Wiadomości

Matura, studia i praca w pigułce. Ruszają największe targi akademickie na Pomorzu

Targi Akademia organizowane od ponad dwudziestu lat na Uniwersytecie Gdańskim to największa i najstarsza edukacyjna impreza targowa na Pomorzu.
Targi Akademia organizowane od ponad dwudziestu lat na Uniwersytecie Gdańskim to największa i najstarsza edukacyjna impreza targowa na Pomorzu. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Kilkadziesiąt uczelni wyższych, ale też przyszli pracodawcy, możliwość sprawdzenia swoich sił podczas testów maturalnych, spotkania z doradcami zawodowymi - tak zapowiadają się 25 Targi Akademia. Co roku największą i najstarszą edukacyjną imprezę na Pomorzu odwiedza kilka tysięcy osób - to głównie uczniowie, którzy podejmują decyzje związane z wyborem dalszej ścieżki kształcenia, ale też nauczyciele i pracodawcy poszukujący młodych talentów.Czy doradcy przy wyborze zawodu czy studiów są potrzebni?

zdecydowanie tak, uwagi ekspertów zawsze są wartościowe i obiektywne 28%
można ich wysłuchać, ale nie trzeba się sugerować 46%
zdecydowanie nie, takie sugestie tylko mieszają w głowie 26%
zakończona Łącznie głosów: 138
Przez dwa dni - 19 i 20 marca - na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbędą się organizowane od ponad dwudziestu lat największe targi edukacyjne.

Na odwiedzających będą czekać stoiska informacyjne największych uczelni wyższych z Pomorza i całej Polski oraz szkół pomaturalnych. Swoje oferty przygotowało 60 wystawców.

Dla przyszłych absolwentów szkół średnich bardzo cenne mogą okazać się spotkania z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, którzy udzielają szczegółowych informacji i odpowiadają na najtrudniejsze pytania. Odbędą się także próbne matury, w tym roku z języka polskiego, matematyki, biologii, geografii i chemii (po wcześniejszym zapisaniu się), a także testy diagnostyczne dla uczniów klas drugich szkoły średniej oraz wykłady, podczas których Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku wyjaśni zasady obowiązujące podczas matur 2019 oraz 2020.

To ostatni moment, aby poznać swoje możliwości i niedociągnięcia tuż przed prawdziwymi egzaminami w maju.

Nie tylko dla uczniów ostatnich klas dostępna będzie również oferta kursów maturalnych, językowych oraz szkół pomaturalnych.

Dla poszukujących drogi zawodowejNie zabraknie ciekawych spotkań, m.in. z psychologiem Katarzyną Zapał na temat zarządzania stresem - o tym, jakie techniki relaksacyjne warto stosować przed i w trakcie egzaminów - tych maturalnych, na studiach, a także życiowych.

Eksperci z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku poprowadzą warsztaty, na których doradcy podpowiedzą, jak wybrać drogę zawodową adekwatną do zainteresowań i predyspozycji, jak napisać idealne CV, aby się wyróżnić i jak się zaprezentować w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Zdradzą też, jakie błędy najczęściej pojawiają się w dokumentach aplikacyjnych.

Joanna Siedzińska z Młodzieżowego Biura Pracy OHP wygłosi wykład pt. "Program EURES - jak uniknąć niebezpieczeństw związanych z wyjazdem za granicę?".

Stoiska targowe dla zwiedzających będą czynne w godz. 9 - 14. Wstęp na targi jest wolny.

Tak wyglądały Targi Akademia w ubiegłych latach.

Warsztaty, laboratoria, naukowcyW ramach Targów Akademia 2019 odbędą się Dni Otwarte Uniwersytetu Gdańskiego. To znakomita okazja, aby zwiedzić jeden z najnowocześniejszych akademickich kampusów w Polsce - Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego. Uczniowie będą mogli poczuć się jak przyszli studenci. Będzie można odwiedzić wszystkie wydziały UG, wejść do najciekawszych pracowni, podejrzeć, co i jak mierzą, ważą i obserwują naukowcy, jak pracują studenci. Odbędą się warsztaty, otwarte wykłady, pokazy doświadczeń, zwiedzanie laboratoriów, pracowni, auli, sal dydaktycznych, a także wyjątkowych muzeów i wystaw.

