- 1 Dzieci mają za dużo zajęć dodatkowych? (180 opinii)
- 2 Nowy ranking szkół średnich 2023 (207 opinii)
- 3 500 miejsc więcej w rekrutacji do szkół średnich (131 opinii)
- 4 Za 2 miesiące rekrutacja do szkoły średniej (86 opinii)
- 5 Prywatna szkoła dla dziecka. Jak ją wybrać? (108 opinii)
- 6 Kolejne zmiany w ocenianiu na maturze 2023 (70 opinii)
Dziś Dzień Liczby Pi. Sprawdzamy, czy matematykę da się lubić?
W marcu aż dwukrotnie mamy okazję do tego, by oddać honory królowej nauk, za jaką uchodzi matematyka. Dziś, czyli 14 marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Natomiast nieco wcześniej - 12 marca - przypada Dzień Matematyki. To dobra okazja do tego, by przyjrzeć się temu, jak współcześni uczniowie radzą sobie z tym przedmiotem. O tym, że matematyka nie musi być ani trudna, ani nudna, że może być zabawą oraz wyzwaniem dla dzieci i młodzieży, a także o tym, jak dziś efektywnie można się uczyć matematyki, pytamy nauczycieli i ekspertów.
To okazja do celebrowania wszystkiego, co związane jest z matematyką i naukami ścisłymi, a także do połączenia nauki i zabawy. Z tej okazji my też postanowiliśmy sprawdzić, czy matematyka nadal pozostaje jednym z najbardziej nielubianych przedmiotów w szkole i uważanym za jeden z najtrudniejszych? Obecnie istnieje bowiem wiele nowych metod nauki matematyki, przez co staje się ona łatwiejsza i przyjemniejsza w poznawaniu.
Matematyka królową nauk?
Matematyka od zawsze budzi strach wśród wielu uczniów i pozostaje jednym z najbardziej nielubianych przedmiotów, ale czy słusznie?
- Od dawna matematyka jest "piętą Achillesową" naszych uczniów i postrachem na egzaminie maturalnym. Moim zdaniem większość współczesnej młodzieży uczy się matematyki, "zapamiętując" sposób rozwiązywania określonych typów zadań, a nie poprzez zrozumienie mechanizmu rozwiązania danego problemu matematycznego. Problemem jest później brak kompatybilności podstawy programowej i zadań z podręczników z zadaniami, z jakimi się mierzy młodzież na egzaminie maturalnym. To generuje później słabe wyniki testów, jeżeli trafiają na zadania, których wcześniej nie rozwiązywali, choć przerabiali dane zagadnienia matematyczne na lekcji, ale ćwiczyli na innych przykładach - przyznaje Małgorzata Waguca-Jączek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego SPARTAKUS w Gdańsku.
Skąd bierze się niechęć do tej nauki i jej zła sława?
- Na matematykę nadal można liczyć w wielu aspektach życia, to nie zmienia się od wieków. Jest sprawiedliwa, niczemu niewinna, jakby... nieludzka. Lecz czy zasługuje na miano królowej nauk? Dobra królowa powinna być lubiana, cieszyć się szacunkiem swoich poddanych, którzy chwalą jej imię i w nią wierzą. Tymczasem w podejściu do matematyki uczniów, a co gorsza rodziców, zauważyć można sporo strachu i niechęci. Przypomina to trochę złą sławę, jakiej doigrały się wilki za sprawą od lat powtarzanych dzieciom bajek. W Świętego Mikołaja już nie wierzą, a wilków wciąż się boją, niesłusznie - twierdzi Wiktor Kuźmicki z firmy Indeks.
Matematyka najbliżej życia
Mimo trudności, jakie sprawia w nauce, w wielu badaniach dorośli Polacy to właśnie matematykę wskazują jako ten szkolny przedmiot, który jest najbardziej przydatny w życiu. Na dalszych miejscach są języki obce. Nic dziwnego, że tak cenimy matematykę, skoro jest ona obecna w wielu dziedzinach życia i niezbędna w wielu zawodach.
