• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Międzynarodowy Kongres Ultradźwięków

Uniwersytet Gdański będzie gościł specjalistów z całego świata, którzy zajmują się ultra-dźwiękami. Przedstawią oni aktualny stan wiedzy i osiągnięć w tej dziedzinie nauki i techniki oraz ich zastosowań w wielu gałęziach przemysłu, chemii, biologii i medycyny.

maj 15-16

środa - czwartek

Gdańsk,
Wstęp wolny
maj 20-21

poniedziałek - wtorek

Gdańsk
bilety 750 - 950 zł
Światowa społeczność akustyków zajmujących się ultradźwiękami tradycyjnie organizuje swoje naukowe spotkania międzynarodowe już od 1963 roku. Najpierw jako co dwuletnie konferencje UI (Ultrasonics International) a od roku 1995 także (równolegle i naprzemiennie z tymi konferencjami) co dwuletnie kongresy WCU (World Congess on Ultrasonics) aż do roku 2005. W tymże roku w wyniku wzajemnego porozumienia nastąpiła fuzja tych dwóch spotkań naukowych o światowym zasięgu i tak powstała jedna globalna reprezentacja ICU (International Congress on Ultrasonics). Pierwszy kongres ICU odbył się w Wiedniu w 2007, następny w Santiago de Chile w 2009, a kolejny teraz w Gdańsku.

Międzynarodowa wymiana doświadczeń tak korzystnie od 6 ostatnich lat w skali globalnej zintegrowana na bazie Kongresów ICU przyczynia się znacząco do postępu i rozwoju tej praktycznie bardzo ważnej specjalności a społeczność naukowa zajmująca się ultradźwiękami znajduje te spotkania jako doskonałą platformę wymiany myśli i wiedzy zawodowej między naukowcami i inżynierami z ośrodków akademickich, przemysłowych i innych instytucji i miejsc gdzie prowadzi się badania ultradźwiękowe i wykorzystuje ich aplikacje. Interdyscyplinarny charakter tematyki ultradźwiękowej przejawia się w tym, że obejmuje ona wiele zagadnień dotyczących podstawowych aspektów fizycznych, chemicznych, biologicznych, medycznych i zastosowań w różnych dziedzinach na przykład sonochemii, sonografii ultradźwiękowej, nano-mechaniki ultradźwiękowej, kontroli materiałów i ich obróbki ultradźwiękami, miernictwa ultradźwiękowego w różnych środowiskach i wielu innych, gdzie szeroko wykorzystuje się ten zakres fal sprężystych.

Podczas Kongresu ICU 2011 w Gdańsku, jak wynika z bogatego programu, zaprezentowane będą wyniki i osiągnięcia badań podstawowych, sposobów wytwarzania i odbioru ultradźwięków, ich oddziaływania z falami innego rodzaju a także wielu ich zastosowań. Istotny przegląd osiągnięć i tendencji rozwojowych odzwierciedlają tematy kluczowych referatów (keynote lectures) plenarnych, które dotyczą: mikrosonograficznych badań medycznych skóry (prof. A. Nowicki, Polska), bezkontaktowego uruchamiania różnych obiektów w oparciu o ultradźwiękowe technologie dużej mocy (prof. K. Nakamura, Japonia), zastosowania zogniskowanych ultradźwięków dużej mocy do ablacji tkanek (prof. L.A. Crum, USA), ultradźwiękowego rozrywania komórek alg (prof. T.J. Mason, W. Brytania), ultradźwiękowej nieniszczącej kontroli obiektów stałych (prof. T. Stepiński, Szwecja), ultradźwiękowych reakcji piezonuklearnych (prof. F. Cardone, Włochy), akustycznej kawitacji w wodzie oceanicznej (prof. W. A. Akulichev) i manipulacji cząstkami za pomocą akustycznych sił promieniowania (prof. J. Dual, Niemcy). Tematyka poszczególnych sekcji naukowych , które odbywać się będą w sześciu równoległych sesjach jest bardzo interesująca.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki żywią się rybami?

 

Najczęściej czytane