Dni otwarte będą pełne atrakcyjnych wydarzeń:

- Wydział Biologii proponuje ciekawe wykłady, warsztaty i spotkania, m.in. o mitach na temat mózgu, będzie można się dowiedzieć, czy czy Helicobacter pylori i Homo sapiens to długotrwały związek, czy przygoda na jedną noc i zobaczyć, na czym polega mutacja, przekonać się, dlaczego "plastic nie jest fantastic" i wziąć udział w koncercie rock'n'rollowego zespołu Deadly Plants.

- Na Wydziale Chemii odbędą się m.in. warsztaty "Chemiczna podróż dookoła świata" oraz wykłady - "Chemia komputerowa - wirtualne eksperymenty", "Czy wiesz, jak mnie znaleźć?" czy "Substancje niebezpieczne w chemii", będzie można odwiedzić laboratoria i pracownie.

- W nowoczesnym budynku Instytutu Biotechnologii UG (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed) będzie można zwiedzić doskonale wyposażone laboratoria, pracownie oraz sale wykładowe, posłuchać wykładów o zagadnieniach biomedycznych, bio-molekularne i ich zastosowaniu w biotechnologii, a także przekonać się, jak wygląda hodowla roślin in vitro i jak naukowcy poprawiają jakość życia i zdrowia.

- Dzień otwarty na Wydziale Ekonomicznym to przede wszystkim zwiedzanie z przewodnikiem nowoczesnej bazy dydaktycznej, m.in. laboratorium danych finansowych Thomson Reuters, laboratorium tradingowego OSTC, czy Centrum Komputerowo-Egzaminacyjnego ACCA.

- Na Wydziale Filologicznym będzie można wziąć udział w warsztatach o języku rosyjskim, mentalności Rosjan, realiach współczesnej Rosji, kulturze rosyjskiej, warsztatach dot. tłumaczeń, konkursach, zawodach i konsultacjach.

- Na Wydziale Historycznym będzie można się dowiedzieć "Czy wiedźmini istnieli naprawdę?..." "Czy Mona Lisa miała wąsy?...", "Jak budowano statki w nowożytnym Gdańsku?...", posłuchać opowieści uczestników wypraw na Syberię i do Hiszpanii, wziąć udział w warsztatach w formie gry nt. starożytności.

- Na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki będzie można poddać się badaniom w pracowni elektrofizjologii i dowiedzieć, jakie procesy zachodzą w ludzkim organizmie. Będzie można także spróbować swoich sił w e-sportach - strafingu, bunny-hoppingu i cj-jumpach, ale i "potrenować" umysł biorąc udział w grach logicznych. Nie zabraknie też pokazów zjawisk fizycznych i eksperymentów matematycznych.

- Wydział Nauk Społecznych proponuje podróż do krainy psychologii eksperymentalnej, poznanie języka migowego, szukanie odpowiedzi na pytanie - czy istnieje recepta na zdrowe i szczęśliwe życie? Będą także wykłady, m.in. o lobbingu politycznym i tajnikach świadomego kreowania wizerunku w sieci.

- W czasie warsztatów na Wydziale Prawa i Administracji będzie można oskarżyć Ojca Chrzestnego albo Ala Capone, rozstrzygnąć kwestie prawne z Breaking Bad i dowiedzieć się, czy bohaterowie Marvela powinni ponieść odpowiedzialność karną? Atrakcją na pewno będzie zwiedzanie jedynego w Polsce Muzeum Kryminalistyki i symulacja rozprawy sądowej.

- Na Wydziale Zarządzania będzie można zostać mistrzem Excela, rozwinąć swoje umiejętności programistyczne i poznać tajniki rynku walutowego - dowiedzieć się, od czego zależą kursy walut i w jaki sposób można inwestować i zarobić.

- Będzie można także zwiedzić jedna z najnowocześniejszych bibliotek w Polsce. Biblioteka Główna UG zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem, odkrywanie magicznego świata książek i miejsc, w którym tysiące studentów spędzają dziesiątki godzin, przygotowując się do kolokwiów i egzaminów. Pokoje cichej nauki, zbiory specjalne, a także aula senacka, w której ważą się losy uczelni - to tylko wybrane atrakcje.

Opinie (31)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ssaki żyją w Bałtyku?