Wiadomości

stat

Grabówek: plany wysokiej zabudowy niepokoją mieszkańców

Niewykluczone, że w najbliższych latach krajobraz na Grabówku zmieni się po zabudowie deweloperów. Na zdjęciu Dom Studencki nr 4.
Niewykluczone, że w najbliższych latach krajobraz na Grabówku zmieni się po zabudowie deweloperów. Na zdjęciu Dom Studencki nr 4. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Przy ul. Beniowskiego w Gdyni, w miejscu, gdzie stoją 10-piętrowe wieżowce wykorzystywane przez uczelnię jako akademiki zobacz na mapie Gdyni, będzie mogło powstać kolejne osiedle z budynkami sięgającymi nawet 80 metrów. - Obawiamy się proponowanych parametrów - mówią mieszkańcy. - Skoro są tam już wysokie budynki, zezwalamy, by nadal była tam wysoka zabudowa - odpowiadają władze miasta.Czy przewidujesz szybką zabudowę Grabówka w okolicach Akademii Morskiej?

tak, myślę, że to kwestia kilku lat

60%

zmiany zapewne nastąpią, ale potrwa to kilkanaście lat

26%

nie, to proces, który potrwa długo

14%
Dobiegają końca prace nad projektem planu zagospodarowania rejonu ulic Komandorskiej, Morskiej i Kapitańskiej w Gdyni. Główne założenia projektu mają na celu ochronę zabytkowego charakteru części Grabówka oraz uporządkowanie zabudowy i układu komunikacyjnego i określenie zasad rozbudowy budynków Akademii Morskiej.

Czytaj też: Nowy kampus Akademii Morskiej oczami studentów

Nowy kampus Akademii Morskiej i obawy mieszkańców o akademikiUczelnia przymierza się do inwestycji. W marcu 2016 roku rozstrzygnęła konkurs na koncepcję architektoniczną nowego kampusu, a teraz czeka na zapisy w planie, określające możliwości inwestycyjne.

Zobacz również: Krok do rozbudowy Akademii Morskiej

Zaniepokojenie wśród mieszkańców dzielnicy wzbudziły zapisy planistów, dotyczące terenów, przy których zlokalizowane są m.in. dwa akademiki należące do Akademii Morskiej przy ul. Beniowskiego 15-17 zobacz na mapie GdyniBeniowskiego 20-22 zobacz na mapie Gdyni.

Zgodnie z nimi, po wyburzeniu akademików będzie tam mogła powstać zabudowa wielorodzinna z parametrami wysokości do 6 kondygnacji i 61 m. npm na większej części terenu. Wskaźniki na fragmencie terenu rosną nawet do 80 m n.p.m. i 13 kondygnacji.

Blisko stu mieszkańców Grabówka podpisało pismo skierowane do biura planowania przestrzennego, by odejść od zaproponowanych parametrów. Jak podkreślają, pojawiły się one na wniosek jednego z deweloperów oraz uczelni w toku prac planistów i trafiły do ostatecznej wersji projektu.

Zobacz również: Zmiany na niebezpiecznym skrzyżowaniu na Grabówku

Mieszkańcy: stracimy my i cały Grabówek- Obecnie przygotowany plan zagospodarowania przewiduje możliwość wybudowania na tym terenie właśnie takich budynków, jakie zaplanował deweloper i o co wnoszą władze uczelni i wszystko wskazuje na to, że plan ten został stworzony pod te założenia - czytamy w korespondencji.
Zdaniem sygnatariuszy pism, które osobno trafiły też na biurka prezydenta Wojciecha Szczurka i wiceprezydenta Marka Stępy, po wybudowaniu osiedla przede wszystkim wzrośnie ruch na i tak już zatłoczonych drogach, zwiększy się hałas, a na decyzjach stracą nie tylko okoliczni, ale cała dzielnica. Proponują zabudowę niską szeregową lub wielorodzinną.

