• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Laptopy dla czwartoklasistów. Kiedy trafią do uczniów?

Wioleta Stolarska
27 września 2023, godz. 08:00 
Opinie (180)
Czwartoklasiści, którzy rozpoczęli naukę w tym roku szkolnym, otrzymają nowe laptopy na własność. Czwartoklasiści, którzy rozpoczęli naukę w tym roku szkolnym, otrzymają nowe laptopy na własność.

W ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji do wszystkich czwartoklasistów mają trafić nowe laptopy. Część uczniów w Trójmieście otrzymała już sprzęt, pozostali muszą jednak poczekać. Jaki laptop dostanie uczeń? Kiedy laptop trafi do wybranej szkoły?Laptopy dla czwartoklasistów to dobry pomysł?

Zgodnie z programem czwartoklasiści, którzy rozpoczęli naukę w tym roku szkolnym, otrzymają nowe laptopy na własność i to całkowicie za darmo. Sprzęt ma otrzymać niemal 400 tys. uczniów klas czwartych szkół publicznych i niepublicznych.

Kiedy laptopy trafią do uczniów?Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa laptopy powinny trafić do uczniów nie później niż do końca września, jednak - jak się okazuje - niektórzy uczniowie będą musieli na nie poczekać trochę dłużej. Program zainicjowało Ministerstwo Cyfryzacji, jednak duża część jego realizacji spoczęła na samorządach.

- Laptopy są przekazywane przez wykonawców do Organów Prowadzących Szkoły [samorządy - dop. red.], a od momentu podpisania umów przez OPS wykonawca ma 40 dni na dostarczenie sprzętu. Od organizacji pracy Organów Prowadzących Szkół i samych szkół zależy sposób przekazywania laptopów rodzicom. Laptopy są już przekazywane rodzicom uczniów - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Cyfryzacji.
Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty 2024? Kursy i korepetycje pomogą w walce o wynik Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty 2024? Kursy i korepetycje pomogą w walce o wynik
Łącznie do uczniów w województwie pomorskim trafi 26 704 laptopów, z czego przekazano dotychczas 2 205. Jak informują samorządy, trwają kolejne dostawy.

W województwie pomorskim w zależności od podregionu będą przekazywane następujące modele laptopów:
  • ASUS B1502CBA
  • HP ProBook 440 G9
  • Dell Latitude 3540
  • ACER TravelMate P2 (TMP215-54)
  • Lenovo V15 G3 IAP CTO - LNVNB161216/ 83C4-S00300


W Sopocie do uczniów trafią 242 laptopy.

- Laptopy już zostały doręczone do sopockich szkół i wszystkie zostały wydane - poinformowała Anetta Konopacka z sopockiego magistratu.
Z kolei - jak informuje gdański magistrat - umowa podpisana przez prezydent Monikę Chabior została odesłana do Ministerstwa Cyfryzacji.

- Czekamy na podpis elektroniczny przez ministra lub osobę upoważnioną. Firma Intaris będzie dostarczała laptopy do gdańskich szkół. Jesteśmy w kontakcie z ich przedstawicielem. Do uczniów powinno trafić ok. 4 tys. sztuk sprzętu. Laptopy zostaną dostarczone w ciągu 3-4 tygodni, po odesłaniu przez MC podpisanej umowy - poinformowała Joanna Bieganowska z biura prasowego Urzędu Miasta.
Do gdyńskich szkół laptopy kupione przez Ministerstwo Cyfryzacji trafiły 13 września - 2079 sztuk Acer Travel Mate.

- Prace związane z rozdysponowaniem laptopów uczniom rozpoczęły się po akceptacji protokołów jakościowych. Dyrektorzy szkół powiadomili rodziców uczniów klas IV o konieczności podpisania umowy użyczenia lub przekazania na własność. Przekazanie laptopa uczniowi klasy objętej wsparciem następuje na podstawie umowy zawartej przez organ prowadzący szkołę, reprezentowany przez dyrektora szkoły, a rodzicem ucznia. Po podpisaniu ww. umowy laptop staje się własnością rodzica i rodzic bierze odpowiedzialność za sprzęt - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.
Według informacji przekazanej nam przez Ministerstwo Cyfryzacji sprzęt będzie posiadał 36-miesięczną gwarancję.

- W związku z relokacją laptopów między placówkami prace mogą wydłużyć się do października br. Ogrom dokumentów do przygotowania koniecznych dla zachowania wszelkich wytycznych z ustawy wydłuża termin wydawania sprzętu. Jednakże z pomocą dyrektorów i innych pracowników szkół staramy się, aby w jak najszybszym czasie wszyscy uczniowie otrzymali laptopy - przekonuje Agata Grzegorczyk.

Przekazanie laptopa "z orzełkiem" rodzicom uczniaZgodnie z założeniami projektu sprzęt ma przejść całkowicie na własność rodziców.

Na każdym z laptopów ma być wygrawerowany orzeł oraz napis "Rzeczpospolita Polska", co miałoby zapobiec odsprzedaży sprzętu. Odsprzedaż byłaby niemożliwa przez co najmniej pięć lat.

- Chcemy, aby po dostarczeniu laptopów organom prowadzącym szkoły docelowo przeszły one na własność ucznia (rodzica). Będzie to następowało na podstawie umowy zawieranej między organem prowadzącym szkołę a rodzicami ucznia. W sytuacji, w której rodzic nie wyrazi chęci przyjęcia laptopa na własność, laptop stanie się własnością organu prowadzącego szkołę, a rodzic będzie mógł otrzymać laptop dla swojego dziecka na podstawie umowy użyczenia - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Bon na komputer nie dla każdego nauczyciela? Bon na komputer nie dla każdego nauczyciela?

Bon dla nauczycielaZ kolei nauczyciele już od września mogą dostać bon w wysokości 2,5 tys. zł na zakup komputera. Niestety dopłata nie dotyczy wszystkich. Nie skorzystają z niej pedagodzy, którzy już korzystali z pomocy na zakup komputera np. w czasie pandemii. Z zapisów w ustawie wynika, że na pomoc nie mogą liczyć również nauczyciele przedszkolni.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (180)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu - IV edycja 2023

20 zł
warsztaty, konferencja, targi

Science Cafe. Prawda czy fałsz. Jak naprawdę działa wariograf?

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Nauka nie jest taka straszna! Spotkanie z Dawidem Nidzworskim

spotkanie

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Chmury zbudowane są z:

 

Najczęściej czytane