W Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym organizowane są "Bałtyckie Bitwy Robotów".
Turniej robotyki amatorskiej, studenckie i komercyjne projekty z zakresu robotyki, robohackathon, czyli budowanie robotów z elektrośmieci i komponentów ciągiem przez 40 godzin, a także nauka budowania robotów dla dzieci z klocków Lego. W Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym organizowane są "Bałtyckie Bitwy Robotów".
Bałtyckie Bitwy Robotów to wyjątkowo ciekawe wydarzenie nie tylko dla fanów robotyki. Łączy ono w sobie turniej robotyki amatorskiej, mini konferencję studencką oraz robohackathon.
Główną częścią wydarzenia jest turniej robotyki amatorskiej. Składa się on z 12 konkurencji zgrupowanych w 5 kategoriach. Drugą częścią wydarzenia jest konferencja skierowana do europejskich zespołów studenckich konstruktorskich.
Ich roboty rywalizują w zawodach
Podczas RoboHackathonu drużyny konstruktorskie mając do swojej dyspozycji drukarki 3d, sprzęt elektroniczny i 40 godzin ciągłej pracy muszą zbudować zgodną z wymogami konstrukcję robota. Kończy się on finałową bitwą, gdzie zwycięzcą zostaje ostatni poruszający się robot.
- Przyszedłem tutaj razem z synem, który interesuje się robotyką. Chyba najciekawszą, przynajmniej dla nas, strefą jest ta, gdzie dzieciaki mogą przy pomocy organizatorów same zaprogramować robota, którego wcześniej złożą z klocków Lego - mówił pan Damian.
Spośród wielu konkurencji, które odbywają się podczas Bałtyckiej Bitwy Robotów, nie sposób nie wspomnieć o: Sumo - gdzie roboty walczą w ringu, Line Follower - gdzie roboty muszą pokonać w jak najszybszym czasie trasę wyznaczoną czarną linią czy Micromouse - roboty w tej konkurencji mają za zadanie odnaleźć najszybszą drogę do środka labiryntu.
- Dla mnie to jest czarna magia, ale fajnie, że są tutaj ludzie z pasją, którzy chętnie tłumaczą zasady robotyki i programowania. Cieszę się, że odwiedziliśmy to miejsce całą rodziną - mówił pan Stanisław.
Bałtyckie Bitwy Robotów potrwają do niedzieli włącznie, wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Organizatorami wydarzenia jest Stowarzyszenie Robotyków SKALP (tworzące do tej pory Trójmiejski Turniej Robotów) i Naukowe Koło Studentów Automatyki NKSA (wydział EiA, Politechnika Gdańska, organizujące dotychczas turniej Roboxy).