• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Dni Nauki

Wraz z początkiem roku szkolnego gdańskie centrum nauki zaprasza do korzystania z nowej oferty edukacyjnej. Gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych dowiedzą się na przykład, czy nieskończoności mogą mieć rozmiar. Okazją do zacieśniania kontaktów z nauką w formie praktycznej i doświadczalnej będą m.in. Dni Nauki, które na terenie Centrum Hewelianum odbędą się 11 i 12 września. Przygotowano też specjalne zajęcia dla najmłodszych.

sie 26-30

poniedziałek - piątek, godz. 10:00

Wstęp wolny

25 czerwca - 1 września 2024, godz. 9:00

Gdynia,
bilety 35 zł
Podczas Dni Nauki (11 i 12 września) stypendyści Fahrenheita podzielą się swoją wiedzą i pasjami naukowymi z uczniami szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów. Stypendium Naukowe Prezydenta Miasta Gdańska im. G. D. Fahrenheita - jedyne takie w Polsce - umożliwia najzdolniejszym absolwentom szkół średnich z Gdańska, studiowanie na prestiżowych uczelniach za granicą. Teraz, w Centrum Hewelianum absolwenci zarażą swoją pasją młodszych kolegów. Wytłumaczą, w jaki sposób matematyka umożliwia porozumiewanie się z komputerem a także, czym jest biomimetyka. Przekonają, jaki potencjał tkwi w druku 3D oraz pokażą, jak projektuje się kostiumy.

Wszystkie wykłady i warsztaty w ramach Dni Nauki są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy pod numerem tel.: (58) 742 33 52.

Program Dni Nauki

1. Wchodzi nieskończona liczba matematyków do baru: rzecz o zbiorach nieskończonych.
Samuel Kozłowski - student drugiego roku matematyki na University of Cambridge.

Zbiory liczb naturalnych i całkowitych są oczywiście nieskończone. Czy zbiór całkowitych jest większy od zbioru naturalnych? Czy nieskończoności mogą być różnych rozmiarów? Czym jest rozmiar, a czym nieskończoność? Kilka przykładów na to, jak zadając oczywiste pytania można dojść do nieoczywistych odpowiedzi.
11 i 12 września, godz. 9:00, w namiocie na Majdanie. Czas trwania: ok. 45 min.

2. Z kamerą na Marsie.
Aleksander Spychała - student mechaniki i mechatroniki, University of Southampton w Wielkiej Brytanii.
Elektronika i robotyka odgrywają coraz większą rolę na Ziemi i poza nią. Żadnemu człowiekowi nie udało się dotychczas postawić stopy na Czerwonej Planecie, ale wiemy o niej coraz więcej. Dzięki łazikom możemy również coraz więcej zobaczyć. Odległość dzieląca Ziemię i Marsa wpływa na opóźnienia w komunikacji, przez co łaziki oczekują na decyzje ich ziemskich operatorów. Rozwiązania w dziedzinie sztucznej inteligencji i programowania zwiększają ich samodzielność. Uczestnicy zobaczą, jak za pomocą matematyki można porozumieć się z komputerem oraz wytłumaczyć mu, jak ma interpretować dane zarejestrowane przez kamerę.

11 i 12 września, godz. 10:00, w namiocie na Majdanie. Czas trwania: ok. 45 min.

3. Stephen King, zaraźliwe samobójstwa i opinia publiczna: wpływ środków masowego przekazu na człowieka.
Agnieszka Rześniowiecka - studentka psychologii, University of Birmingham w Wielkiej Brytanii.
Dlaczego przypadek jednej dziewczynki w Hong Kongu spowodował epidemię anoreksji, choroby dotychczas praktycznie niespotykanej? Jak można zmienić opinię na temat partii politycznych, przeglądając Facebooka? Pogadanka o skomplikowanym związku mediów z ludzkim umysłem.
11 i 12 września, godz. 11:00, w namiocie na Majdanie. Czas trwania: ok. 45 min.