- W Elementary International School of Gdansk uczymy matematyki przez zaciekawienie ucznia zagadnieniami matematycznymi i ich powiązaniem z każdym aspektem życia codziennego. Międzynarodowy program PYP, który realizujemy, umożliwia nam transdyscyplinarne podejście do matematyki i pokazywanie jej znaczenia w rozwiązywaniu problemów i realizacji projektów. Efektywne nauczanie matematyki musi być związane z pokazaniem uczniom sensu i przydatności tej dziedziny. Pokazujemy, że zadania matematyczne mogą być formą zagadek, których rozwikłanie sprawia olbrzymią radość - mówi dyrektor szkoły Agata Kożuszek.
Często korzystamy z matematyki i uczymy się jej nawet nieświadomie.
- Każdy uczy się matematyki w różnych sytuacjach, niekoniecznie w szkole i niekoniecznie świadomie. Często wynika to z chęci zrozumienia pewnych zjawisk lub rzeczy, którymi się interesujemy. Ponieważ matematyka, jak każda inna nauka, musi mieć wartość użytkową. Gdy pomoże umeblować pokój, zaplanować budżet na tajne wydatki, ustalić średnią wzrostu swoich kolegów - dodaje Wiktor Kuźmicki.
Czy matematykę można lubić?
Matematyka oczywiście ma swoich wielbicieli, ale również każdy z nas może ją polubić, wystarczy zmiana podejścia do niej.
- Matematyka jest do polubienia. Trzeba jednak zrezygnować ze stereotypowego podejścia i podziału uczniów na tzw. umysły ścisłe i umysły humanistyczne. Umysł dziecka może się rozwijać w wielu kierunkach (tzw. growth mindset), a my dorośli często upraszczamy świat, przypinając łatkę. Efektem tego może być tzw. fixed mindset, czyli trwanie w przekonaniu, że np. nigdy nie nauczę się matematyki, bo jestem humanistą - zapewnia Agata Kożuszek.
Ważne jest również odpowiednie podejście do nauki: powtarzanie materiału oraz ciekawość.
- Jeśli chodzi o naukę w formach szkolnych czy pozaszkolnych, warunkiem koniecznym do osiągnięcia zadowalającego poziomu jest powtarzalność, konsekwencja, czyli regularne ćwiczenia. Mimo że czasem słyszymy o jakiejś nowoczesnej metodzie, nikt nie wymyślił jeszcze żadnego cudownego środka, drogi na skróty, bo po prostu nasz mózg jest tak skonstruowany - jeśli nie powtórzymy w krótkim czasie tego, co właśnie poznaliśmy, za chwilę będziemy musieli zaczynać od nowa. Na kolejny poziom wtajemniczenia wprowadza nas dociekliwość. Wtedy wszystko idzie już gładko. Kiedy ktoś pasjonuje się jakimś zagadnieniem, drążenie go zmienia poczucie czasu. Godzina spędzona na odkrywaniu rzeczy, które nas fascynują, mija w 10 minut. 10 minut spędzone nad czymś, co wydaje się nudne, ciągnie się godzinami - dodaje Wiktor Kuźmicki.
Matematyka i sport
Obecnie na rynku mamy wiele ofert dotyczących pomocy naukowych i kursów matematycznych. Wciąż również powstają nowe inicjatywy, które pokazują, że matematyka przydaje się w wielu dziedzinach życia, m.in w sporcie.
- Świetnym sposobem na uczenie się matematyki jest łączenie edukacji ze sportem. W ostatnią niedzielę z okazji Światowego Dnia Matematyki zostaliśmy zaproszeni przez drużynę Trefla Gdańsk na mecz ligowy, aby zaprezentować kibicom zadania i ciekawostki związane z siatkówką. Mam nadzieję, że choć częściowo nam się to udało, a kilka osób, którym towarzyszyły emocje sportowe i dobra zabawa, zapamiętało wzór na obwód piłki lub zależności pomiędzy wymiarami boiska - mówi Wiktor Kuźmicki.
Ciekawe wydawnictwa, platformy i aplikacje
Warto też pamiętać, że poza tradycyjnymi formami nauki we współczesnej edukacji jest również ogromna oferta i wiele możliwości nauki innymi metodami. Dostępne są ciekawe wydawnictwa, multimedia, aplikacje, programy, gry planszowe, książki, publikacje z zagadkami, łamigłówkami i rebusami, pomocami dydaktycznymi. Jednym z wydawnictw, które przoduje na rynku w tej dziedzinie, jest Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.
