• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jakie studia po maturze? Najbardziej oblegane kierunki

Wioleta Stolarska
22 maja 2024, godz. 08:00 
Opinie (150)
Co po maturze? Najpopularniejsze studia, oblegane kierunki. Tak wybierali maturzyści w ostatniej rekrutacji. Co po maturze? Najpopularniejsze studia, oblegane kierunki. Tak wybierali maturzyści w ostatniej rekrutacji.

Jakie studia po maturze? Które kierunki studiów są najbardziej oblegane? Gdzie trudno się dostać? Jakie wybrać studia, by w przyszłości spełniać się w wymarzonym zawodzie? Już niedługo tegoroczni maturzyści, absolwenci liceów i techników zdecydują o swojej edukacji. Na wielu uczelniach już trwa rekrutacja na studia 2024/2025. Przypominamy, jakie kierunki były oblegane przez kandydatów na studia w rekrutacji w ubiegłym roku. Jakie studia i które uczelnie najchętniej wybierali?
Co po maturze?

Według ministerialnych danych na studia I i II stopnia w roku akademickim 2023/24 zostało przyjętych prawie 442 tys. studentów w całym kraju, którzy najchętniej wybierali uczelnie techniczne.

Wśród pomorskich uczelni największym zainteresowaniem cieszyły się takie kierunki, jak kryminologia, informatyka, psychologia, ale też zielone technologie czy projektowanie i budowa jachtów. Wciąż bardzo popularne były również zarządzanie czy kosmetologia.

Trwa rekrutacja na studia 2024/25. Jakie kierunki, do kiedy? Trwa rekrutacja na studia 2024/25. Jakie kierunki, do kiedy?

Najpopularniejsze kierunki studiówWedług danych MEiN podczas ubiegłorocznej rekrutacji na studia na pierwszym miejscu była informatyka, którą chciało studiować ponad 43 tys. osób. Równie popularna była nadal psychologia - ponad 42 tys. chętnych, a także zarządzanie - niemal 34 tys. kandydatów. W całej Polsce oblegane były również studia medyczne, prawnicze i ekonomiczne.


Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę liczbę kandydatów na miejsce, najbardziej obleganymi kierunkami w roku akademickim 2023/2024 były:
 • informatyka społeczna (30,4),
 • koreanistyka (30,1),
 • zielone technologie (28,4),
 • orientalistyka-koreanistyka (19,9),
 • informatyka i systemy inteligentne (18).

Dużą popularnością cieszyły się także: komunikacja wizerunkowa, medyczna biotechnologia molekularna, filologia koreańska, filologia orientalna - japonistyka oraz reżyseria.

W pierwszej dziesiątce nie znajdziemy już jednak sztucznej inteligencji/Artificial Intelligence czy mechaniki i projektowania maszyn. Do czołówki najchętniej wybieranych kierunków trafiła za to medyczna biotechnologia molekularna.

Rekrutacja na studia. Hitem nowy kierunek. Ze względu na rynek pracy? Rekrutacja na studia. Hitem nowy kierunek. Ze względu na rynek pracy?

Co wybierali kandydaci na studia w Trójmieście?Od wielu lat Politechnika Gdańska należy do czołówki polskich uczelni technicznych. Jeżeli bierzemy pod uwagę kandydatów na miejsce, to najpopularniejszymi kierunkami studiów na PG podczas ubiegłorocznej rekrutacji były:
 • Ekonomia - ok. 18,1 kandydatów na miejsce,
 • Zarządzanie inżynierskie - ok. 13,5 kandydatów na miejsce,
 • Analityka gospodarcza - ok. 11,5 kandydatów na miejsce,
 • Automatyka, cybernetyka i robotyka - ok. 11,2 kandydatów na miejsce,
 • Automatyka, robotyka i systemy sterowania - ok. 9,0 kandydatów na miejsce,
 • Mechatronika - ok. 8,5 kandydatów na miejsce,
 • Transport i logistyka - ok. 7,8 kandydatów na miejsce,
 • Informatyka - ok. 7,3 kandydatów na miejsce.


Na Uniwersytecie Gdańskim hitem okazała się japonistyka, natomiast największą liczbę zgłoszeń studentów odnotowano na psychologii.
 • japonistyka - która była nowym kierunkiem w ofercie uczelni - o miejsce starało się 20 osób,
 • skandynawistyka - ponad 14 osób na miejsce,
 • kryminologia - ponad 13 osób,
 • dziennikarstwo i komunikacja społeczna (ponad 12,5 osób na miejsce),
 • psychologia (ponad 12 osób na miejsce).

Natomiast największą liczbę zgłoszeń ogółem odnotowano na kierunku psychologia - wybrało ją 2200 kandydatów. Zaraz po niej największym zainteresowaniem cieszą się: prawo - ponad 1300 chętnych, zarządzanie - 1100 oraz filologia angielska i ekonomia - ponad tysiąc kandydatów.

Ponad 7500 kandydatów ubiegało się w ubiegłym roku o przyjęcie na studia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Najpopularniejszy okazał się kierunek lekarsko-dentystyczny, gdzie o miejsce ubiegało się 29 osób. Do popularnych kierunków należały także: kierunek lekarski (ponad 12 osób na miejsce), psychologia zdrowia (ponad 10 osób na miejsce), fizjoterapia (ponad 9 osób na miejsce) oraz analityka medyczna (ponad 6 osób na miejsce).

Najczęściej wybieranym kierunkiem na Uniwersytecie Morskim w Gdyni była informatyka - na jedno dostępne miejsce na tym kierunku aplikowało prawie 6 kandydatów (było w sumie 344 chętnych).

Na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku największym zainteresowaniem cieszył się kierunek grafika - o miejsce ubiegało się ponad 6 osób. Do popularnych kierunków należały także: intermedia (ponad 5 osób na miejsce), fotografia (ponad 4 osoby na miejsce), wzornictwo (ponad 4 osoby na miejsce) oraz architektura wnętrz (ponad 4 osoby na miejsce).

O przyjęcie na studia w AMUZ w 2023 roku ubiegało się 616 kandydatów, uczelnia przygotowała 303 miejsca na 7 kierunkach studiów. Najpopularniejsza okazała się wokalistyka, specjalność musical - ponad 14 osób na miejsce. Do popularnych kierunków należały także: jazz i muzyka estradowa (prawie 5 os./miejsce), wokalistyka, specjalność śpiew solowy (ponad 3 os./miejsce), kompozycja i teoria muzyki (ponad 2 os./miejsce) oraz dyrygentura (ponad 2 os./miejsce).

Z kolei na AWF w ubiegłym roku aplikowało 1971 kandydatów, uczelnia przygotowała miejsca na 12 kierunkach studiów. Najpopularniejsza okazała się fizjoterapia - 601 kandydatów. Do popularnych kierunków należały także: dietetyka w sporcie i rekreacji (262 kandydatów), kosmetologia (217 kandydatów), trener personalny i fitness (212 kandydatów) oraz wychowanie fizyczne (207 kandydatów).

Studia na prywatnej uczelni. Nowe kierunki w rekrutacji 2024 Studia na prywatnej uczelni. Nowe kierunki w rekrutacji 2024

Popularne studia na uczelniach niepublicznychNowości na trójmiejskich uczelniach niepublicznych co roku przyciągają przyszłych studentów, tu rekrutacja zwykle trwa dłużej, do wyczerpania miejsc.

Na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku w rekrutacji w ubiegłym roku największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki - informatyka i grafika.

Sopocka Akademia Nauk Stosowanych najwięcej aplikacji odnotowuje na studia projektowe, tj.: architekturę I i II stopnia, architekturę wnętrz I i II stopnia, architekturę krajobrazu i wzornictwo. Dobrym naborem cieszył się również kierunek w j. angielskim business and languages, a zwłaszcza specjalność international business.

Niezmiennie od wielu lat kierunkami studiów, które cieszą się największym zainteresowaniem w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku są: kosmetologia, fizjoterapia oraz dietetyka. To kierunki ściśle związane są z naukami o zdrowiu.

Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować? Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować?
Prawo, logistyka i zarządzanie to najbardziej oblegane kierunki w rekrutacji na studia w WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.

W Ateneum - Akademii Nauk Stosowanych najpopularniejsze kierunki to psychologia - jednolite studia magisterskie, ale też dziennikarstwo, filologia angielska i hiszpańska oraz niestacjonarne studia z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

Kandydaci Uniwersytetu WSB Merito najchętniej wybierali kierunki takie jak: psychologia - studia jednolite magisterskie, informatyka oraz zarządzanie.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (150)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

Święto Uczelni 2024 - Politechnika Gdańska

uroczystość oficjalna

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Organizmy jednokomórkowe to:

 

Najczęściej czytane