• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Gdzie ci hipsterzy... prawdziwi tacy?

Mateusz Groen
27 września 2022, godz. 16:00 
Czy moda na hipsterów już przeminęła? Czy moda na hipsterów już przeminęła?

Moda ma to do siebie, że jest ulotna i zmienia się w zawrotnym tempie, jednak bywa, że niektóre jej przejawy zostają w społeczeństwie i popkulturze na dłużej. Tak było m.in. z hipsterami, których styl życia przyczynił się choćby wzrostu liczby salonów barberskich czy lokali kulinarnych stworzonych pod konkretnego klienta. Tylko czy to wszystko jest wciąż aktualne? Gdzie się podziali hipsterzy i czy już możemy mówić o nich w czasie przeszłym?
Historia "niemodnie" modnychCzy byłeś(-aś) hipsterem?

Jeszcze kilka lat temu osoby, które chciały być z trendami na bieżąco, kreowały swój wizerunek "na hipstera". Dla prawdziwego przedstawiciela tego nurtu modne było to, o czym jeszcze nikt nie wiedział, że jest modne. Co ciekawe, było to zjawisko na tyle intrygujące, że mimo pogoni za modą na "hipsterstwo", sama subkultura w zamyśle miała... niepodążanie za aktualnymi trendami. Hipsterzy chcieli znaleźć swoje miejsce gdzieś obok tego, co było masowe.

Najczęściej taki nurt przypisywało się niektórym artystom, a także blogerom. To właśnie wtedy swoje 5 minut sławy przeżywał słynny Ekskluzywny Menel. Dodatkowo światem "hipsteriady" fascynowali się głównie "milenialsi" w wieku 20-30 lat.

Przez lata subkultura hipsterska starała się odrzucić popularne trendy modowe, kupowanie ubrań w galeriach handlowych, zaś "hipsterscy" blogerzy polecali kupowanie ich w ciuchlandach i popularyzowali niszowe marki. Dla hipsterów zwłaszcza jakość ubrań grała kluczową rolę, przez co często potrafili wydać na nie pokaźną sumę pieniędzy, nawet jeśli ciuchy te były specjalnie postarzone i wcale nie wyglądały na nowe.

Były i nie ma. Duże imprezy, które zniknęły z Trójmiasta Były i nie ma. Duże imprezy, które zniknęły z Trójmiasta

 • Stylizacje uczestników Opener Festivalu w latach 2013-2017.
 • Stylizacje uczestników Opener Festivalu w latach 2013-2017.
 • Stylizacje uczestników Opener Festivalu w latach 2013-2017.

Era hipsteraTo był czas powrotu do trampek typu converse, vansów i martensów. W Polsce szczególne zamiłowanie hipsterów można było zauważyć do lnianych i bawełnianych toreb z napisami i motywami, kolorowych grubych oprawek okularów (nawet w przypadku nieposiadania wady wzroku), czapek "menelek", kapeluszy, naszyjników, przetartych jeansów i rurek o kroju mocno obcisłym, długich skarpet w kolorowe wzory, swetrów, tuneli i koszul w kratę. U mężczyzn to właśnie wtedy na twarzach pojawiła się wypielęgnowana broda. Zarost po wielu latach ponownie wrócił do modowych łask i w sumie został z nami do dziś, choć już nie na taką masową skalę.

1
miejsce: Barber Shop
Męskie Zacięcie
Gdańsk, Myśliwska 61C/5
8.7

Subkultura stanowiła bardzo modny nurt również w gastronomii. Otwierały się knajpy, o których mówiono, że są "hipsterskie". W Gdańsku hipsterów można było spotkać m.in. w Józefie K, W starym kadrze, Łąka barze oraz na ul. Wajdeloty, gdzie mieści się np. Avocado, zaś w Gdyni np. w kawiarni Tłok. W Sopocie najpopularniejsza była klubokawiarnia Dwie Zmiany.

- Pamiętam, jak kilka lat temu bardzo podobały mi się miejsca, gdzie można było zjeść wegański sernik czy napić się kawy z mlekiem roślinnym. To były moje ulubione miejsca, gdy zaczynałam swoją przygodę z weganizmem. Wszyscy nazywali je "hipsterskimi", co w sumie mi na tamten moment odpowiadało. Sama idea "menelskiego" stylu ubioru i życia w zgodzie z naturą bardzo "grała" ze mną w tamtym czasie. Nigdy nie nazwałam się oficjalnie hipsterem, ale sądzę, że nim byłam. W pewnym momencie jednak głupio mi było się przyznać, że lubię te "hipsterskie" miejsca, bo się ze mnie śmiali znajomi - mówi Agata.
 • Memy o hipsterach
 • Memy o hipsterach
 • Memy o hipsterach
 • Memy o hipsterach
 • Memy o hipsterach
Jednak jak każda subkultura, tak też hipsterzy doczekali się wrogów, którzy w internecie w ich zachowaniach doszukiwali się braku męskości, dziwactw i innych pejoratywnych zachowań. Powstawały żarty i prześmiewcze memy z hipsterów.

