizacją ustawy Karta nauczyciela, wynagrodzenia nauczycieli od września br. wzrosną o prawie 10 proc. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

W subwencji oświatowej będzie dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli od września - poinformowali wspólnie wiceminister finansów Leszek Skiba oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.- To pieniądze, które zostały wygenerowane w ramach oszczędności zlokalizowanych w budżecie państwa w wysokości miliarda złotych - zapewnił wiceminister finansów.
Zgodnie z czerwcową nowelizacją ustawy Karta nauczyciela wynagrodzenia nauczycieli od września br. wzrosną o prawie 10 proc.

- Od września wprowadzona zostanie kolejna, po styczniowej, podwyżka, która spowoduje, że 1 września wynagrodzenie zasadnicze wyniesie brutto: 3817 zł dla nauczyciela dyplomowanego; 3250 zł dla nauczyciela mianowanego; 2862 zł dla nauczycieli kontraktowych oraz 2782 zł dla nauczycieli stażystów - informuje MEN.
Jak wyjaśnia resort, wdrożenie tej podwyżki wymaga zmian aktów wykonawczych. Z tego powodu minister skierował do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2019.

- W związku z dodatkową podwyżką wynagrodzeń nauczycieli w 2019 r. i wprowadzeniem świadczenia na start dla nauczyciela stażysty zwiększeniu ulegnie kwota części oświatowej subwencji ogólnej w 2019 r. Konieczne jest zatem określenie zasad dokonania podziału dodatkowej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej. Projektowana nowelizacja rozporządzenia zawiera przepisy umożliwiające dokonanie podziału dodatkowej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej - wyjaśnia resort edukacji.

Opinie (4)

 • I zapewne to rozwiąże bolączki systemu edukacji... (1)

  Jeżeli ktoś myśli, że te "podwyżki" przyciągną do pracy nowych, młodych nauczycieli, niech pomyśli jeszcze raz. Kto przy zdrowych zmysłach pójdzie do tak pogardzanego zawodu?

  • 8 3

  • Pogardzany? Chyba tylko w Polsce.

   Nauczyciel to zawod honorowy. Jesli nauczyciel nie potrafi zapracowac na swoj respekt to powinien zmienic prace. Fakt ze jakis zawod nie jest oplacany zbyt wysoko nie swiadczy ze zasluguje na miano niedocenianego lub lekcewazonego.

   • 1 1

 • a co z resztą pracowników szkół?! (1)

  pracownicy administracji, obsługi mają takie same żołądki jak te nieroby nieuczycielskie.
  i nie mają żadnych przywilejów

  • 0 9

  • Obyś żadnej podwyżki nie dostała

   Nieroby to w sekretariacie.
   Zawsze możesz zostać nauczycielem, jak to taka bajka.

   • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce
Nowe Trendy w Turystyce
konferencja
paź 29-30
piątek - sobota
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
10. Europejskie Forum Nowych Idei
10. Europejskie Forum Nowych Idei
konferencja, forum
paź 20-22
środa - piątek
Sopot, Radisson Blu Hotel
IDEA Squash
IDEA Squash
warsztaty, spotkanie
lis 4
czwartek, g. 18:00 - 20:00
Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta spotkasz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?