• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ile czeka się na tomografię i rezonans w szpitalach?

Piotr Kallalas, ws
10 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Rozpiętość czasu oczekiwania na badania diagnostyki obrazowej jest bardzo duża. Rozpiętość czasu oczekiwania na badania diagnostyki obrazowej jest bardzo duża.

Badania tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego wykonywane są bez limitów, jednak czas oczekiwania na nie wciąż pozostawia wiele do życzenia. Coraz częściej zdarza się również, że jeszcze dłużej niż na samo badanie musimy czekać na jego opis. Brakuje radiologów, a na opis badania czeka się nawet kilka miesięcy. Jak sytuacja wygląda w trójmiejskich szpitalach?



Jak oceniasz dostępność do diagnostyki obrazowej w Trójmieście?

- Ostatnio zarówno w Gdyni, jak i w Gdańsku próbowałam umówić się na tomografię komputerową głowy i wszędzie czas oczekiwania był podobny - dwa-trzy miesiące. Znam przypadki, że umówienie się to jedno, jednak potem czas oczekiwania na wyniki, a dokładniej na opis, to również alternatywna rzeczywistość - napisała do nas czytelniczka Ania.
Sprawdziliśmy, ile czeka się na badania tomografii komputerowej, ale także rezonansu magnetycznego w największych trójmiejskich placówkach medycznych.

Czytaj też: Będzie łatwiej o tomograf czy rentgen. Ruszyło Centrum Diagnostyki Obrazowej za 39 mln zł

Czas oczekiwania zależy od ośrodka



W Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku zarówno na badanie TK, jak i MRI czeka się mniej więcej dwa tygodnie. W przypadkach pilnych czas oczekiwania skraca się zaledwie o dwa-trzy dni. Jeśli chodzi o Szpital św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie, to pierwsze terminy w przypadku tomografii są dostępne w czerwcu, a pacjenci chcący skorzystać z rezonansu magnetycznego muszą poczekać do sierpnia. Podobnie, choć nieco lepiej, sytuacja wygląda w Wojewódzkim Centrum Onkologii, przy czym czas jest znacznie skrócony po założeniu Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego.

- Pacjenci DiLO w ciągu tygodnia mają wykonywane badania (rygor czasowy wynikający z szybkiej terapii onkologicznej) - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy Copernicus.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, w przypadku badania tomografem, pacjenci mogą zarejestrować się jeszcze na terminy majowe w przypadkach pilnych i na czerwiec w przypadkach stabilnych. Jeśli chodzi rezonans magnetyczny to pierwsze wolne miejsca znajdziemy odpowiednio w lipcu (stan pilny) i we wrześniu (stan stabilny).

Pacjenci z kartą DiLo również mają wykonywane badania TK i MRI w ciągu tygodnia.

W gdyńskim Szpitalu im. PCK w Redłowie raczej nie ma problemu z zapisaniem się na badanie tomografii komputerowej - tu umówimy się już na kolejny tydzień. Natomiast w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni pierwsze, wolne terminy są dostępne w drugiej połowie czerwca.

Brakuje radiologów. Na opis badania czeka się nawet kilka miesięcy



Musimy jednak pamiętać, że samo wykonanie badania nie wystarczy. Kluczowe jest również szybkie otrzymanie wyniku oraz opisu. Systematycznie wzrasta grupa oczekujących na wynik takiego badania. Chociaż proces diagnostyczny kończy się de facto dopiero z momentem otrzymania opisu, NFZ statystyk kolejek do opisu już nie prowadzi. Z informacji od pacjentów wynika, że np. na opis tomografii komputerowej czeka się często ponad miesiąc, a czasem nawet dłużej. Dla chorego onkologicznie pacjenta to wieczność.

Wszystko z powodu braków kadrowych. Zapotrzebowanie na radiologów rośnie, a szpitale mają ogromny problem z ich zatrudnieniem. W radiologii sytuacja jest trudna w całej Polsce, bo wykonujących zawód specjalistów jest ok. 4 tys. (w tym - jak podkreśla NIL - ok. 20 procent stanowią lekarze po 60. roku życia). Z kolei liczba badań radiologicznych wzrasta z roku na rok, nie tylko ze względu na zwiększającą się liczbę urządzeń, lecz również zmieniające się standardy medyczne, które wymuszają dodatkowe badania.

Czytaj też: Ma 12-centymetrowego guza, na opis tomografu musi czekać osiem tygodni. "Brak specjalistów"

Badania tylko płatne lub na rzecz oddziałów



W Szpitalu MSWiA w Gdańsku są wykonywane pełnopłatne badania dla pacjentów ambulatoryjnych.

