Wiadomości

Strajk w oświacie zawieszony. "To nie koniec walki"

Najnowszy artukuł na ten temat

MEN: jest dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli

Ogólnopolski strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia.
Ogólnopolski strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

- Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku - poinformował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pierwszy etap strajku nauczycieli zostanie zawieszony w sobotę 27 kwietnia.Decyzja o zawieszeniu strajku jest:

dobra, wszyscy tylko tracili na tym strajku 40%
dobra dla uczniów, ale nie dla nauczycieli, którzy stracili ostatnią szansę na zmiany 34%
zła, uczniom strajk by nie zaszkodził, a dzięki maturom okazałoby się, że nauczyciele są potrzebni 22%
nie mam zdania na ten temat 4%
zakończona Łącznie głosów: 2359
Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy.

- Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony. Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku - zwrócił się do szefa rządu Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zamierza też podpisać porozumienia, które rząd zawarł z oświatową Solidarnością i oferował związkowcom.

Czytaj też: "Była pasja, został zawód". Manifestacja strajkujących nauczycieli przed kuratorium

W trosce o dobro uczniówDecyzję o zawieszeniu strajku przewodniczący ZNP argumentował troską o uczniów klas maturalnych i prawidłowy przebieg egzaminu dojrzałości.

- Chciałbym powiedzieć tu jasno: prawda jest taka, że strajk mógłby być prowadzony dalej. Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, panie premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności - dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku - mówił Broniarz podczas konferencji prasowej po zebraniu prezydium Związku Nauczycielstwa Polskiego.


Czytaj też: Trójmiejscy maturzyści dostaną świadectwa? "Sytuacja jest dynamiczna"

Zastępstwo za nauczycieliW środę Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji prawa oświatowego, który zakłada, że jeżeli o klasyfikacji uczniów nie zadecyduje rada pedagogiczna, będzie mógł to zrobić sam dyrektor szkoły. Jeżeli dyrektor nie sklasyfikuje uczniów, wtedy według nowych przepisów będzie mógł to zrobić wskazany przez władzę samorządową nauczyciel.

W czwartek ustawa ta będzie procedowana w Sejmie i Senacie, później trafi na biurko prezydenta.

Czytaj też: Dyrektorzy wystawią oceny? Kuratorium: chodzi o dobro ucznia

Ogólnopolski strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia.
Ogólnopolski strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

17. dzień strajku nauczycieli, a chęci dialogu nie widaćOgólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczął się 8 kwietnia.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Wskaż rośliny uprawiane na olej: