• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Dni Psychologii Procesu

maj 24-26

piątek - niedziela

Wstęp wolny
Dni PSYCHOLOGII PROCESU 03-05.06.2011

Piątek, 3 czerwca
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne Sopot ul.Bema 4/1a
- 18:00-19:30 Psychologia zorientowana na proces - korzenie, założenia, praktyka - Agnieszka Kramm
Wkład będzie wprowadzeniem w filozofię pracy z procesem. Przyjrzymy się korzeniom metody, podstawowym założeniom teoretycznym oraz zastosowaniom praktycznym psychologii zorientowanej na proces.

Sobota, 4 czerwca
II L.O. Sopot, Al. Niepodległości 751
- 10:00 -13:00 Procesowy umysł - Wojciech Wojnarowicz
Procesowy umysł to najnowsza koncepcja twórcy psychologii procesu Arnolda Mindella. Jest to stan umysłu z którego możemy zobaczyć wszystkie nasze doświadczenia z szerszej perspektywy. Z tego poziomu łatwo pojawiają się rozwiązania naszych wewnętrznych i zewnętrznych konfliktów. Warsztat rozwojowy.
- 13:30 -16:30 W poszukiwaniu siebie, czyli jak baśnie wspierają nas w realizacji marzeń - Miłosława Gramann, Izabela Lewandowska
Warsztat przeznaczony jest dla tych, którzy są w bliskim kontakcie ze swoimi marzeniami i pragnieniami, a chcieliby znaleźć inspirację do działania oraz wsparcie i pomoc w procesie zmian, jak również dla tych, którzy czują się zniechęceni i bezradni i nawet już nie wiedzą, czego w ogóle pragną i za czym naprawdę tęsknią.
Każdy z nas o czymś marzy i śni. Nawet jeśli nie widzimy żadnych szans na spełnienie naszych marzeń, to one nie pozwalają nam o sobie zapomnieć. Przyciągają nas i chcą się spełnić! Może tylko potrzebują zachęty i wsparcia z naszej strony? Może zanim się spełnią, potrzebujemy zmierzyć się z przeszkodami, własnymi oporami i przekonaniami?
Na takie pytania będziemy szukać odpowiedzi na tym warsztacie.
Inspiracją będą dla nas baśnie - te zapamiętane przez nas z dzieciństwa i te, które nosimy w sobie jako nasze własne opowieści. Oddamy głos i jednym, i drugim i pozwolimy, by przemówiły do nas i pokazały nam drogę ku naszym marzeniom i by jednocześnie towarzyszyły nam i wspierały nas, kiedy będziemy tą drogą kroczyć.
- 17:00 - 20:00 Kobieta, Mężczyzna i co dalej...? Granice tożsamości płciowej i zjawisko przekraczania płci we współczesnym świecie - dr Arkadiusz Tabero
''(...) Ale naprzód musicie się zapoznać z naturą człowieka i zaznajomić nieco z dziwnymi jej kolejami. Albowiem dawniej natura nasza nie była taka jak teraz, lecz inna. Bo naprzód trzy były płcie u ludzi, a nie, jak teraz, dwie: męska i żeńska. Byla jeszcze i trzecia prócz tego: pewien zlepek z jednej i drugiej, po którym dziś tylko nazwa jeszcze pozostała, a on sam znikł z widowni.
Obojnakowa płeć istniała wtedy, a imię jej i postać złożone były z obu pierwiastków: męskiego i żenskiego. (...) Otóż cała postać człowieka każdego była krągła, piersi i plecy miała naokoło, miała też cztery ręce i nogi w tej samej ilości, i dwie twarze na okrągłej, walcowatej szyi, twarze zgoła do siebie podobne. (...) Strasznie to były silne istoty i okropnie wolnomyślne, tak że się zaczęły zabierać do bogów i do nich się odnosi to, co Homer mówi o Efialtesie i Otosie, to, że już zaczęli robić schody do nieba, żeby potem bogów napastować.
W jaki sposób doświadczamy własnej płci na poziomie indywidualnym?
Jak czujemy ją w relacjach?
Jakie role męskie i kobiece wyznacza nam dzisiejsza kultura?
Jak odnajdujemy się lub gubimy w swojej płciowości w nowych, coraz szybciej zmieniających się czasach?
Jak nowe role społeczne wpływają na poczucie kobiecości/męskości w relacjach i na poziomie indywidualnym?
Czy istnieją tylko dwie płcie?
Czy dzisiejsze problemy związane ze zmianą ról są dla nas przekleństwem czy może szansą na odzyskanie prawdziwej siły oraz pełni swojej własnej natury?
Odwołując się do filozofii Platona, psychologii głębi Junga i psychologii procesu Mindella spróbujemy wspólnie znaleźć swoje własne odpowiedzi na powyżej postawione kwestie.
Warsztaty pod superwizją Agnieszki Kramm

