• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Dzień Czystego Powietrza w Experymencie

Powietrze. Oddychamy nim od kilkunastu do kilkudziesięciu razy na minutę. Czy nie powinno nam zatem zależeć, żeby było ono jak najczystsze? Jednak czy robimy wszystko, aby takie się stało? Jakość mieszanki gazów, którą oddychamy jest niezwykle istotna dla naszego stanu zdrowia. Sprawdźmy, jak o nią dbać już 24 września w Experymencie!

gru 16-17

sobota - niedziela, godz. 11:00, 13:00, 15:00

Gdynia,
bilety 20 zł
Wykład Jakość powietrza w Trójmieście
Jakość powietrza ma duże znaczenie dla naszego zdrowia, dlatego podczas wykładu przybliżymy, jakie są źródła emisji zanieczyszczeń powietrza oraz wskażemy główne  zanieczyszczenia powietrza. Opowiemy, jak wygląda monitoring powietrza w aglomeracji trójmiejskiej oraz przedstawimy stan jakości powietrza Sprawdzimy również, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie oraz jak możemy o to powietrze dbać.

prowadzenie: dr Michalina Bielawska, dyrektor Fundacji ARMAAG (Fundacja Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Gdańsk-Gdynia-Sopot)
wiek: dla każdego
termin: 24.09.2023 | godz. 12:00
miejsce: scena CNE
bilety: w cenie wstępu na wystawy

Wykład Woda-Powietrze-My: o interakcjach i połączeniach
Wszystko jest połączone i cykliczne. Powietrze, woda i my. Interakcje pomiędzy powietrzem i wodą są złożonymi, wysoce nieliniowymi procesami. Relacja między atmosferą a oceanem jest kluczowym elementem systemu klimatycznego. Wymiana pędu, ciepła, wilgotności i masy wpływa na obieg energii, wody i węgla, a także skład biochemiczny i chemiczny zarówno w atmosferze, jak i oceanie. W trakcie Dnia Czystego Powietrze opowiemy o tym, w jaki sposób woda i powietrze są połączone, jak zmiany klimatu wpływają na Bałtyk, gdzie w tym całym splątaniu występujemy my ludzie i co możemy robić, żeby pomóc Bałtykowi.

prowadzenie: Olga Sarna, Prezeska Zarządu Fundacji MARE
wiek: dla każdego
termin: 24.09.2023 | godz. 14:00
miejsce: scena CNE
bilety: w cenie wstępu na wystawy

Warsztaty ,,CO2 z tym powietrzem?
Wszyscy jesteśmy otoczeni atmosferą. W niej toczy się nasze życie, do niej też emitujemy zanieczyszczenia wynikające z naszej ludzkiej działalności. Jedno to dwutlenek węgla, którego tylko w zeszłym roku wpompowaliśmy do atmosfery ponad 35 mld ton! Inny aspekt to zanieczyszczenia powodujące powstanie smogu. Skutkami są pogłębiający się kryzys klimatyczny i problemy zdrowotne dla naszych organizmów. Co zatem powinniśmy robić, aby ograniczyć produkcję związków zagrażających nie tylko naszemu zdrowiu, ale też otaczającej nas przyrodzie? Podczas warsztatów przetestujemy powietrze i sprawdzimy doświadczalnie, co z nim bywa nie tak!

Podczas powietrznych warsztatów dowiecie się m.in.:
- jak powstaje dwutlenek węgla i jakie ma właściwości
- czym jest smog i dlaczego jest niebezpieczny
- jakiego rozmiaru pyły są szczególnie niebezpieczne dla naszego organizmu
- co jest źródłem zanieczyszczeń powietrza

wiek: dla każdego
termin: 24.09.2023 | godz. 10:00-17:00
miejsce: wystawy CNE
bilety: w cenie wstępu na wystawy

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu organizowanego przez CNE ,,CO2 z tym powietrzem? Edukujemy ekologicznie w Gdyni finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  25 zł
 • Bilet ulgowy
  20 zł
Wstęp w ramach biletu na wystawy CNE.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Sosna zwyczajna:

 

Najczęściej czytane