• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Kooperatyzm w mieszkalnictwie: zmierzch czy nowy początek?

Polska posiada relatywnie niską liczbę mieszkań komunalnych, zarazem jednak bardzo wysoką liczbę mieszkań spółdzielczych. Mimo starań kolejnych działaczy i aktywistów oraz prób włączania tego problemu do debaty publicznej, liczba tych pierwszych właściwie nie przyrasta, zaś te drugie, choć formalnie kierowane demokratycznie, w praktyce funkcjonują jak prywatne firmy zarządcze, traktując członków i użytkowników mieszkań nie jak partnerów, ale jak klientów zewnętrznych. Niewiele lepiej rzecz się ma w przypadku wspólnot mieszkaniowych.

Wydaje się, że kooperatywy mieszkaniowe mogłyby być doskonałą odpowiedzią na niedobory mieszkaniowe. Nie cieszą się one popularnością zarówno wśród władz, których zadaniem miałoby być prowadzenie zrównoważonej polityki mieszkaniowej, jak i wśród potencjalnych uczestników spółdzielczych form pozyskiwania własnego M.

Tymczasem istniejące lub planowane formy rozwiązania problemu mieszkaniowego, jak rządowy program Mieszkanie +, są tylko kroplą w morzu potrzeb. Rządowe wsparcie nie zastąpi wspólnotowego wysiłku i odpowiedzialności za mieszkania. Jednocześnie powszechny boom mieszkaniowo-kredytowy, jaki rozpoczął się około 2005 roku, właśnie dogasa. KNF systematycznie zwiększa wymagania dotyczące kredytobiorców. Budzi się również świadomość konsumencka obecnych i przyszłych kredytobiorców pożyczających na swoje mieszkanie. Zjawiska te prawdopodobnie prędzej czy później skierują uwagę kolejnych młodych rodzin na nie-komercyjne formy pozyskiwania mieszkań i zamieszkiwania.

Podczas mini-konferencji i panelu dyskusyjnego chcemy zastanowić się nad tym, co jest przyczyną niskiej popularności form spółdzielczych we współczesnym mieszkalnictwie (czynniki ekonomiczne, prawne, a może kulturowe) i co możemy zrobić, by tę sytuację zmienić. Czy rzeczywiście poziom zaangażowania członków istniejących spółdzielni i wspólnot we własne sprawy oraz wpływ, jaki Ci wywierają na polskie ustawodawstwo i gospodarkę, jest tak znikomy? Czy w Polsce powstają współcześnie prawdziwe kooperatywy mieszkaniowe i czy mogą one faktycznie stanowić alternatywę dla osób usiłujących znaleźć własny kąt? Przede wszystkim jednak - czy istniejące od dziesiątków lat formy prawne wspólnotowego zamieszkiwania - spółdzielnie i wspólnoty - można dziś wykorzystać dla zwiększenia poziomu partycypacji obywatelskiej, społecznego zaangażowania, a także komfortowego i wartościowego życia, które mogłyby stanowić również równoprawną propozycję dla polityki mieszkaniowej na poziomie państwa?

PROGRAM

12.15 - 14.00 Mini-konferencja

dr Aleksandra Bilewicz, UW, Wprowadzenie - o projekcie "Tradycje polskiego kooperatyzmu"
dr Bartosz Mika, Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG, "Mieszkanie jako przedmiot/obiekt własności"
dr Magdalena Muszel, firma badawcza Danae sp. z o.o., "Co-housing dla seniorów. Czy to ma sens w Polsce?"
dr Arkadiusz Peisert, Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG, "Dziedzictwo spółdzielni mieszkaniowych i co z niego wynika".
Roman Paczkowski, "Pomorska Kooperatywa Mieszkaniowa: Powstanie i rozwój PKM"

14-14.30 Przerwa (kawa i herbata)

14.30-16.30 Panel dyskusyjny

Uczestnicy:
Aleksander Krajewski, Katowicka Kooperatywa Mieszkaniowa
dr inż. arch. Agata Twardoch, urbanistka społeczna, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej
Jaromir Gazy, Krajowe Stowarzyszenie Spółdzielców "Nasze Domy"
Arkadiusz Peisert, UG

Wstęp wolny.

UWAGA: Konferencja odbywa się w sali seminaryjnej nr 5, 3 piętro.

Organizatorzy: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański, Europejskie Centrum Solidarności

Patronat nad wydarzeniem: Stan Rzeczy, Praktyka Teoretyczna, Kultura Liberalna, Nowe Peryferie

Ilustracja do zaproszenia: jedna z kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, lata 30. XX wieku.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Fale morskie powstają na Bałtyku w wyniku:

 

Najczęściej czytane