Z perspektywy czasu nie można zaprzeczyć, że hipsterzy zaznaczyli swoją obecność w świecie, a hipsterskie trendy obserwujemy do teraz, jednak na ulicach możemy zauważyć coraz mniej osób, które utożsamiają się z tą subkulturą. Co więc stało się z hipsterami?

Kim był hipster w 2013 roku?

"Kolesie w rurkach"Tak jak na samym początku mody na hipsterstwo wielu chciało być jej częścią, tak z biegiem czasu nastąpił obrót o 180 stopni. Oprócz tego coraz mniej osób się z nią obnosiło, by nie drażnić "wilków" - hipsterzy spotykali się ze sporym hejtem, zwłaszcza w internecie.

- Podobały mi się założenia hipsterów oraz moda, którą preferowali. Z czasem hejt na "kolesi w rurach" zaczął mi doskwierać i po prostu przestałem je nosić, wolałem się już nie wyróżniać - tłumaczy Adrian.
- W sumie nie wiem, czy byłem hipsterem czy nie, bo nigdy się tak nie nazwałem, ale wiele osób właśnie tak o mnie mówiło. Lubiłem rurki, koszule flanelowe, kapelusze i czapki "menelki" w połączeniu z vansami. Styl mi się w sumie nie zmienił, ale zacząłem dbać o jakość ubrań, które noszę. Wcześniej byłem stałym bywalcem osiedlowych "ciuchlandów", a teraz szukam też w internecie. Wiem jednak, że to dzięki modzie na "hipsterstwo" powstało tak dużo salonów barberskich w Trójmieście, za co jestem mega wdzięczny - mówi Patryk.
K-popowa K-popowa "Barbie" z gdańskiego III LO. Kim jest Zuza?

"Każde pokolenie ma własny czas"Kolejną teorią jest podejście do subkultury hipsterskiej jak do mody, która przeminęła. Każde pokolenie miało znaczącą subkulturę. W końcu osoby wychowane w latach 80/90 dobrze pamiętają czasy punków, skinów i metali na ulicach, ci, którzy urodzili się nieco wcześniej pamiętają wolnościowych hipisów, roczniki urodzone w latach 90. w szkole spotkały się z subkulturą emo.

W 2015 roku powyższa stylizacja uznana została za awangardową. W 2015 roku powyższa stylizacja uznana została za awangardową.
Z biegiem lat każdy z nas się zmienia, a wszem otaczający konsumpcjonizm i trendy kuszą do odkrywania nowego. Anarchia modowa też przemija, a zastępuje ją wygoda, dlatego "hipsterzy" mogli równie dobrze wyrosnąć z tego. Dawne rzeczy przestały im się podobać, styl się zmienił, a obowiązki doprowadziły do uniwersalizacji ich ubrań.

- Raczej byłam pseudohipsterem, ale strasznie chciałam nim być. To było modne, gdy byłam na początku liceum. Wtedy każdy nosił za duże swetry z szafy taty, katany, okulary "zerówki" i "Conversy", a zamiast plecaka miałam dużą bawełnianą torbę z buźką z wąsami, okularami i kapeluszem. Jakoś wraz z końcem liceum mi to minęło samoistnie, ale jak patrzę na zdjęcia z tamtych lat, to chce mi się śmiać i już wiem, czemu moi rodzice mówili do mnie teksty typu "ubierz się w końcu jakoś, a nie chodzisz jak menel" - śmieje się Paulina.

Alternatywki nowym obliczem hipsterówNa miejsce hipsterów do świata subkultur wkroczyły "alternatywki". Zdaniem słownika miejskiego - są to osoby, które ubierają się alternatywnie i słuchają takich wykonawców jak Lil Peep czy Billie Eilish.

"Alternatywka" młodzieżowym słowem 2019 roku
Granice smaku w modzie przesuwają się coraz dalej. Wspomniane "alternatywki" w swoich stylizacjach wykorzystują np.: łańcuchy przy spodniach, rajstopy lub kabaretki, bluzy np. marki Trasher, noszą kolorowe włosy, kreski o różnych kształtach na oku oraz twarzy, piercing i tatuaże. Na pierwszy rzut oka sam opis brzmi identycznie jak subkultura gotycka, jednak mają z nią niewiele wspólnego.

Jaka subkultura wam kiedyś towarzyszyła? Podzielcie się swoimi wspomnieniami w komentarzach.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (95)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kino Kobiet - Na Twoim miejscu

projekcje filmowe, spotkanie

Konkurs wiedzy o zarządzaniu i ekonomii

sesja naukowa

Lindy Hop od podstaw

warsztaty, kurs tańca, zajęcia rekreacyjne

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do kości płaskich u człowieka zaliczamy:

 

Najczęściej czytane