- Pracownia RTG i TK w SP ZOZ MSWiA w Gdańsku dla trybu ambulatoryjnego nie jest finansowana przez POW NFZ. Wszystkie badania dla pacjentów ambulatoryjnych są pełnopłatne na podstawie cennika zamieszczonego na stronie zakładu. Czas oczekiwania pacjenta na wykonanie badania w zależności od jego charakteru trwa max. do trzech dni. Opis badania pacjent otrzymuje max. do siedmiu-dziewięciu dni - informuje Grzegorz Sut, dyrektor szpitala. - Równolegle pracownia realizuje zlecenia badań radiologicznych na potrzeby pacjentów hospitalizowanych w poszczególnych oddziałach szpitala. Te projekcje są rozliczane w ramach systemu JGP dla poszczególnych hospitalizacji. Lekarz zlecający badanie ma możliwość niezwłocznego zapoznania się z rezultatem badania. Pacjent kończący hospitalizację otrzymuje opis badania z kartą wypisową. Ma także możliwość uzyskania płyty z obrazem badania.
O kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia stara się z kolei 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku.

- W podanym zakresie nasz szpital nie wykonuje badań finansowanych bezpośrednio przez NFZ. W chwili obecnej szpital czyni starania w pozyskaniu kontraktu z NFZ na badania tomografii komputerowej. Wykonujemy badania TK rozliczane w procedurach wykonywanych na rzecz oddziałów naszego szpitala oraz w ramach rozszerzonych procedur diagnostycznych poradni specjalistycznych - informuje Maciej Oleszczak, zastępca komendanta.
Jeśli chodzi o odpłatne badania, to czas oczekiwania wynosi około tygodnia.

Opinie (100) 6 zablokowanych

  • badanie

    Prywatnie w enel med, mogłam iść na rezonans tego samego dnia kiedy miałam wizytę u lekarza i dostałam skierowanie.

    • 5 0

  • nie prawdą jest to co mówi Pani Katarzyna (1)

    próbowałam umówić teścia z kartą DILO w Koperniku i powiedzieli mi że karta DILO musi być od ich lekarza onkologa innych nie uznają.....!!!!

    • 5 0

    • Dilo

      Ja z kartą dilo od swojej lekarki ogólnej załatwiłam wszystko w UCK bez problemu

      • 1 0

  • Mietek

    Wystarczyłoby być uchodźcą z Ukrainy i macie wszystkie badania oraz wyniki na już, bez czekania i bez żadnych opłat

    • 5 4

  • Wystarczy mieć paszport ukraiński. Wszystko w ciągu kilku dni.

    • 8 3

  • Patryk

    Nie trzeba nic czekać. Wystarczy wykorzystać nasze chore prawo tzn. Jeśli potrzebujemy pilnie to mlografi głowy to.. wychodzimy z domu wcześniej wypijając dwa piwka jeśli się nie pija alko wystarczy się oblać trochę piwem. Chodzi o zapach. Idziemy na przystanek. Tam nagle się przewracamy. Przechodnie dzwonią po karetkę. Gdy ratownik pyta czy pamiętamy zdarzenie odpowiadamy że NIE i że strasznie boli nas głowa. I tyle. Na SOR zrobią tomografię.

    • 4 0

  • ten artykuł to bzdura, szpital PCK nie przyjmuje swoich pacjentów onkologicznych, wszyscy przyjmowani są w UCMMiT, termin badania na czerwiec a wynik za miesiąc od badania,termin badania w UCMMiT na listopad to termin na życzenie.

    • 4 0

  • przestarzała już aparatura psuje się, dla kobiet 66 lat nie ma programu bezpłatnej mammografii ja się to ma do tego ze trzeba się badać, każde głupstwo trzeba leciec po skierowanie do lekarza rodzinnego lub specjalisty, lekarz do którego się przyjdzie na wizytę nie ma możliwości zrobić od razu rtg czy i mego niezbędnego badania i odsyłała odsyłają

    • 4 0

  • Matury

    Po tym poziomie matur to chyba wolę,żeby mnie ukraiński lekarz badał za te parę latek

    • 1 0

  • Ważne że

    3 mln nowych mieszkańcow ma wszystko od ręki. Polak poczeka, najwyżej cichutko umrze.

    • 7 1

  • Likwidacja NFZ

    Proponuję zlikwidować NFZ, który ma monopol i wprowadzić kasy chorych, jak n.p. w Niemczech.
    Przykładowo samochód nie każdy musi mieć ubezpieczony w PZU, są również warta, i inne ubezpieczalnie. Do szpitala, czy lekarza udaje się pacjent z kartą i ubezpieczania pokrywa koszty.
    Dodatkowym problemem jest, że z kwoty brutto przeznacza się 14%. Wówczas to śmiga.

    • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Lis spokrewniony jest z:

 

Najczęściej czytane