• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla na UG. "To koniec świata jaki znamy"

ws, mat. UG
16 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Leymah Roberta Gbowee przyjechała na Uniwersytet Gdański odwiedzić studentki, które studiowały w Ukrainie, a po wybuchu wojny uciekły stamtąd i znalazły schronienie w gdańskiej uczelni. Leymah Roberta Gbowee przyjechała na Uniwersytet Gdański odwiedzić studentki, które studiowały w Ukrainie, a po wybuchu wojny uciekły stamtąd i znalazły schronienie w gdańskiej uczelni.

- Jeśli możesz coś zrobić, żeby zmienić nasz świat, zrób to - powiedziała na spotkaniu na Uniwersytecie Gdańskim Leymah Roberta Gbowee, laureatka Nagrody Nobla. Liberyjska aktywistka przyjechała do Gdańska odwiedzić swoje studentki, które w ramach organizowanej przez noblistkę pomocy stypendialnej, kształciły się w Kijowie i uciekły stamtąd z powodu wojny. Studentkom pomoc zaoferowała gdańska uczelnia.



Jak możesz pomóc Ukrainie



Interesujesz się wydarzeniami związanymi z wojną na Ukrainie?

- Gdy miałam 18 lat świat, który tak dobrze znałam, diametralnie się zmienił. Nagle ludzie mówili mi, że nie mogę z kimś porozmawiać, bo ta osoba należy do innej grupy etnicznej - mówiła podczas wykładu na uczelni Leymah Roberta Gbowee. - Dzisiaj podobnie świat Ukraińców, jest całkowicie różny od tego, w którym żyli dwa tygodnie temu. Tak samo świat Polaków, Romów, Węgrów, a nawet Liberyjczyków.
Czytaj też: Rusza wydawanie uchodźcom numerów PESEL. Nabór wniosków o zwrot kosztów pobytu uchodźców z Ukrainy

Działaczka opowiadała o tym, jak zabrała się do zmiany swojego świata oraz jak współcześnie ludzie zapominają o człowieczeństwie.

- Nadzieja jest jak kluczyki do samochodu. Dzięki niej możesz pojechać gdzie chcesz, ale nie zrobisz tego z pustym bakiem. Potrzebujesz paliwa. Dla mnie takim paliwem jest wściekłość. To dzięki niej mogę wyjść na ulicę protestować, sprzeciwić się władzy - opowiadała Leymah Roberta Gbowee. - Jeśli możesz coś zrobić, żeby zmienić nasz świat, to zrób to. Pozwól, aby historia cię osądziła. Zostań zapamiętany tak jak Mahatma Gandhi, Martin Luther King i Nelson Mandela, a nie jak Władimir Putin - podkreślała liberyjska noblistka.
- Ludzie stawiają znak równości między Rosjanami a Putinem. Doświadczyłam podobnych zachowań na temat Liberii, ludzie od razu utożsamiali ją z Charlesem Taylorem. Jednak, zamiast tego powinniśmy myśleć o Rosji jako o miejscu, gdzie ludzie codziennie wychodzą na ulice, aby zatrzymać tę wojnę - dodała noblistka.
Leymah Roberta Gbowee przyjechała na Uniwersytet Gdański odwiedzić studentki, które studiowały w Ukrainie, a po wybuchu wojny uciekły stamtąd i znalazły schronienie w gdańskiej uczelni.

Czytaj też: Trójmiejskie uczelnie: "Jesteśmy otwarci na przyjęcie studentów z Ukrainy"

Działaczka z Liberii z Pokojową Nagroda Nobla



Lata 90. były jednym z najtrudniejszych okresów dla Liberii. Rok po siedmioletniej wojnie domowej, która pochłonęła 300 tys. ofiar (10 proc. całej populacji), wybuchł kolejny wewnętrzny konflikt zbrojny.

Ważną rolę w zakończeniu wojny domowej odegrała grupa kobiet, która w 2002 r. rozpoczęła protest przy drodze uczęszczanej codziennie przez Charlesa Taylora, ówczesnego prezydenta Liberii. Po siedmiu miesiącach nieustannego strajku jedna z aktywistek uzyskała audiencję u głowy państwa. Leymah Roberta Gbowee zmusiła prezydenta do rozpoczęcia rozmów dotyczących rozejmu, które były pierwszym krokiem ku pokojowi i odbudowie Liberii.

Dziewięć lat później działaczka wraz z prezydent Liberii, Ellen Johnson-Sirleaf otrzymała Nagrodę Nobla za udział w pokojowym zakończeniu wojny domowej oraz za działania na rzecz praw kobiet (obecnie Liberia jest jednym z niewielu krajów afrykańskich, gdzie gwałt jest przestępstwem).

ws, mat. UG

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (143)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta spotkasz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

 

Najczęściej czytane