Wiadomości

Gdański uniwersytet w czołówce polskich wynalazców

Uniwersytet Gdański zgłosił sześć patentów do Europejskiego Urzędu, większość z obszaru technologii medycznych.
Uniwersytet Gdański zgłosił sześć patentów do Europejskiego Urzędu, większość z obszaru technologii medycznych. fot. 123rf.com

Uniwersytet Gdański znalazł się na trzecim miejscu wśród najbardziej aktywnych ośrodków zgłaszających patenty do Europejskiego Urzędu Patentowego w 2017 roku. Uczelnia zgłosiła sześć wynalazków, większość z obszaru technologii medycznych, to m.in. immunogenna szczepionka przeciwko wirusowi HCV i HBV czy test molekularny do wykrywania DNA patogenów przenoszonych między innymi przez kleszcze.Wynalazki polskich naukowców mają szansę na realizację?

tak, jeśli pomogą w rozwiązaniu poważnych problemów 38%
tak, ale tylko kiedy na etapie projektu powstanie wynalazku finansuje zainteresowana produkcją firma 46%
nie wszystkie, wiele z nich to tylko studenckie pomysły 16%
zakończona Łącznie głosów: 112
W polskim rankingu liderów zgłaszających wynalazki do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) na pierwszym miejscu znalazła się firma Synthos z 12 zgłoszeniami patentowymi. Ale w odróżnieniu od większości państw europejskich, polską działalność patentową w 2017 napędzały wyższe uczelnie i instytuty naukowe.

Aż cztery z siedmiu największych wnioskodawców stanowiły uniwersytety lub instytuty badawcze. Drugim najaktywniejszym polskim wnioskodawcą w EPO (siedem zgłoszeń) był Uniwersytet Jagielloński, następnie producent samolotów Flaris (sześć zgłoszeń), Uniwersytet Gdański (sześć), Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk (sześć) oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny (pięć).

Testy, szczepionki - gdańskie medyczne wynalazkiUniwersytet Gdański zgłosił 6 patentów do Europejskiego Urzędu, większość z obszaru technologii medycznych. Są to między innymi:
  • test związany z monitorowaniem leczenia łuszczycy;
  • test molekularny do wykrywania DNA patogenów przenoszonych między innymi przez kleszcze;
  • zastosowanie medyczne substancji roślinnej do wytwarzania leku hamującego chorobę Huntingtona;
  • immunogenna szczepionka przeciwko wirusowi HCV i HBV;
  • metoda szybkiej identyfikacji znaczników genetycznych - "kod kreskowy"/komórkowy GPS dzięki któremu można śledzić komórki, tkanki czy organizmy
  • metoda zwiększenia skuteczności radioterapii i zmniejszenia efektów ubocznych w terapii nowotworów dzięki zastosowaniu sensybilizatorów (tzw. fotouczulaczy).

- Sukcesy w zakresie innowacyjności, wdrażania projektów, rozwiązań czy wynalazków można osiągać dzięki współpracy pomiędzy uczelniami, gospodarką, władzami samorządowymi oraz organizacjami wspierającymi naukę i biznes. Konieczne jest budowanie wspólnego obszaru wymiany doświadczeń, a przede wszystkim miejsc, gdzie naukowcy mogą podejmować interdyscyplinarne badania. Staramy się, aby Uniwersytet Gdański był takim właśnie miejscem i przynosi to bardzo dobre efekty. Naszym naukowcom pomaga powołane na Uniwersytecie Gdańskim Centrum Transferu Technologii, które zarządza własnością intelektualną wypracowaną w uczelni i koordynuje proces zgłoszeń patentowych - mówi prof. UG Jerzy Gwizdała, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.
Uniwersytet Gdański zgłosił sześć patentów do Europejskiego Urzędu, większość z obszaru technologii medycznych.
Uniwersytet Gdański zgłosił sześć patentów do Europejskiego Urzędu, większość z obszaru technologii medycznych. fot. 123rf.com

Mają większą szansę na realizację swoich badańZgłoszenia patentowe w trybie międzynarodowym dają realną szansę na komercjalizację wyników badań naukowych. Są jednak kilkukrotnie droższe od wynalazków chronionych jedynie w granicach kraju, dlatego część europejskich zgłoszeń UG w 2017 roku została wsparta dofinansowaniem w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+. To projekt realizowany przez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego w konsorcjum z Politechniką Gdańską, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i spółką celową PG Excento.

- Wspólny start trzech największych pomorskich uczelni w programie Inkubator Innowacyjności+ oraz związane z tym działania pozwoliły na intensyfikację współpracy międzyuczelnianej oraz umocnienie konkurencyjności pomorskich jednostek naukowych w procesie wdrażania innowacji - dodaje prof. UG Jerzy Gwizdała.
Według opublikowanego raportu EPO, w 2017 r. liczba zgłoszeń patentowych złożonych przez polskich wynalazców, spółki i instytuty naukowe wzrosła o 14, proc., co plasuje Polskę pod względem tempa wzrostu liczby zgłoszeń w europejskiej czołówce i znacznie powyżej średniej państw UE. W ubiegłym roku Polacy złożyli do EPO 469 zgłoszeń patentowych, w 2016 roku - 411.

Opinie (18)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kiedy noc i dzień mają podobną długość?