• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nastolatek z Gdyni pokonał programistów z zagranicy

mak
18 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Jakub Pachocki (pierwszy z prawej), licealista z Gdyni, zwyciężył w międzynarodowym konkursie programistycznym. Jakub Pachocki (pierwszy z prawej), licealista z Gdyni, zwyciężył w międzynarodowym konkursie programistycznym.

Młody gdynianin, Jakub Pachocki, zajął pierwsze miejsce w czwartej serii międzynarodowego konkursu programistycznego High School Programming League. Tym samym stał się liderem klasyfikacji generalnej.



High School Programming League to jeden z największych konkursów tego typu na świecie. Wspierają go m.in. Polska Olimpiada Informatyczna, Indian Association for Research in Computing Science itp., które zajmują się w szczególności wspieraniem edukacji informatycznej, a także rozwojem młodych talentów.

W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 2 tys. uczestników z całego świata, w tym z Polski, Indii, Rosji, USA, Chorwacji, Estonii, RPA itp. Najlepszy okazał się gdynianin, Jakub Pachocki, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

- Udział w konkursie był dla mnie wyzwaniem i stanowił motywację do poszerzenia wiedzy. Najtrudniejszy z postawionych przed nami problemów wymagał znalezienia algorytmu, który dawałby jak najlepsze wyniki, przy czym nikomu nie jest znane żadne rozwiązanie optymalne. Pozostawiało to sporo miejsca na improwizację i własną inwencję, jednak do osiągnięcia dobrego rezultatu przydały się również zawarte w pracach naukowych spostrzeżenia algorytmików, którzy już wcześniej stykali się z podobnymi zagadnieniami - mówi zwycięzca.

Do konkursu mógł zgłosić się każdy poniżej 19 roku życia. Uczestnicy mieli dwa rodzaje zadań do zdalnego rozwiązania. - Można je podzielić na klasyczne i "challenge" [wyzwanie - przyp. red] - mówi dr inż. Łukasz Kuszner, jeden z organizatorów konkursu.

W pierwszym zadaniu uczestnicy dostali mapkę z zaznaczonymi miejscami, w których znajdują się czujniki, które należy omijać. Ich zadaniem było napisanie programu, który znajdzie taką ścieżkę do celu, która omijać będzie czujniki. Druga część była już o wiele trudniejsza.

- Daliśmy im do rozwiązanie zadanie, które z naukowego punktu widzenia nie wiadomo, jak rozwiązać. Chodziło o to, by wykazać się kreatywnością i zaproponować najlepszy możliwy sposób na jego rozwiązanie - mówi Kuszner.

Organizatorem konkursu jest firma Sphere Research Labs, którą stworzyli pracownicy naukowi trójmiejskich uczelni oraz Stowarzyszenie Talent. Obie instytucje mają siedziby w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.
mak

Opinie (31) 1 zablokowana

  • wygląda jak typowy kujon

    ale mądry jest, trzeba przyznać

    • 3 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków

123 zł
konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żołądź to owoc:

 

Najczęściej czytane