• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

IV Liceum Ogólnokształcące pomoże wykształcić przyszłych ratowników medycznych

Ewa Palińska
29 marca 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Elżbieta Januszewska - dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego, Grzegorz Kryger - zastępca dyrektora w Wydziale Rozwoju Społecznego i prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego po podpisaniu porozumienia, na mocy którego w gdańskim IV LO zostanie utworzona klasa o profilu ratownictwo medyczne. Elżbieta Januszewska - dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego, Grzegorz Kryger - zastępca dyrektora w Wydziale Rozwoju Społecznego i prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego po podpisaniu porozumienia, na mocy którego w gdańskim IV LO zostanie utworzona klasa o profilu ratownictwo medyczne.

Od nowego roku szkolnego IV Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku poszerzy swoją ofertę edukacyjną, otwierając klasę o profilu ratownictwo medyczne, nad którą patronat obejmie Gdański Uniwersytet Medyczny. W środę 29 marca nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy obiema placówkami.



Czy kończąc szkołę podstawową wiedziałe(a)ś, czym chcesz się zawodowo zająć w przyszłości?

Utworzenie nowej klasy nie tylko wzbogaci ofertę edukacyjną placówki, ale przede wszystkim zapewni uczniom zdobywanie wiedzy z zakresu ratowania życia.

- Po wielu bardzo skutecznych i efektywnych rozmowach udało nam się doprowadzić do porozumienia, które daje nam możliwość uruchomienia klasy ratownictwa medycznego. Jest to dla nas o tyle ważne, że z punktu widzenia szkoły, a w szczególności osób, które wykonywały diagnozę potrzeb uczniów, taka potrzeba istnieje zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli - mówi Elżbieta Januszewska, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego. - Zależy nam na tym, aby umiejętność ratowania życia ludzkiego była opanowana w pełnym zakresie przez wszystkich naszych uczniów.
Program edukacyjny z zakresu ratownictwa medycznego został przygotowany przy współpracy z prorektorem GUMed ds. studenckich, dr. hab. Tomaszem Smiataczem oraz dziekanem Wydziału Nauki o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej prof. Andrzejem Basińskim.

Przedsmak studiów medycznych

Klasa ratownictwa medycznego skierowana jest do ludzi młodych, którzy swoją przyszłość wiążą ze służbami ratowniczymi. Dzięki patronatowi udzielonemu przez Gdański Uniwersytet Medyczny, uczniowie będą mieli szansę wziąć udział w zajęciach dydaktycznych, konferencjach, seminariach, sympozjach i festiwalach nauki, a także podjąć współpracę ze studenckimi medycznymi kołami naukowymi.

W przyszłości absolwenci tej specjalności będą mogli ubiegać się o zatrudnienie m.in. w zespołach ratownictwa medycznego, specjalistycznych służbach ratowniczych oraz ośrodkach nauczających: w centrach powiadamiania powiatowego i regionalnego przy opracowaniu regionalnych planów zabezpieczenia kryzysowego oraz w charakterze instruktora kwalifikowanej pierwszej pomocy w szkołach, jednostkach straży pożarnej, służbach ratowniczych i przy zabezpieczaniu imprez masowych.

Ukończenia nauki w klasie o tym profilu nie oznacza jednak, że automatycznie uzyska się kwalifikacje ratownika medycznego.

- To jest klasa o profilu ratownictwo medyczne, w więc nie jest tu celem wykształcenie ratownika medycznego - to wymaga studiów wyższych. W tym przypadku chodzi o poszerzenie wiedzy z zakresu podstawowych zasad ratownictwa, patologii człowieka, zagadnień związanych z najcięższymi chorobami, prewencją zdrowotną - mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMedu. - Moim zdaniem wielkim atutem klasy o tym profilu jest przygotowanie absolwenta do tego, aby dokonał świadomego i właściwego wyboru kierunku studiów. Nauka w takiej klasie zaznajomi go z zagadnieniami związanymi z medycyną, ratownictwem, prewencją, pomocą drugiemu człowiekowi. Utwierdzi go być może w przekonaniu, że chciałby rozwijać się w tym kierunku na poziomie studiów wyższych, aby w przyszłości taki zawód wykonywać bądź przekonać się, że to nie dla niego.

Miejsca

Opinie (19)

  • za nowej dyrekcji z pracy odeszła kadra nauczycielska posiadająca stopnie naukowe - doktoraty , rotacja nauczycieli jest w tej szkole ogromna , dobra kadra nauczycielska odchodzi z tej szkoły i taka jest prawda.

    • 11 1

  • Tworzenie na siłę profili...

    • 5 1

  • Żaden profil tej szkole nie pomoże...te profile nic nie wnoszą i w niczym w przyszłości nie pomogą (są na poziomie plastyki czy techniki - czyli to jedne z luźniejszych zajęć na które można "zawagarować")
    Co do reszty: kadra tragiczna, kompletny brak wsparcia, nauczyciele czepliwi i wymagający ( nie przepuszczają uczniów w pierwszej klasie gdy widzą że sobie nie radzą, zamiast pomoc lepiej jest ich oblać, żeby nie zaniżyli zdawalności matury - to motto jednej z Pań uczących matematyki
    Co ciekawe jeszcze niedawno szkoła ta zajmowała najgorsze miejsce w rankingu Gdańskich liceum

    • 5 1

  • Beznadziejna szkoła!!!

    Dbanie tylko i wyłącznie o pozory. Dyrekcja już pozbyła się sensownych nauczycieli. Pozostały głównie miernoty. Mydli się oczy uczniom, że dany profil klasy ułatwi im pracę np. w policji. Kto jest taki naiwny, że w to wierzy? Kto na to pozwala???? A były czasy, że nieźle się w tej szkole działo :(

    • 1 0

  • Gratulacje dla Dyrekcji

    Szkoła pod Dyrekcją Pani Elżbiety Januszewskiej zmienia swoje oblicze z roku na rok. Godne zauważenia jest poszerzenie oferty edukacyjnej co daje uczniom szeroki wybór kształcenia. Duźa zasługą dyrekcji i kadry nauczycieli jest motywowanie uczniów do czynnego udzialu w budżecie obywatelskim dzięki czemu uczniowie integrują się i stają się częścią lokalnej społeczności. Dlatego szczerze gratuluje stworzenia tak przyjaznej uczniom szkoły

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

O chorobach cywilizacyjnych można powiedzieć, że:

 

Najczęściej czytane