4. Co mają ze sobą wspólnego wieloryb i turbina wiatrowa? Wykład o biomimetyce.

Anna Sadowska - studentka inżynierii mechanicznej, University of Warwick w Wielkiej Brytanii.
Czym jest biomimetyka i jakie ma znaczenie w nowoczesnym świecie? Czy w przyrodzie można znaleźć inspirację dla innowacyjnych rozwiązań, nietypowych konstrukcji lub pomysłów, które są w stanie zrewolucjonizować świat? Uczestnicy zajęć dowiedzą się, na czym wzorował się Mercedes-Benz projektując jeden ze swoich modeli samochodu oraz poznają fakty z pogranicza biologii i inżynierii.

11 i 12 września, godz. 12:00, w namiocie na Majdanie. Czas trwania: ok. 45 min.

5. Biały, niebieski, złoty - najważniejsze kolory w sztuce?
Milena Rudzińska - studentka historii sztuki, Universitat de València w Hiszpanii.
Sztuka potrafi przyciągać każdego z nas w sposób niewytłumaczalny - kształty, figury, formy czy postaci mogą mieć niemal magnetyczną siłę. Nic nie może jednak równać się z mocą, jaką nadaje dziełu sztuki kolor. Zaś dla wprawnego oka kolory są źródłem wielu, często zaskakujących, znaczeń.
11 i 12 września, godz. 13:00, w namiocie na Majdanie. Czas trwania: ok. 45 min.

6. Druk 3D: wydrukuj sobie...wszystko!

Aleksandra Kozawska - absolwentka Wzornictwa Przemysłowego na University College London oraz Politechnice Mediolańskiej, studentka Innowacji we Wzornictwie oraz Projektowania Usług w Glasgow School of Art.
Drukarki 3D drukują wszystko ze wszystkiego i w dowolnej skali: z plastiku, z czekolady, z metalu, z cementu, z księżycowych skał, z białek. Trzecia Rewolucja Przemysłowa nabiera rozpędu a jej symbolem stała się produkcja addytywna. Jak zmieni to nasze życie i społeczeństwo? Czy drukarka 3D stanie się naszym codziennym narzędziem? Jak wydrukować swój pierwszy model? I wreszcie, jakie zagrożenia niesie za sobą druk trójwymiarowy? Zajrzyj w świat technologii przyszłości, dostępnej już dziś, na wyciągnięcie myszki.

11 września, godz. 9:00 i 10:30, w Sali Skłodowskiej - Curie w Laboratorium w Zespole Poterny do Niskiego Czoła Kurkowego. Czas trwania: ok. 90 min.

7. Origami w architekturze.
Katarzyna Lewandowska - studentka architektury, Cardiff University w Wielkiej Brytanii.
Origami, sztuka Dalekiego Wschodu, polega na tworzeniu form przestrzennych poprzez składanie kwadratowej kartki papieru. Artyści potrafią stworzyć wszystko, od figur geometrycznych po figury zwierząt. Już od lat origami inspiruje architektów i projektantów wnętrz, tworzących lekkie, wytrzymałe konstrukcje, składane meble lub ciekawe formy budynków. Uczestnicy warsztatów przekonają, jak prostą i przyjemną sztuką jest orgiami, składając swoje własne dzieło.
11 września o godz. 12:00 i 13:00, w Sali Skłodowskiej - Curie w Laboratorium w Zespole Poterny do Niskiego Czoła Kurkowego. Czas trwania: ok. 45 min.

8. Stwórz własny kostium.
Kalina Konieczny - Studentka projektowania kostiumu i scenografii, Uniwersytet Artystyczny w Bournemouth.
Co odróżnia kostium od ubioru? Jak skonstruować postać poprzez ubiór, czyli warsztat projektanta kostiumu. Podział pracy na planie filmowym i za kulisami. Rozróżnienie gatunków filmowych oraz ich kluczowe elementy.

Warsztaty zakończą się sesją zdjęciową stylizacji wykonanych przez uczestników. Można przynieść własne ubrania do przeróbki.
12 września o godz. 9:00 i 11:00, w Sali Skłodowskiej - Curie w Laboratorium w Zespole Poterny do Niskiego Czoła Kurkowego. Czas trwania: ok. 90 min.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Aniołki to osiedle znajdujące się w:

 

Najczęściej czytane