Gdańsk przygotowuje się do niedzielnego Pikniku Nauki i tym samym głównego wydarzenia obchodów Dnia Fahrenheita, który z jednej strony ma zachęcić do kreatywnej zabawy najmłodszych uczestników, a z drugiej strony popularyzować naukę docierając z eksperymentami i wykładami do wszystkich mieszkańców. W rocznicę urodzin słynnego gdańskiego fizyka miasto ogłosiło również nowe zasady programu stypendialnego.
świetnie, widać nowe inicjatywy
24%
tak, chociaż miasto i uczelnie powinny bardziej angażować się w promocję
36%
nie, nie docierają do mnie informacje w tym zakresie
40%
Dokładnie 336 lat temu w gdańskiej kamienicy przy ul. Ogarnej urodził się jeden z najwybitniejszych gdańszczan - Daniel Gabriel Fahrenheit, wielki fizyk znany między innymi z wynalezienia termometru rtęciowego. Z tej okazji miasto przygotowuje się do wielkiego świętowania -
już w najbliższą niedzielę, 29 maja, w
Hevelianum na Górze Gradowej odbędzie się
Piknik Naukowy pod hasłem "Podnosimy temperaturę w mieście" organizowany przez Uczelnie Fahrenheita.
- Podczas pikniku zaprosimy uczestników do wspólnego odkrywania nauki poprzez zabawę. Nie zabraknie pokazów przygotowanych przez pracowników naukowych, studentów i doktorantów naszych trzech uczelni - mówił prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.Czytaj też:
Pomorscy naukowcy wśród najlepszych na świecie
Można świętować już Dzień Dziecka
Wydarzenie jest organizowane z myślą o wszystkich mieszkańcach bez względu na wiek. Dla najmłodszych uczestników zaplanowano szereg dość spektakularnych atrakcji, w tym między innymi pokazy implozji beczki czy przypalanie drzwi auta termitem. W planie jest również popularyzacja nauki dla nieco starszej widowni, która będzie mogła posłuchać wykładów o fizyce piłki nożnej czy o znaczeniu lodowego świata Arktyki i Antarktydy, a także kosmicznych eksperymentach. Jak informują organizatorzy - wystawcy w ponad 40 namiotach tematycznych będą dzielić się wiedzą z zakresu medycyny, nauk ścisłych czy ekologii. Na uczestników będzie także czekać strefa profilaktyki.
- Z koszyka piknikowych atrakcji na Górze Gradowej wybiorą coś dla siebie odwiedzający w każdym wieku. Starsi będą mogli na przykład wykonać pomiar glukozy i cholesterolu we krwi lub badanie USG płuc, a najmłodsi wcielą się w rolę lekarzy i lekarek w Szpitalu Pluszowego Misia. Piknik Nauki Fahrenheita to zatem doskonała okazja, żeby już zacząć świętowanie Dnia Dziecka - Katarzyna Mejna z Hevelianum.Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie obowiązuje też rezerwacja miejsc. Jedynie wystawy stałe Centrum Hevelianum będą podlegały normalnym zasadom wejść.
Czytaj też:
Badacze z PG pracują nad rewolucją w radioterapii
Zmiany w programie stypendialnym. Dofinansowanie i lokal mieszkaniowy dla doktorantów z zagranicy
We wtorek, 24 maja, a więc w rocznicę urodzin największego, gdańskiego fizyka, który przyszedł na świat w 1686 r., władze miasta ogłosiły zmiany w formule przyznawanego od 2005 r. Stypendium Naukowego im. Daniela Fahrenheita. Do tej pory w historii projektu przyznano 436 stypendiów dla 150 osób, którzy mogli skorzystać ze specjalnego programu umożliwiającego wyjazd zagraniczny. Teraz koncepcja ma ulec częściowo zmianie - pozostaje pierwotna forma dofinansowania, jednak zostanie również rozszerzona o trzy inne stypendia.
- W nowej formule program stypendialny Prezydenta Miasta Gdańska dla studentów i doktorantów zakłada przyznanie jednego stypendium naukowego dla wybitnie uzdolnionej osoby na rozpoczęcie studiów zagranicznych o wartości od 3 do 6 tysięcy złotych miesięcznie - mówiła na konferencji prasowej prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektor Uczelni Fahrenheita, która współtworzyła nowy projekt stypendium. - Kolejne zmiany to przyznanie lokali mieszkalnych i stypendiów naukowych o wartości do 6,5 tysiąca złotych miesięcznie dla trzech doktorantów z zagranicy, którzy będą kontynuować naukę w Gdańsku. Ostatnim założeniem jest ufundowanie co najmniej dziesięciu jednorazowych stypendiów naukowych za szczególną działalność na rzecz Gdańska, które wyniosą od 10 do 20 tysięcy złotych.Zmiany wejdą w życie od najbliższej edycji programu stypendialnego.