- W ofercie mamy wiele ciekawych książek matematycznych. Wybraliśmy przykładowe trzy: "Świętujemy z liczbą pi" to książka pełna matematycznych ciekawostek i zabaw, a także ogromnej porcji wiedzy. Znajdziemy tu m.in. odpowiedzi na pytania: Kogo nazywamy ojcem liczby pi? Co możemy obliczyć za pomocą puszki pomidorów i metra krawieckiego? Jak przekształcić plasterek pomarańczy w równoległobok? Z kolei "#matematyka" zawiera problemy i zagadki, które ekscytują matematyków. Nie są one opisane językiem hermetycznym i niezrozumiałym, lecz przedstawione przystępnie i z humorem. Co wspólnego ma kalafior romanesco z długością granicy Portugalii? Jaki jest przepis na idealne uderzenie z rzutu wolnego? To tylko niektóre z pytań, na które można znaleźć odpowiedź w tej książce. Dzięki "Ścieżkom matematyki" możemy się wcielić w detektywa i poprowadzić matematyczne śledztwo. Publikacja kształci umiejętność logicznego myślenia i twórcze podejście do zagadnień, nie tylko matematycznych. Rozwija spostrzegawczość, dociekliwość i poznawczą ciekawość, a także uczy, jak zachować dystans do problemu, patrzeć z różnych punktów widzenia i kojarzyć fakty pozornie ze sobą niezwiązane - mówi Paweł Mazur - rzecznik GWO.

Cała oferta wydawnictwa dostępna jest tutaj. Warto tu wspomnieć, że GWO jest również twórcą platformy edukacyjnej Matlandia. To dostępny przez internet program dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej. Matlandia przypomina lubiane przez uczniów gry komputerowe - zamienia rozwiązywanie zadań w pełną emocji zabawę z elementami rywalizacji. Spodoba się zarówno uzdolnionym, jak i tym, którym nauka sprawia trudności. Istnieje również wersja "Junior" dla młodszych dzieci.
Światowy Dzień Liczby Pi w Gdańsku
W Gdańsku dziś z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi można odbyć podróż zabytkowym tramwajem w kierunku MATEMATYKA. Zamiast biletu pasażerowie dostaną zadanie do rozwiązania. Poprawność odpowiedzi sprawdzą uczniowie z Gdańskiej Szkoły Szermierki. Powraca kampania społeczna Gdański przystanek Matematyka, która promuje tę naukę w przestrzeni publicznej. Jego pomysłodawczyni - Katarzyna Maszka zachęca do zainteresowanie się matematyką. Warto powrócić na chwilę do czasów, kiedy było się uczniem. Przewidziane są niespodzianki. Trasa i rozkład jazdy dostępne są na stronie.
Wydarzenia
Katalog.trojmiasto.pl - Miejsca
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-03-14 16:09
Matematyka jest piękna
Uczy myślenia, konsekwencji i dokladności. Nikt nie musi być matematykiem na wysokim, perwersyjnym poziomie. Każdy, któremu zależy na rozwoju własnego mózgu powinien uczepić się matematyki jak rzep psiego ogona - rozwiązywać dziwne zadania tekstowe, szaleć w równaniach i funkcjach, pochodnych i całkach (to już dla entuzjastów). Geometria, a szczególnie stereometria daje inne spojrzenie na otoczenie - polecam, niezależnie od tego czym w życiu chcecie być - warto. Matematyka jest piękna!!!!!
- 29 1
-
2023-03-14 13:29
(1)
W podstawówce i liceum chodziłem ciągle na korki, egzaminy wstępne do średniej to był dramat i dzięki bogu nie miałem obowiązkowej matmy na egzaminie. Nie mniej, jak mi ktoś (na korkach) wytłumaczył to bardzo matematykę lubiłem, zazdroszczę tym matematykom na najwyższym poziomie, to musi być fajna rzecz ogarniać to w całości.
- 21 1
-
2023-03-14 15:02
Polecam kanały na youtube, pełno tego teraz, gdzie ciekawie wyjaśniają wyższą matematykę
- 6 0
-
2023-03-14 12:51
Wspaniały przedmiot! Najważniejszy, Królowa Nauk!!!
- 23 7
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.