Wiadomości

stat

Matura, studia i praca w pigułce. Ruszają największe targi akademickie na Pomorzu

Targi Akademia organizowane od ponad dwudziestu lat na Uniwersytecie Gdańskim to największa i najstarsza edukacyjna impreza targowa na Pomorzu.
Targi Akademia organizowane od ponad dwudziestu lat na Uniwersytecie Gdańskim to największa i najstarsza edukacyjna impreza targowa na Pomorzu. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Kilkadziesiąt uczelni wyższych, ale też przyszli pracodawcy, możliwość sprawdzenia swoich sił podczas testów maturalnych, spotkania z doradcami zawodowymi - tak zapowiadają się 25 Targi Akademia. Co roku największą i najstarszą edukacyjną imprezę na Pomorzu odwiedza kilka tysięcy osób - to głównie uczniowie, którzy podejmują decyzje związane z wyborem dalszej ścieżki kształcenia, ale też nauczyciele i pracodawcy poszukujący młodych talentów.Czy doradcy przy wyborze zawodu czy studiów są potrzebni?

zdecydowanie tak, uwagi ekspertów zawsze są wartościowe i obiektywne 28%
można ich wysłuchać, ale nie trzeba się sugerować 46%
zdecydowanie nie, takie sugestie tylko mieszają w głowie 26%
zakończona Łącznie głosów: 138
Przez dwa dni - 19 i 20 marca - na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbędą się organizowane od ponad dwudziestu lat największe targi edukacyjne.

Na odwiedzających będą czekać stoiska informacyjne największych uczelni wyższych z Pomorza i całej Polski oraz szkół pomaturalnych. Swoje oferty przygotowało 60 wystawców.

Dla przyszłych absolwentów szkół średnich bardzo cenne mogą okazać się spotkania z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, którzy udzielają szczegółowych informacji i odpowiadają na najtrudniejsze pytania. Odbędą się także próbne matury, w tym roku z języka polskiego, matematyki, biologii, geografii i chemii (po wcześniejszym zapisaniu się), a także testy diagnostyczne dla uczniów klas drugich szkoły średniej oraz wykłady, podczas których Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku wyjaśni zasady obowiązujące podczas matur 2019 oraz 2020.

To ostatni moment, aby poznać swoje możliwości i niedociągnięcia tuż przed prawdziwymi egzaminami w maju.

Nie tylko dla uczniów ostatnich klas dostępna będzie również oferta kursów maturalnych, językowych oraz szkół pomaturalnych.

Dla poszukujących drogi zawodowejNie zabraknie ciekawych spotkań, m.in. z psychologiem Katarzyną Zapał na temat zarządzania stresem - o tym, jakie techniki relaksacyjne warto stosować przed i w trakcie egzaminów - tych maturalnych, na studiach, a także życiowych.

Eksperci z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku poprowadzą warsztaty, na których doradcy podpowiedzą, jak wybrać drogę zawodową adekwatną do zainteresowań i predyspozycji, jak napisać idealne CV, aby się wyróżnić i jak się zaprezentować w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Zdradzą też, jakie błędy najczęściej pojawiają się w dokumentach aplikacyjnych.

Joanna Siedzińska z Młodzieżowego Biura Pracy OHP wygłosi wykład pt. "Program EURES - jak uniknąć niebezpieczeństw związanych z wyjazdem za granicę?".

Stoiska targowe dla zwiedzających będą czynne w godz. 9 - 14. Wstęp na targi jest wolny.

Tak wyglądały Targi Akademia w ubiegłych latach.

Warsztaty, laboratoria, naukowcyW ramach Targów Akademia 2019 odbędą się Dni Otwarte Uniwersytetu Gdańskiego. To znakomita okazja, aby zwiedzić jeden z najnowocześniejszych akademickich kampusów w Polsce - Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego. Uczniowie będą mogli poczuć się jak przyszli studenci. Będzie można odwiedzić wszystkie wydziały UG, wejść do najciekawszych pracowni, podejrzeć, co i jak mierzą, ważą i obserwują naukowcy, jak pracują studenci. Odbędą się warsztaty, otwarte wykłady, pokazy doświadczeń, zwiedzanie laboratoriów, pracowni, auli, sal dydaktycznych, a także wyjątkowych muzeów i wystaw.

Dni otwarte będą pełne atrakcyjnych wydarzeń:

- Wydział Biologii proponuje ciekawe wykłady, warsztaty i spotkania, m.in. o mitach na temat mózgu, będzie można się dowiedzieć, czy czy Helicobacter pylori i Homo sapiens to długotrwały związek, czy przygoda na jedną noc i zobaczyć, na czym polega mutacja, przekonać się, dlaczego "plastic nie jest fantastic" i wziąć udział w koncercie rock'n'rollowego zespołu Deadly Plants.

- Na Wydziale Chemii odbędą się m.in. warsztaty "Chemiczna podróż dookoła świata" oraz wykłady - "Chemia komputerowa - wirtualne eksperymenty", "Czy wiesz, jak mnie znaleźć?" czy "Substancje niebezpieczne w chemii", będzie można odwiedzić laboratoria i pracownie.

- W nowoczesnym budynku Instytutu Biotechnologii UG (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed) będzie można zwiedzić doskonale wyposażone laboratoria, pracownie oraz sale wykładowe, posłuchać wykładów o zagadnieniach biomedycznych, bio-molekularne i ich zastosowaniu w biotechnologii, a także przekonać się, jak wygląda hodowla roślin in vitro i jak naukowcy poprawiają jakość życia i zdrowia.

- Dzień otwarty na Wydziale Ekonomicznym to przede wszystkim zwiedzanie z przewodnikiem nowoczesnej bazy dydaktycznej, m.in. laboratorium danych finansowych Thomson Reuters, laboratorium tradingowego OSTC, czy Centrum Komputerowo-Egzaminacyjnego ACCA.

- Na Wydziale Filologicznym będzie można wziąć udział w warsztatach o języku rosyjskim, mentalności Rosjan, realiach współczesnej Rosji, kulturze rosyjskiej, warsztatach dot. tłumaczeń, konkursach, zawodach i konsultacjach.

- Na Wydziale Historycznym będzie można się dowiedzieć "Czy wiedźmini istnieli naprawdę?..." "Czy Mona Lisa miała wąsy?...", "Jak budowano statki w nowożytnym Gdańsku?...", posłuchać opowieści uczestników wypraw na Syberię i do Hiszpanii, wziąć udział w warsztatach w formie gry nt. starożytności.

- Na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki będzie można poddać się badaniom w pracowni elektrofizjologii i dowiedzieć, jakie procesy zachodzą w ludzkim organizmie. Będzie można także spróbować swoich sił w e-sportach - strafingu, bunny-hoppingu i cj-jumpach, ale i "potrenować" umysł biorąc udział w grach logicznych. Nie zabraknie też pokazów zjawisk fizycznych i eksperymentów matematycznych.

- Wydział Nauk Społecznych proponuje podróż do krainy psychologii eksperymentalnej, poznanie języka migowego, szukanie odpowiedzi na pytanie - czy istnieje recepta na zdrowe i szczęśliwe życie? Będą także wykłady, m.in. o lobbingu politycznym i tajnikach świadomego kreowania wizerunku w sieci.

- W czasie warsztatów na Wydziale Prawa i Administracji będzie można oskarżyć Ojca Chrzestnego albo Ala Capone, rozstrzygnąć kwestie prawne z Breaking Bad i dowiedzieć się, czy bohaterowie Marvela powinni ponieść odpowiedzialność karną? Atrakcją na pewno będzie zwiedzanie jedynego w Polsce Muzeum Kryminalistyki i symulacja rozprawy sądowej.

- Na Wydziale Zarządzania będzie można zostać mistrzem Excela, rozwinąć swoje umiejętności programistyczne i poznać tajniki rynku walutowego - dowiedzieć się, od czego zależą kursy walut i w jaki sposób można inwestować i zarobić.

- Będzie można także zwiedzić jedna z najnowocześniejszych bibliotek w Polsce. Biblioteka Główna UG zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem, odkrywanie magicznego świata książek i miejsc, w którym tysiące studentów spędzają dziesiątki godzin, przygotowując się do kolokwiów i egzaminów. Pokoje cichej nauki, zbiory specjalne, a także aula senacka, w której ważą się losy uczelni - to tylko wybrane atrakcje.

Opinie (31)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żołądź to owoc: