Wiadomości

stat

Gdański uniwersytet w czołówce polskich wynalazców

Uniwersytet Gdański zgłosił sześć patentów do Europejskiego Urzędu, większość z obszaru technologii medycznych.
Uniwersytet Gdański zgłosił sześć patentów do Europejskiego Urzędu, większość z obszaru technologii medycznych. fot. 123rf.com

Uniwersytet Gdański znalazł się na trzecim miejscu wśród najbardziej aktywnych ośrodków zgłaszających patenty do Europejskiego Urzędu Patentowego w 2017 roku. Uczelnia zgłosiła sześć wynalazków, większość z obszaru technologii medycznych, to m.in. immunogenna szczepionka przeciwko wirusowi HCV i HBV czy test molekularny do wykrywania DNA patogenów przenoszonych między innymi przez kleszcze.Wynalazki polskich naukowców mają szansę na realizację?

tak, jeśli pomogą w rozwiązaniu poważnych problemów 38%
tak, ale tylko kiedy na etapie projektu powstanie wynalazku finansuje zainteresowana produkcją firma 46%
nie wszystkie, wiele z nich to tylko studenckie pomysły 16%
zakończona Łącznie głosów: 112
W polskim rankingu liderów zgłaszających wynalazki do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) na pierwszym miejscu znalazła się firma Synthos z 12 zgłoszeniami patentowymi. Ale w odróżnieniu od większości państw europejskich, polską działalność patentową w 2017 napędzały wyższe uczelnie i instytuty naukowe.

Aż cztery z siedmiu największych wnioskodawców stanowiły uniwersytety lub instytuty badawcze. Drugim najaktywniejszym polskim wnioskodawcą w EPO (siedem zgłoszeń) był Uniwersytet Jagielloński, następnie producent samolotów Flaris (sześć zgłoszeń), Uniwersytet Gdański (sześć), Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk (sześć) oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny (pięć).

Testy, szczepionki - gdańskie medyczne wynalazkiUniwersytet Gdański zgłosił 6 patentów do Europejskiego Urzędu, większość z obszaru technologii medycznych. Są to między innymi:

  • test związany z monitorowaniem leczenia łuszczycy;

  • test molekularny do wykrywania DNA patogenów przenoszonych między innymi przez kleszcze;

  • zastosowanie medyczne substancji roślinnej do wytwarzania leku hamującego chorobę Huntingtona;

  • immunogenna szczepionka przeciwko wirusowi HCV i HBV;

  • metoda szybkiej identyfikacji znaczników genetycznych - "kod kreskowy"/komórkowy GPS dzięki któremu można śledzić komórki, tkanki czy organizmy

  • metoda zwiększenia skuteczności radioterapii i zmniejszenia efektów ubocznych w terapii nowotworów dzięki zastosowaniu sensybilizatorów (tzw. fotouczulaczy).

- Sukcesy w zakresie innowacyjności, wdrażania projektów, rozwiązań czy wynalazków można osiągać dzięki współpracy pomiędzy uczelniami, gospodarką, władzami samorządowymi oraz organizacjami wspierającymi naukę i biznes. Konieczne jest budowanie wspólnego obszaru wymiany doświadczeń, a przede wszystkim miejsc, gdzie naukowcy mogą podejmować interdyscyplinarne badania. Staramy się, aby Uniwersytet Gdański był takim właśnie miejscem i przynosi to bardzo dobre efekty. Naszym naukowcom pomaga powołane na Uniwersytecie Gdańskim Centrum Transferu Technologii, które zarządza własnością intelektualną wypracowaną w uczelni i koordynuje proces zgłoszeń patentowych - mówi prof. UG Jerzy Gwizdała, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.
Uniwersytet Gdański zgłosił sześć patentów do Europejskiego Urzędu, większość z obszaru technologii medycznych.
Uniwersytet Gdański zgłosił sześć patentów do Europejskiego Urzędu, większość z obszaru technologii medycznych. fot. 123rf.com

Mają większą szansę na realizację swoich badańZgłoszenia patentowe w trybie międzynarodowym dają realną szansę na komercjalizację wyników badań naukowych. Są jednak kilkukrotnie droższe od wynalazków chronionych jedynie w granicach kraju, dlatego część europejskich zgłoszeń UG w 2017 roku została wsparta dofinansowaniem w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+. To projekt realizowany przez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego w konsorcjum z Politechniką Gdańską, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i spółką celową PG Excento.

- Wspólny start trzech największych pomorskich uczelni w programie Inkubator Innowacyjności+ oraz związane z tym działania pozwoliły na intensyfikację współpracy międzyuczelnianej oraz umocnienie konkurencyjności pomorskich jednostek naukowych w procesie wdrażania innowacji - dodaje prof. UG Jerzy Gwizdała.
Według opublikowanego raportu EPO, w 2017 r. liczba zgłoszeń patentowych złożonych przez polskich wynalazców, spółki i instytuty naukowe wzrosła o 14, proc., co plasuje Polskę pod względem tempa wzrostu liczby zgłoszeń w europejskiej czołówce i znacznie powyżej średniej państw UE. W ubiegłym roku Polacy złożyli do EPO 469 zgłoszeń patentowych, w 2016 roku - 411.

Opinie (18)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Za co odpowiedzialne są bakterie?