Łatwy dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej i zdalna rejestracja mają ułatwić dostęp do opieki medycznej pacjentom na Pomorzu. Właśnie podpisano umowy ws. nowej e-platformy obejmującej 13 "marszałkowskich" podmiotów medycznych, która powstanie w ramach projektu "Pomorskie e-Zdrowie". System ma działać już w przyszłym roku.
bardzo dobrze, zmiana jest potrzebna
57%
raczej dobrze, choć obecnie również pewne rozwiązania funkcjonują
10%
raczej źle, takie rozwiązania powinny być realizowane na poziomie centralnym
20%
źle, nie widzę takiej potrzeby
13%
Chodzi o stworzenie odrębnej, regionalnej platformy usprawniającej komunikację między podmiotami medycznymi oraz zapewniającej szereg narzędzi dla pacjenta, który będzie miał cyfrowy wgląd do swojej dokumentacji czy będzie w stanie zarejestrować się na świadczenia za pośrednictwem nowych, zdalnych rozwiązań.
Właśnie podpisano umowy z podmiotami medycznymi i realizatorami - firmami CompuGroup Medical Polska oraz COMP. Oznacza to, że w przyszłym roku jako pacjenci powinniśmy odczuć pierwsze zmiany.
- To jeden z najważniejszych projektów samorządu województwa pomorskiego - mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Dzięki platformie pacjent będzie m.in. miał łatwiejszy dostęp do dokumentacji medycznej. Chory przez internet będzie też mógł wybrać miejsce leczenia i uzyskać informacje dotyczące badań profilaktycznych czy szczepień. Ponadto system ma ułatwić koordynację opieki medycznej dla osób przewlekle chorych. Działania zaplanowane w projekcie uzupełniają rozwiązania z zakresu e-zdrowia wdrażane na poziome krajowym - dodał marszałek Struk.Pacjenci będą mieli dostęp do specjalnego portalu regionalnego, gdzie będzie znajdowało się nie tylko kompendium wiedzy, ale także narzędzia umożliwiające dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej czy usług e-zdrowia.
- System będzie również zapewniał możliwość wymiany dokumentacji medycznej pomiędzy podmiotami leczniczymi poprzez specjalną stworzoną do tego celu bezpieczną sieć telekomunikacyjną. Ponadto zbudowane centrum przetwarzania danych umożliwi długoterminową archiwizację tej dokumentacji - wyjaśnia Jacek Szczepański, z-ca dyrektora ds. projektów cyfrowych, Departament Cyfryzacji w Urzędzie Marszałkowskim.Czytaj też:
Czy Szpital Zakaźny zniknie z Gdańska?
Dla niektórych szpitali będzie to prawdziwa rewolucja
Rewolucja cyfrowa ma objąć 13 "marszałkowskich" podmiotów leczniczych w 24 lokalizacjach. To oznacza objęcie e-wsparciem 135 budynków. W Trójmieście mówimy m.in. o sopockim
Szpitalu Reumatologicznym,
Szpitalu Dziecięcym Polanki,
Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym czy placówkach należących do spółek
Copernicus i
Szpitale Pomorskie.
- To będzie dla nas zdecydowanie największa inwestycja i wyzwanie w najbliższym czasie - słyszymy w jednym ze szpitali. Wiele podmiotów nie miało do tej pory praktycznie żadnych cyfrowych narzędzi, które ułatwiłyby kontakt z pacjentem, co rodziło znaczne problemy. Chodzi m.in. o kłopoty z dodzwonieniem się czy konieczność załatwiania spraw w placówkach. Było to szczególnie kłopotliwe w okresie pandemii.
- Szpitale Pomorskie,
- Copernicus,
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku,
- Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie,
- Szpital Specjalistyczny w Prabutach,
- Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku,
- Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr J. Titz-Kosko w Sopocie,
- Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku,
- Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. S. Kryzana w Starogardzie Gdańskim,
- Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku, Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień w Gdańsku, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku
- Stacja Pogotowia Ratunkowego w Słupsku.
Czytaj też:
Lekarzy i pielęgniarek jak na lekarstwo. W jakiej kondycji jest nasza ochrona zdrowia?
Infrastruktura już jest, teraz czas na wdrożenie
Co ciekawe, sam projekt "Pomorskie e-zdrowie" jest realizowany od 2016 r. Do tej pory m.in. wybudowano i dostosowano infrastrukturę pasywną, co obejmuje również serwerownie, a także sieci teleinformatyczne i inne elementy infrastruktury. Szpitale miały otrzymać sprzęt komputerowy oraz skonfigurowano urządzenia sieciowe.
W Polsce od dwóch lat obserwujemy postępującą rewolucję elektroniczną. Wprowadzenie e-recept zbiegło się z wybuchem epidemii, co dodatkowo przyspieszyło pewne procesy. Następnie Ministerstwo Zdrowia wprowadziło e-skierowania, a obecnie trwają prace nad systemem e-dokumentacji. To rodzi pytania: jaką rolę w tym wszystkim będzie pełnił nasz, pomorski system, a także czy będzie kompatybilny z dotychczasowymi, centralnymi rozwiązaniami.
- Platformę regionalną będą uzupełniały funkcje dostępne na poziomie krajowym. W odróżnieniu od rozwiązań krajowych Pomorskie e-Zdrowie będzie wyposażone dodatkowo w świadczenie usług istotnych na poziomie regionalnym. W odniesieniu do elektronicznej dokumentacji medycznej to na poziomie krajowym świadczony jest dostęp do e-recept, e-skierowań oraz repozytorium indeksów elektronicznej dokumentacji medycznej - wskazuje Jacek Szczepański.Całkowity koszt projektu to ponad 110 mln zł.