Akademia Morska zapewnia, że zainwestuje w remont akademików i nie planuje sprzedaży terenu, na których stoją.
Akademia Morska zapewnia, że zainwestuje w remont akademików i nie planuje sprzedaży terenu, na których stoją. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
- Zezwolenie na budowę planowanego osiedla mieszkaniowego spowoduje wzrost liczby mieszkańców ulicy o około 40 proc., a wprowadzenie do ruchu dodatkowych 200-300 samochodów na pewno pogorszy warunki życia, nie tylko na ulicy Beniowskiego, ale również na ulicach przyległych - Kołłątaja, Kapitańskiej, Grabowo, którymi trzeba tu dojechać. Zwiększy się również i tak już przekroczona norma poziomu hałasu i zanieczyszczeń, takich jak spaliny, kurz itp. - można przeczytać w korespondencji przesłanej do biura planowania miasta.
Poczytaj: Parkowanie na Grabówku: dyskusja

- Uważamy, że teraz jest okazja, aby władze miasta mogły skorygować popełnione przed laty błędy, takie jak budowa wieżowców oraz kilku budynków wielorodzinnych, powyżej 10 mieszkań, na ulicy o charakterze zabudowy jednorodzinnej, i tym razem zadbać o jakość życia mieszkańców związanych z tą okolicą niekiedy od trzech pokoleń. Gdynia powinna się rozwijać, ale nie powinno być tak, że kosztem jakości życia obecnych mieszkańców spokojnych do niedawna dzielnic, warunki zabudowy są dostosowywane do planów i projektów firm deweloperskich - dodają.
Część mieszkańców wskazuje, że Akademia Morska przy okazji lekką ręką pozbywa się działek, które można byłoby wykorzystać na parking. Chodzi m.in. o tereny położone przy ul. Beniowskiego 36 A zobacz na mapie Gdyni.

- Idealne miejsce na duży parking, z dojazdem z obu ulic, tj. działki o numerach 963 i 953 przy ul. Beniowskiego 36 A, należące do uczelni, są aktualnie wystawione na licytację przez Akademię Morską i najprawdopodobniej trafią w ręce dewelopera, który sprzedając swoje lokale, sprowadzi w okolicę nowe auta - zaznacza pan Krzysztof.
Cena wywoławcza za teren o powierzchni 2,8 tys. m kw. to nieco ponad 2 mln zł. O tym, kto zaoferował najwięcej przekonamy się w połowie kwietnia.

Zobacz szczegóły przetargu

Władze Gdyni: wysoka zabudowa od dawnaWładze miasta odpowiadają, że dopuszczenie zabudowy jest zasadne, skoro funkcjonuje tam od lat 70.

- Wysokie budynki są tam od dawna, wpisały się w krajobraz. Nie wprowadzamy czegoś nowego w tym zakresie, poza tym w przyszłości moglibyśmy narazić się na roszczenia odszkodowawcze od właścicieli terenu. Dyskutować można oczywiście o tym, jak zwiększy się liczba mieszkańców, kiedy powstaną nowe budynki - odpowiada Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Akademia Morska: planujemy remont akademikówZ kolei przedstawiciele Akademii Morskiej odpowiadając na pytania dotyczące losów terenów, zapewniają, że obecnie nie ma planów sprzedaży gruntów, gdzie są akademiki.

- Nie planujemy sprzedaży, w związku z tym nie prowadzimy rozeznania w tym zakresie. Co roku gruntownie remontujemy po kilka mieszkań - wymiana instalacji, malowanie, remont łazienek. W planach na najbliższe lata mamy remont centralnego ogrzewania oraz termomodernizację obu budynków - wyjaśnia Agnieszka Czarnecka z Akademii Morskiej.
Projekt planu po rozpatrzeniu uwag powinien być głosowany jeszcze w tym roku.

Zobacz projekt planu zagospodarowania Morska, Komandorska, Kapitańska

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (228)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Jakie zwierzęta spotkasz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?