"Stop Hejtowi" - uczennice IV LO w Gdańsku zorganizowały specjalne spotkanie z ekspertami żeby pokazać, że młodzież chce walczyć z mową nienawiści. - Nie możemy biernie przyglądać się złu i chcemy choć trochę naprawić świat. Jesteśmy przekonani, że "ludzi dobrej woli jest więcej", ale potrzebujemy wsparcia osób, które są specjalistami w swoich dziedzinach, stąd pomysł na nasze spotkanie - mówiły inicjatorki spotkania w gdańskim liceum.
- Spotkałeś się z hejtem w internecie?
-
nie, nigdy
12% -
może kilka razy
8% -
tak, hejt spotykam często w internecie
27% -
zdecydowanie tak - praktycznie na każdej stronie internetowej
53%
- łącznie głosów: 336
Dziś dostęp do internetu ma praktycznie każdy, ale nie każdy przygotowany jest na to, co może tam przeczytać. Dlatego hejt dotyka nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci i młodzież.
"Musimy z nim walczyć"
Klasa 1C z IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

- Ostatnie wydarzenia z 13 stycznia sprawiły, że wpadliśmy na pomysł zorganizowania takiego spotkania. Trzeba rozpowszechniać pojęcie hejtu i uczyć, jak z nim walczyć. Chcemy, żeby było lepiej, żeby już nigdy nie przytrafiło się to, co w Gdańsku dwa tygodnie temu - mówiła Klaudia Richert, współorganizatorka akcji "Stop hejtowi" z klasy 1C, IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.
Uczniowie zaprosili ekspertów i media. Podczas blisko 2-godzinnego spotkania poruszono wiele tematów związanych z mową nienawiści. Mówiono, jak się na nią uodpornić czy zwalczać.
- Kiedy otwieracie internet i chcecie dodać jakieś swoje treści - na Instagramie na Facebooku czy na YouTubie pamiętajcie o swoich wartościach, o tym, kim jesteście. I w momencie, kiedy pojawią się obraźliwe komentarze, bo zawsze się takie pojawiają - myślcie o sobie w pozytywnych aspektach i pamiętajcie - to, że robicie coś więcej, innych boli. Znajcie swoją wartość - mówiła youtuberka Aleksandra Panasewicz.
Z wirtualną agresja można walczyć
Asp. Emilia Karczewska z gdańskiej policji wspominała o hejcie i jego konsekwencjach prawnych, a także o szeroko pojętej cyberprzemocy czy sekstingu, czyli wykorzystywaniu lub rozpowszechnianiu zdjęć osoby nagiej.
- Chciałabym wam powiedzieć, że z tego typu agresją też można walczyć. Policja ma odpowiednie narzędzia do walki w internecie i praktycznie zawsze jesteśmy w stanie dojść do złego w wirtualnym świecie. Warunkiem są oczywiście zgłoszenia i to, żebyście nie bali się przyjść i złożyć zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa - mówiła.
Z kolei Iwona Woźniewska, psycholog ze "Stowarzyszenia 180 stopni" porównywała dzisiejszy świat i negatywne zachowania do postaci z animowanego filmu "Drążce Trąby". Film opowiada historię Pafnucego, futrzanego potwora z wielkim nosem w kształcie trąby. Nie jest on zbyt zadowolony ze swojego wyglądu. Obiektem jego zazdrości jest Kalasanty. Pewnego dnia postanawia się z nim rozprawić. Krótki film kończy się bardzo pozytywnie, a jego idea trafia do młodzieży.
Swoje wystąpienia mieli jeszcze: Katarzyna Stryjek, związana z Polskim Centrum Mediacji oraz szef gdańskiego Centrum Interwencji Kryzysowej - Krzysztof Sarzała.