Niedziela 5 czerwca
II L.O. Sopot, Al. Niepodległości 751
- 10:00 - 13:00 Nasz wewnętrzny świat - Joanna Boj
Na co dzień, z pozoru jesteśmy cały czas tą samą osobą, spójną i konkretną. Mamy swoje przekonania i sposoby działania. Mamy coś, co nazywamy własnym charakterem czy osobowością. Ale czy rzeczywiście "jest nas tylko jeden"? Niektórzy teoretycy psychologii, ale przede wszystkim praktycy, odwołują się do takich pojęć jak na przykład "sub-osobowości" czy "dialogowe ja". W psychologii procesu mówimy o wewnętrznych figurach i postaciach. Zasiedlają one naszą psychikę, mają swoje zdanie, swoje osobiste historie i charakterystyki. Niektóre nas bardzo wspierają, inne sprawiają trudności, ale wszystkie warto poznawać i świadomie korzystać z ich zasobów.
Na warsztacie chciałabym stworzyć przestrzeń do odkrywania swoich wewnętrznych postaci. Nie będziemy zakładać żadnego konkretnego obszaru tematycznego, po to, by postawić raczej na spontaniczność i zabawę. Nasz wewnętrzny świat jest bardzo bogaty i nie trzeba wiele, by go odsłonić. Trochę skupienia, kilka swobodnych ruchów ciała, kartka i kredki, chwila przekornego spojrzenia na pozornie zwykłe rzeczy i odrobina otwartości. Zapraszam do wewnętrznej podróży!
- 13:30 - 14:30 Zapraszamy na spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych naszymi programami licencyjnymi - psychoterapeutycznym. Opowiemy o tym jak wygląda studiowanie w naszym programie, jakie mamy plany, odpowiemy na pytania.
- 14:45 - 17:45 TAJEMNICE SNÓW- Anna Ziółkowska
Skąd się biorą sny? Co znaczą? Dlaczego odwiedzają nas w nich różne postaci? Czemu właśnie dziś śni nam się taka historia, scena, sytuacja? Jak czytać sny i po co to robić? Na te i inne pytania związane z tajemnicami snów poszukamy odpowiedzi w czasie warsztatu. Porozmawiamy o tym jak odpowiada na te pytania psychologia zorientowana na proces i w praktyce spróbujemy odkryć tajemnicę naszego własnego snu.
- 18:15 - 21:15 Uzdrawianie korzeni - praca z rodziną - Agnieszka Kramm
Na warsztacie przyjrzymy się procesowemu podejściu do pracy z rodziną, z przekazem rodzinnym i naszym miejscem w rodzinie. Aktualnie przeżywamy wielką zmianę wzorców rodzinnych - stary porządek kruszy się, a nowy powstaje powoli. Rodzi to często wiele bólu i cierpienia. Tradycyjna rodzina zmienia swą formułę, sposób komunikacji, układ sił itp.
Podczas zajęć skupimy się na dynamice rodziny, kłopotach relacyjnych, komunikacji. Jedną z przyczyn trudności doświadczanych w rodzinach jest poczucie izolacji i osamotnienia. Pojawia się wrażenie, że tylko my mamy takie kłopoty, że inne rodziny są tak pięknie, jak w świątecznym filmie. Jest to złudne i nieprawdziwe. Bycie częścią rodziny to niełatwe wyzwanie do ciągłego wzrostu, rozwoju i przemiany. Ale też relacje i rodziny to wspaniałe miejsce aby poznać lepiej samych siebie, aby dawać i otrzymywać miłość, aby uczyć się nowego i tworzyć bazę, z której możemy bezpiecznie działać w świecie.

Organizatorzy proszą o wcześniejsze zapisy na warsztaty.
Telefonicznie: Joanna Boj 601 257 501, Wojciech Wojnarowicz 503 72 76 73
e-mail: Wojciech Wojnarowicz wojtek@akademiapop.org
Więcej informacji na www.psychologia-procesu.org.pl, www.akademiapop.org


Wykładowcy

Joanna Boj - Psycholog, psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła pierwszą fazę szkolenia dyplomowego dla terapeutów w Polskim Towarzystwie Psychologii Procesu. Posiada rekomendacje PTPP do pracy terapeutycznej metodami psychologii zorientowanej na proces. Prowadzi prywatną praktykę dla klientów indywidualnych w Gdańsku oraz organizuje autorskie warsztaty rozwoju osobistego.

Miłosława Gramann - psychoterapeutka pracy z procesem, posiada uprawnienia II fazy Programu Licencyjnego Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu (PTPP)

Agnieszka Kramm - Psycholożka,dyplomowana psychoterapeutka i trenerka pracy z procesem. Posiada uprawnienia do nauczania psychologii zorientowanej na proces pod superwizją. Prowadzi liczne warsztaty rozwojowe i szkoleniowe, projekty dla kobiet, terapię. Współzałożycielka Fundacji Miejsce Kobiet.

Izabela Lewandowska - asystentka; w trakcie egzaminów kończących I fazę studiów w ramach Programu Licencyjnego PTPP

dr Arkadiusz Tabero - filozof, nauczyciel jogi, ukończył I fazę Programu Licencyjnego i uzyskał uprawnienia do prowadzenia terapii i pracy z grupami pod stałą superwizją dyplomowanego nauczyciela psychologii zorientowanej na proces.

Wojciech Wojnarowicz - Psycholog - absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Dyplomowany terapeuta i trener psychologii procesu. Prowadzi terapię indywidualną, terapię par, grupy terapeutyczne, warsztaty rozwoju osobistego oraz szkolenia. Absolwent szkoły trenerów warsztatu psychologicznego INTRA. Ukończył również studia inżynierskie z zakresu Ekonomii i Zarządzania na Politechnice Gdańskiej.

Anna Ziółkowska - psychoterapeutka pracy z procesem, posiada uprawnienia do prowadzenia terapii i pracy z grupami pod superwizją. Coach i trenerka rozwoju osobistego. Socjolożka.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Węgiel to:

 

Najczęściej czytane