• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów

W niedzielę, 15 maja, po raz dziewiąty obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów. Na Skwerze Kościuszki w Gdyni, obok pomnika morświna, w godz. 11-17 w punkcie informacyjnym specjaliści opowiadać będą o tych sympatycznych ssakach. Na dzieci i rodziców czeka wiele atrakcji, m.in.: łowienie rybek z drewnianej beczki połączone z konkursem wiedzy o morświnie i innych mieszkańcach Bałtyku, wiązanie węzłów marynarskich, atelier fotograficzne i konkursy plastyczne. Na wspólne obchody zapraszają: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Grupa LOTOS.

Małe i skryte
Mimo objęcia ochroną morświnom, najbardziej tajemniczym ssakom Bałtycku, grozi wyginięcie. Morświny nazywane są często bałtyckimi kuzynami delfinów, ale w odróżnieniu od nich wiodą skryty tryb życia - rzadko podpływają do łodzi, więc trudno je obserwać. To najmniejsze i najkrócej żyjące walenie, do których należą też kaszaloty, orki i delfiny. Morświny są jedynymi waleniami na stałe zamieszkującymi wody Bałtyku, głównie u wybrzeży Danii, Niemiec, południowej Szwecji, a w Polsce - Zatoki Pomorskiej, Gdańskiej i Puckiej.

Wspólnymi siłami skuteczniejsza ochrona
Grupa LOTOS od 2009 r. ściśle współpracuje z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Wspólne przedsięwzięcia pomagają zahamować proces wymierania najbardziej zagrożonych gatunków fauny morskiej, a przede wszystkim morświna. Współpraca obejmuje też edukację i propagowanie wiedzy na temat różnorodności biologicznej Bałtyku oraz informowanie o sposobach ochrony gatunków zagrożonych. W ramach wspólnych projektów odbywają się m.in.: szkolenia dla nauczycieli, konkursy wiedzy o bioróżnorodności Morza Bałtyckiego, kampanie informacyjno-edukacyjne, np. na statkach żeglugi gdańskiej oraz obchody Międzynarodowego Dnia Bałtyckiego Morświna. Środki pieniężne przekazane przez Grupę LOTOS przeznaczone zostały m.in. na dofinansowanie działań związanych z ochroną morświnów - zakup hydroakustycznych detektorów i pułapkowych narzędzi połowowych typu "pot" oraz pingerów.

Morświn się nie zaplącze
Strategicznym celem współpracy jest wsparcie finansowe ambitnego zadania Stacji Morskiej w Helu "Czynna ochrona morświnów przed przyłowem". Jedną z głównych przyczyn wysokiej śmiertelności tych ssaków jest stosowanie w rybołówstwie sieci skrzelowych, które są niewidoczne dla systemu echolokacji morświnów. W sieciach tracą życie nie tylko morświny - podobny los spotyka nurkujące ptaki i młode foki. W ubiegłym roku między Gdynią a Helem zbudowano linię akustycznych urządzeń odstraszających (tzw. pingerów), działających jak podwodny akustyczny ekran, który - nie płosząc ryb - ostrzega morświny i utrzymuje je z daleka od łowisk.

Chcesz dowiedzieć się więcej, przyjdź w niedzielę (15.05) na Skwer Kościuszki pod pomnik morświna lub wejdź na www.morswin.pl

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Nagrzane od podłoża powietrze:

 

Najczęściej czytane