Wiadomości

stat

Krem z bursztynu, świece bez toksyn. Innowacyjne badania młodych naukowców

Opracowują recepturę kremu z ekstraktem z bursztynu, próbują ograniczyć szkodliwość toksycznych oparów, które powstają podczas palenia świec, chcą usprawnić uprawę roślin i w pełni wykorzystać potencjał aronii - nad tymi projektami pracują gdyńscy licealiści i studenci. Młodych naukowców w badaniach wspierają specjaliści z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego i przedsiębiorcy w ramach programu InnovaBio Pomorze.Czy interesujesz się nowinkami technologicznymi?

tak, ponieważ często trafiam na takie rozwiązania, które mogę wykorzystać w codziennym życiu

49%

kiedy trafię na taką informację, zapoznam się z nią z zainteresowaniem, ale nie jestem tropicielem nowinek

45%

w ogóle mnie to nie interesuje

6%
W V edycji InnovaBio Pomorze studenci nauk przyrodniczych oraz uczniowie klas licealnych realizują projekty z zakresu nauki skupiającej się na żywych organizmach, rozwijającej się dzięki postępowi technologicznemu w biotechnologii i biologii molekularnej.

- Nad czterema projektami pracują zespoły, w skład których wchodzi po czterech wyłonionych w rekrutacji studentów oraz uczeń Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego - mówi dr Joanna Głowacka, koordynator projektu.

Krem z bursztynemPierwsza grupa pod kierownictwem Izabeli Ryskiej opracowuje recepturę kremu do twarzy dla osób o cerze suchej, wrażliwej i dojrzałej na bazie maseł i olejów roślinnych.

- Receptura jest inspirowana Morzem Bałtyckim, dlatego będzie zawierała ekstrakt z bursztynu znany ze swoich cennych właściwości - dodaje.
Krem, po licznych testach i badaniach zostanie wprowadzony na rynek. W późniejszym czasie planowane są kolejne wersje, m.in. dla skóry naczyniowej oraz trądzikowej.

Cenne związki aroniiKolejny projekt pod patronatem firmy Vianat zajmuje się analizą pozyskanych dzięki nowej metodzie związków aktywnych zawartych w owocach aronii.

- Chodzi o badanie i porównanie polifenoli w sokach i napojach owocowych i owocowo- warzywnych pozyskanych nowatorską metodą w odniesieniu do win. Aronia jest jednym z najcenniejszych w związki aktywne owoców na świecie. Ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie: m.in hamuje procesy oksydacyjne, działa przeciwzapalnie, przeciwmiażdzycowo oraz przeciwcukrzycowo. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego owocu, firma Vianat opracowała innowacyjną technologię wyciskania soku z aronii (razem ze skórką, która zawiera trzy razy więcej związków fenolowych). Uczestnicy projektu mają wykonać badania składu ilościowego i jakościowego związków polifenolowych w próbkach soku pozyskiwanych nową technologią. Następnie będą porównywać otrzymane wyniki z wynikami analiz uzyskanymi dla win, które są wskazywane jako źródło związków polifenolowych w diecie śródziemnomorskiej - wyjaśnia Głowacka.

Świece bez toksynGrupa badaczy pod przewodnictwem firmy Margab zajmuje się opracowaniem innowacyjnej, bezpiecznej dla środowiska i zdrowia apretury do knotów świecowych.

- Opary z wosku parafinowego mogą być toksyczne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, zespół będzie poszukiwać rozwiązania, które pozwoli maksymalnie ograniczyć szkodliwość oparów powstałych w wyniku palenia świec, poprzez zastosowanie knotów poddanych apreturze wspomagającej wypalanie substancji szkodliwych - informuje koordynatorka programu.

Ochrona dla roślinOstatnia ekipa pracuje nad metodą, która ułatwi uprawę roślin poprzez poszukiwanie w nich cząsteczek o charakterze antybakteryjnym.

- Siderofory produkowane przez bakterie, promujące wzrost roślin, mają zdolność wiązania żelaza, dzięki czemu w kontakcie z bakteriami odbierają go, hamując tym samym rozwój bakterii patogennych (dla których żelazo jest również niezbędne do życia). Jednocześnie pozyskane żelazo wykorzystują do własnego wzrostu oraz wzrostu kolonizowanych roślin. Projekt polega na poszukiwaniu nowych cząsteczek (sideroforów) o właściwościach antybakteryjnych, które w przyszłości będzie można zastosować m.in. w środkach ochrony roślin - wyjaśnia Głowacka.

Kilkanaście zrealizowanych projektówProgram wzorowany jest na inicjatywie sprawdzonej na Uniwersytecie Salt Lake City w USA.
W poprzednich edycjach udział wzięło 89 osób, które zrealizowały 17 projektów badawczych. Uczestnicy pracowali m.in. nad wyprodukowaniem kolagenu i kwasu hialuronowego z kurzych jaj i pozyskiwaniem z owoców ekstraktu o właściwościach przeciwnowotworowych.

InnovaBio Pomorze powstaje przy współpracy Pomorskiego Parku Naukowo- Technologicznego, I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni oraz Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (16)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Klif położony poza strefą oddziaływania fal, to: