• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nauczą licealistów architektury

Piotr Weltrowski
29 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Władze miasta liczą, że stworzenie klasy architektonicznej pozwoli znaleźć następców najlepszych polskich architektów, takich, jak twórcy Krzywego Domku. Władze miasta liczą, że stworzenie klasy architektonicznej pozwoli znaleźć następców najlepszych polskich architektów, takich, jak twórcy Krzywego Domku.

W sopockim I LO powstanie klasa o profilu architektonicznym. Licealistów rysunku studyjnego uczyć będą wykładowcy z Politechniki Gdańskiej.



Co sądzisz o pomyśle stworzenia w liceum klasy architektonicznej?

Po co uczniom sopockiej szkoły nauka architektury? - Nasza młodzież będzie dzięki temu dobrze przygotowana do studiowania kierunków technicznych. Nie chodzi tu nawet tylko o architekturę, ale też o inżynierię lądową, fizykę techniczną, ochronę środowiska - wylicza Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Jeżeli nawet ktoś z tych młodych ludzi nie trafi ostatecznie na Politechnikę Gdańską, to zyska wiedzę o zasadach kształtowania przestrzeni, znajdującej się wokół niego.

Chociaż z inicjatywą stworzenia klasy architektonicznej wyszło miasto, to przedstawiciele uczelni również nie kryją zadowolenia z podpisanej umowy. - Co prawda Wydział Architektury nie narzeka na brak chętnych do nauki, ale my chcemy kształcić studentów jak najbardziej profesjonalnie. Jeżeli trafią do nas osoby, które w danej gałęzi wiedzy zyskały już wstępną edukację w szkole średniej, to możemy zaoferować im większe możliwości edukacyjne, zarazem zwiększając też poziom nauczania - twierdzi prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej.

Klasa o profilu architektonicznym powstanie w I LO w Sopocie we wrześniu. Porozumienie podpisano już teraz, aby zarówno miasto, jak i uczelnia, mogły projekt rozpropagować i sprawić, że zgłosi się jak najwięcej młodych ludzi, kończących właśnie swoją edukację w gimnazjum.

Prawdopodobnie aby dostać się do klasy architektonicznej, trzeba będzie zdać dodatkowy test z rysunku. Wskazane będą także zdolności z przedmiotów ścisłych.

Do klasy będzie mogło uczęszczać maksymalnie 28 uczniów. Program ich nauki przewiduje nie tylko rozszerzone zajęcia z matematyki, ale także naukę rysunku studyjnego oraz aksonometrii.

Całe przedsięwzięcie kosztować będzie miasto kilka tys. zł - tyle wyniosą bowiem, w skali roku, wynagrodzenia za dodatkowe zajęcia w liceum dla nauczycieli akademickich.

Przedstawiciele Politechniki Gdańskiej traktują projekt także jako pewnego rodzaju test. - Przez najbliższy rok sprawdzimy, jak wszystko to funkcjonuje, być może, w przyszłości, podobna współpraca zostanie nawiązana także z innymi miastami - dodaje Krawczyk.

Miejsca

Opinie (123) 3 zablokowane

  • a inne kierunki? (1)

    Minusem tego przedsięwzięcia jest dla mnie faworyzowanie chcących studiować architekturę -bo rysunek i aksonometria to przedmioty typowe dla tego kierunki, na fizyce technicznej raczej nie są niezbędne panie Karnowski -zwłaszcza, że PG nie narzeka na brak chętnych na ten kierunek. Powinni raczej rozpocząć współpracę z Politechniką w celu umocnienia ich dotychczasowych akcji: promowania kierunków mało uczęszczanych, albo "kobiety na politechniki" -wykształcenie techniczne jest obecnie dość cenne, a specjaliści w każdej dziedzinie są potrzebni.

    • 2 1

    • a kto broni zakładac też inne klasy "tematyczne"? W gdyni z tego co wiem jest nawet klasa detektywistyczna, czy osób chcacych iść na prawo czy na nawigacje, więc osobiście żadnej faworyzacji nie widzę. pomysł uważam za świetny, sama zapisalabym się do takiej klasy, choc miałabym conajmniej godzinny dojazd w jedną stonę

      • 1 0

  • HAHAHA!

    Posmarkałam się ze śmiechu czytając opis pod zdjęciem!
    Młodzież w szkole, jeżeli już chce się zakładać taką klasę, powinno uczyć się rzeczy pięknych, czułości na sztukę, architekturę, a przede wszystkim dobrego SMAKU. Nie wyobrażam sobie, że będzie więcej takich, za przeproszeniem gniotów. Jeden już w zupełności wystarczy. Stoi? Fajnie! Ale za większą ilość, dziękuję bardzo! Odsyłam do takich architektów jak Tadao Ando czy Richard Meier. To jest piękna architektura.

    • 3 0

  • Bzdura

    To chyba jakaś pomyłka.
    W jaki sposób wykładowcy Politechniki Gdańskie mogą uczyć licealistów architektury skoro nie są wstanie uczyć własnych studentów.
    Przecież większość absolwentów architektury po PG nie pracuje w zawodzie. A ci co pracują tworzą najgorszą chałturę architektoniczną w dziejach ludzkości.
    Wstyd i porażka

    • 1 0

  • Licealisci ! uczcie się dobrze rysować wyznaczony obiekt a na egzaminie będzie ok.

    • 1 0

  • lol

    Boże co za tępe młoty z tych typów z architektonicznej .

    Jeszcze ci z klasy społecznej są w porządku ludzie ,ale achitektoniczna (? raczej drugi human ) , to takie typy że ......

    I B rządzi !!!!

    • 0 0

  • widze ktoś tutaj jest zazdrosny :)

    • 0 1

  • z informatycna nie bylo wcale tak zle (@Wykwit)

    troche przesadziles, piszesz tak jakby uczeszczanie do klasy inf. w I LO wyrzadzilo tobie przynajmniej jakas wielka krzywde. glownym problemem tej klasy bylo to ze 99% uczniow z informatyka nie chciala miec wiele wspolnego, zostali tam poprostu wepchnieci na sile przez rodzicow - taka moda - co nie zmienia faktu ze sam program byl jak na LO dosc konkretny, dawal swietne przygodowanie praktyczne do zawodu, jak i solidne podstawy do kontynuacji nauki w tym kierunku na kolejnych szczeblach - szkoda jedynie ze klasa nie konczyla sie jakims dodatkowym tutulem, np. technika. Sam bedac jednym z absolwentow prawdopodobnie zawdzieczam tej klasie sposob w jaki potoczyla sie moja zawodowa kariera. ;]

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Zając szarak, który licznie występuje w trójmiejskich lasach, jest:

 

Najczęściej czytane