• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Historia jako pokusa - konferencja

W poniedziałek i wtorek, 14-15 października 2019 r., w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta spotkają się wybitni polscy historycy, którzy będą rozmawiać na temat manipulacji historią najnowszą. Drugiego dnia obędzie się otwarta debata z udziałem profesorów Anny Wolff-Powęskiej, Roberta Traby, Grzegorza Motyki oraz Rafała Wnuka. Udział w konferencji jest bezpłatny.

maj 22-24

środa - piątek

Sopot,
bilety 1390 - 2490 zł
przedsprzedaż 1190 - 2190 zł
"Historia jako pokusa. Spojrzenie z perspektywy Westerplatte" to kontynuacja wątków poruszonych w 2018 r. podczas sesji "II Wojna Światowa. Operacje na pamięci", na której wykład wprowadzający wygłosił prof. Norman Davies. W nadchodzącym tygodniu historycy będą rozmawiać o kulisach manipulowania historią.

- "Kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość. Kto kontroluje przeszłość, ten kontroluje przyszłość". "Historia jako pokusa. Spojrzenie z perspektywy Westerplatte" to zainspirowana "Rokiem 1984" Georga Orwella dyskusja społeczna specjalistów o pokusie tworzenia nowych wizji historycznych zawłaszczających naszą pamięć o przeszłości. Te wizje, na ogół upraszczające obraz, stają się niebezpieczne dopiero, gdy nabierają cech uwiarygodniających stawiane tezy, a społeczeństwo przyjmuje je jako "prawdę". Westerplatte i jego historia, a nawet niedawne wydarzenia z nim związane to idealna ilustracja - mówi dr Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska, organizator konferencji.

W poniedziałek, 14 października br., odbędą się dwie sesje, w których głos zabierze siedmioro prelegentów, którzy będą rozmawiać o fenomenach związanych z pamięcią i wizją pamięci o II wojnie światowej, a także roli rekonstrukcji historycznych. We wtorek, 15 października br., odbędzie się trzecia sesja poświęcona pamięci historycznej oraz debata historyków poświęcona pokusie manipulacji historią.

- Podczas debaty chcemy oddać zainteresowanym niezwykle cenne narzędzie. O 13:15 uznani polscy naukowcy, profesorowie: Anna Wolff-Powęska, Robert Traba, Grzegorz Motyka, Paweł Kowal oraz Rafał Wnuk podejmą się próby zdemaskowania współczesnych manipulacji historią od strony założeń, czyli ich podstaw. Wbrew pozorom do obrony przed manipulacjami nie potrzebujemy wyłącznie specjalistycznej wiedzy. Obserwowanej "prawdzie" wystarczy zadać kilka prostych pytań - dodaje dr Janusz Marszalec.

Konferencja "Historia jako pokusa" rozpocznie się w poniedziałek 14 października o godz. 10:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47 i potrwa do godz. 15:30. Ostatnia sesja rozpocznie się o godz. 10:00, we wtorek, 15 października. Półtoragodzinna debata o manipulacji historią rozpocznie się o godz. 13:15. Wstęp jest bezpłatny.

Wykłady oraz debata będą transmitowane na żywo przez portal gdansk.pl z udziałem tłumaczki języka migowego.

PROGRAM:
14 października 2019, poniedziałek
Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47


10.00 Powitanie uczestników przez prezydent Gdańska, Aleksandrę Dulkiewicz i Z-cę Dyrektora Muzeum Gdańska ds. Merytorycznych, dr Ewę Szymańską

Sesja 1
10.15  Westerplatte jako przedmiot sporu historycznego - dr Jan Szkudliński
10.40  Czego ma uczyć historia? Edukacja szkolna jako element polityki państwa - Agnieszka Jaczyńska
11.05  Nowa wersja historii. Przykład z kina PRL - prof. Dorota Skotarczak
11.30  Architektura rekonstrukcyjna pomiędzy polityką historyczną a komercją - prof. Małgorzata Omilanowska
11.55-12.15  Dyskusja
12.15-12.45  Poczęstunek
 
Sesja 2

12.45  Bohaterstwo, niewinna ofiara, wina i wstyd w literaturze polskiej - prof. Małgorzata Czermińska
13.10  Miejsce - (nie)Obecność - Pamięć. Studium przypadku Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" - Joanna Zętar
13.35  Inscenizacja historyczna- analiza fenomenu - Mateusz Jasik
15.00-15.30 Dyskusja
 
15 października - Sesja 3

10.00 Czytanie krajobrazu, jako metafora i praktyka rozpoznawania autentycznych miejsc pamięci. Przykład Kulmhof i Westerplatte - prof. Robert Traba

10.25  Przeszłość i historia we współczesnym dyskursie politycznym - dr Ewa Solska i dr hab., Marek Woźniak, prof. UMCS
11.15  Zbliżenia i pokusy. Polsko-rosyjskie dysksje historyczne po 1990 r. - prof. Mirosław Filipowicz
11.40 Krew najmłodszych i pamięć murów - Jan Józef Lipski o polityce historycznej - Łukasz Garbal
12.05-12.35  Dyskusja
12.35-13.15  Poczęstunek
13.15-14.45 Debata Historia i historyk: wyzwania współczesności Prelegenci: dr hab. Paweł Kowal, prof. Rafał Wnuk, prof. Anna Wolff-Powęska, prof. Grzegorz Motyka
Prowadzenie: prof. Robert Traba

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Funkcją skóry u człowieka nie jest:

 

Najczęściej czytane