• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Czułość, bliskość, szacunek w czasie pandemii - debata i warsztaty

Zapraszamy na trzecie i ostatnie wydarzenie w cyklu spotkań Czytaj i działaj! Reportaż jest o tobie. W piątek porozmawiamy z Magdaleną Kicińską, Błażejem Strzelczykiem i psycholożką Anną Zarzycką o czułości i nadziei w czasie pandemii. Natomiast w sobotę odbędą się warsztaty z redukowania stresu i uważnego troszczenia się o siebie.

Na żywo

Zobacz transmisję live


Izolacja, osamotnienie, poczucie uwięzienia. Konieczność zorganizowania miejsca do pracy zdalnej i pogodzenia całodziennej opieki nad dziećmi z pracą zawodową. Albo całkowity zawodowy przestój i problemy finansowe. Poczucie zagrożenia, ograniczone kontakty towarzyskie. Brak systemowej strategii walki z pandemią, chaos. Strach o najbliższych. Pandemia zdominowała nasze funkcjonowanie, a słowo koronawirus odmieniono już przez wszystkie przypadki.

Zapraszamy do udziału w debacie na żywo, w której Magdalena Kicińska, Błażej Strzelczyk i psycholożka, Anna Zarzycka porozmawiają o nadziei w czasach koronawirusa. O tym, jak okazujemy sobie czułość, jak dbamy o najbliższych, podczas gdy wyrazem szacunku staje się trzymanie dystansu i niepodawanie ręki. Jak przetrwać trudny czas w dobrym zdrowiu psychicznym? Jak prasa i reportaż w ogóle reagują na pandemiczną rzeczywistość? Jak radzimy sobie z przytłoczeniem trudnymi wiadomościami? Gdzie szukamy wytchnienia? Czy wentyl bezpieczeństwa da się pogodzić z odpowiedzialnością za siebie i innych?

W debacie udział wezmą:
Magdalena Kicińska reporterka, redaktorka naczelna Pisma. Magazynu Opinii, publikuje m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Tygodniku Powszechnym. Absolwentka i wykładowczyni Polskiej Szkoły Reportażu. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej i Mediatorów 2016. Autorka książki Pani Stefa (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy. Współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki Teraz 43. Losy (Wielka Litera, 201. W 2018 roku ukazał się zbiór reportaży Przecież ich nie zostawię (wyd. Czarne), którego była współautorką i współredaktorką. W lutym 2019 ukazały się Środki transportu (Wyd. Literackie), jej poetycki debiut.

Błażej Strzelczyk dziennikarz, autor wywiadów. Pracował w Tygodniku Powszechnym i Gazecie Wyborczej. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad oraz do nagrody MediaTory w kategorii Prowokator. Współautor (wraz z Piotrem Żyłką) dwóch książek rozmów z siostrą Małgorzatą Chmielewską, a ostatnio autor zbioru Moja żona głaszcze jeże. Rozmowy małżeńskie. Od 2016 roku związany ze Wspólnotą Chleb Życia. Był kierownikiem domu dla osób bezdomnych w Medyni Głogowskiej. W 2018 roku zamieszkał w schronisku dla bezdomnych w Warszawie, a od 2019 roku mieszka w domu dla bezdomnych i chorych w Jankowicach w województwie świętokrzyskim, gdzie pracuje jako opiekun osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i fizycznymi.

Anna Zarzycka absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, certyfikowana psychoterapeutka Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii (European Association for Psychotherapy). Ukończyła Studium Psychoterapii przy Laboratorium Psychoedukacji, a także szkolenie z terapii diady matka-niemowlę w Anna Freud Centre w Londynie oraz szkolenie z Terapii Par Skoncentrowanej na Emocjach (EFT Emotionally Focused Therapy for Couples).W latach 1998-2003 prowadziła zajęcia psychoedukacyjne, profilaktyczne, integracyjne i z zakresu rozwiązywania konfliktów w warszawskich liceach. Od 1999 roku jest związana z Laboratorium Psychoedukacji. Pracuje w nurcie psychodynamicznym. Prowadzi psychoterapię indywidualną dorosłych, terapię par i terapię perinatalną (okołoporodową).

Spotkanie poprowadzi Dagny Kurdwanowska dziennikarka, autorka książek, specjalistka ds. komunikacji i marketingu, opiekunka rodzinna. Współpracowała m.in. z Twoim Stylem, Dziennikiem Polska/The Times oraz Przekrojem. Autorka m.in. napisanej z Leszkiem Melibrudą: A może nie ma się czego bać? Jak zamienić lęk w ciekawość.

WARSZTATY RADZENIA SOBIE ZE STRESEM

Natomiast w sobotę, 21 listopada zapraszamy na zamknięte spotkanie: Zaopiekuj się sobą warsztaty radzenia sobie ze stresem z Anną Wentą.

Spotkanie rozpocznie się o 11.00 i potrwa około dwóch godzin.

W czasie warsztatów zajmiemy się uczuciami, zwłaszcza zaś towarzyszącemu nam nieustannie stresowi. Uczestnicy zapoznają się z technikami pomagającymi w relaksacji, które można stosować na co dzień. Wskażemy sposoby powrotu do poczucia bezpieczeństwa, a także do uważności, skupienia energii na tu i teraz w tej szalonej rzeczywistości.

Anna Wenta psychoterapeutka i seksuolożka. Prowadzi gabinet psychoterapii i pomocy seksuologicznej on-line. Obecnie jest w trakcie trzyletniego szkolenia w nurcie krótkotrwałej intensywnej psychoterapii dynamicznej akredytowane przez IEDTA w Berlinie. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą, rodzicami i nauczycielami w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Warsztaty odbędą się przez program Zoom dla zamkniętej grupy, maksymalnie kilkunastu osób. Zapisy e-mailowo na: promocja@bibliotekagdynia.pl.

Projekt Czytaj i działaj! Reportaż jest o tobie jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków miasta Gdynia.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kiedy noc i dzień mają podobną długość?

 

Najczęściej czytane