stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Heweliusz w Kosmosie

Satelita Heweliusz bezpiecznie dotarł do Chin i jest gotowy do startu. Już 19 sierpnia rakieta wyniesie go na orbitę okołoziemską. Na ściance "Heweliusza" wygrawerowano logotyp Centrum Hewelianum oraz Miasta Gdańska. Hewelianum, które jako pierwsze polskie centrum nauki poleci w Kosmos, zaprasza na uroczystość. Uczestnicy wezmą udział w próbach nawiązania łączności z satelitą.

W 2009 r. powstało polskie Konsorcjum Projektu BRITE składające się z dwóch instytucji: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Teraz, zbudowany w warszawskim Centrum Badań Kosmicznych (CBK) satelita wyruszy w Kosmos, a naukowcy będą przetwarzać zebrane dane.
To już drugi nanosatelita przypominający sześcienną kostkę o krawędzi 20 cm, który z orbity obserwował będzie najjaśniejsze gwiazdy. Ważący zaledwie 6 kilogramów "Heweliusz" dołączy do polskiego "Lema" oraz pozostałych trzech austriackich oraz kanadyjskich "braci".

Imiona dla satelitów - "Heweliusz" i "Lem" wybrały dzieci w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konkurs odbył się 2011 roku, ogłoszonym przez Sejm RP "Rokiem Jana Heweliusza".
Model satelity "Heweliusz", wykonany przez CBK w skali 1:1, już od 2011 r. jest jednym z najciekawszych eksponatów wystawy astronomiczno-fizycznej w Centrum Hewelianum. Podczas zorganizowanej 19 sierpnia uroczystości będzie można m.in. zobaczyć model "Heweliusza". Uczestnicy, w ramach sesji online, zobaczą miejsca powstania i testowania satelity oraz wezmą udział w próbach nawiązania łączności z "Heweliuszem".

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

11.00 - BRITE - room w Centrum Badań Kosmicznych PAN (miejsce wstępnego testowania satelity i wyrzutnika) - sesja online.
11.38 i 13:15 - próby nawiązania kontaktu z satelitą - bezpośrednia transmisja ze stacji kontroli lotów Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie (z udziałem publiczności).
11:00 - 15:00 - warsztaty astronautyczne dla dzieci:
Satelita Heweliusz - zbuduj go sam!
Pan Kleks w Kosmosie.
Prezentacja modelu satelity Heweliusz w skali 1:1.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Owady to: