Naukowcy z Gdańska i Krakowa pracują nad polską szczepionką na COVID-19

Dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG, kierownik Pracowni Immunologii Doświadczalnej i Translacyjnej na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMedu.
Dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG, kierownik Pracowni Immunologii Doświadczalnej i Translacyjnej na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMedu. mat. prasowe

Badacze z Gdańska i Krakowa wspólnie pracują nad stworzeniem skutecznej i bezpiecznej szczepionki na COVID-19. Jej działanie ma polegać na pobudzeniu limfocytów T osoby zaszczepionej do niszczenia komórek zainfekowanych przez wirusa.Prace prowadzą wspólnie dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która specjalizuje się w badaniu układu immunologicznego człowieka, oraz prof. Jonathan Heddle z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert od nanobiotechnologii.

Koronawirus - raporty sanepiduCelują w limfocyty T, zdolne do zabijania zainfekowanych komórekProjekt ma na celu wygenerowanie i przetestowanie nowego podejścia do pobudzenia przeciwwirusowej odpowiedzi immunologicznej organizmu na wirusa SARS-CoV-2. Badacze celują w limfocyty T, zdolne do zabijania zainfekowanych komórek.

Ich pomysł opiera się na wykorzystaniu właściwości egzosomów, czyli niewielkich pęcherzyków obecnych w większości płynów biologicznych w organizmie, które działają jak "przekaźniki" sygnału pomiędzy komórkami i mogą zmieniać ich funkcję np. mogą pobudzić komórki odpornościowe do działania. Naukowcy planują zaprojektować i wygenerować sztuczne egzosomy, a następnie przetestować ich zastosowanie jako nowy sposób na wywołanie komórkowej odpowiedzi przeciwwirusowej, skierowanej na wirusa SARS-CoV-2.

Zespół liczy, że dzięki temu będzie w stanie poprawić funkcjonalność komórek T i ich umiejętność eliminacji wirusa. Może się to przyczynić do opracowania unikalnego podejścia do szczepionki na COVID-19.

- Chcemy przetestować taką opcję - stworzyć sztuczne nanostruktury, które będą aktywować limfocyty T, i sprawdzić skuteczność takiego działania w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 - wyjaśnia dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak. - Organizm człowieka ma różne metody odpowiedzi na wirusa. Wśród nich są m.in. aktywacja makrofagów i granulocytów czy uwalnianie interferonów. Jedną z metod jest również uruchomienie określonych klas limfocytów T, które niszczą komórki zainfekowane przez wirusa i w ten sposób ograniczają jego rozprzestrzenianie się. Dlatego aktywacja limfocytów T może być efektywną strategią terapeutyczną i chronić przez zakażeniem - dodaje badaczka.
Czytaj też: Gdzie na badanie na COVID-19 w wakacje?

Prof. Jonathan Heddle z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert od nanobiotechnologii.
Prof. Jonathan Heddle z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert od nanobiotechnologii. mat. prasowe
- Obecnie nad skuteczną szczepionką na COVID-19 pracuje bardzo wiele laboratoriów na świecie, a niektóre z tych badań są już na bardzo zaawansowanym etapie. Jednak nadal nie wiemy, jaka będzie skuteczność wyprodukowanych preparatów i które z nich dadzą silną i długotrwałą odpowiedź immunologiczną. Dlatego konieczne jest testowanie i badanie różnych sposobów i różnych strategii na pobudzenie organizmu do walki z wirusem, na przykład takich jak zastosowanie sztucznych egzosomów. Mamy nadzieję, że otrzymane przez nas wyniki okażą się przydatne nie tylko w walce z pandemią COVID-19, ale również z innymi patogenami, które mogą być zagrożeniem w przyszłości - dodaje prof. Jonathan Heddle.
Czytaj też: Wirusolog z Gdańska bada białka, które pomogą w walce z koronawirusem

14 projektów walki z pandemiąNa badania naukowcy otrzymali łącznie ponad 2,6 mln zł. Środki - pochodzące z funduszy europejskich z programu Inteligentny Rozwój - zostały przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach konkursu na finansowanie nowych zadań badawczych związanych z pandemią COVID-19, którego budżet wynosił łącznie 15 mln zł i pozwolił na sfinansowanie w sumie 14 projektów.

Dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak i prof. Jonathan Heddle nie pierwszy raz zostali nagrodzeni przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Dr hab. Gutowska-Owsiak już wcześniej wygrała konkurs na grant w programie FIRST TEAM, a prof. Heddle - w programie TEAM. Oba granty pozwoliły naukowcom na zbudowanie zespołów i prowadzenie wysokiej jakości badań. Pozyskaną wiedzę i wyniki mogą teraz wykorzystywać do walki z pandemią.

Opinie (88) 5 zablokowanych

 • Hmm, nie sądzę by była kupiona przez Unię. Sorry, ale zatem po co to robić. Bo można dostać grant i jest modne

  Już tysiące testów opracowane w Polsce o których tak wiele mówił Gowin, leżą w magazynach nikomu niepotrzebne, bo tak złej jakości.

  • 24 15

 • Szczepionki zabijają ludzi

  powoli, robią z nich chorych ludzi, którzy stają się stałymi klientami gabinetów lekarskich i aptek i oto właśnie chodzi. Masz być do końca życia chory. Pokolenie naszych dziadków, nieszczepione dożywali wieku 80-90, pokolenie naszych rodziców które już szczepili 50-60, a teraz co raz więcej chorób wśród dzieci, proporcjonalnie do zwiększania liczby szczepień. Dzieci nieszczepione w ogóle nie chorują, to jest sekret, którego boją się koncerny, dlatego wymyślili sobie pandemię, aby raz na zawsze zlikwidować populację nieszczepionych. Masoneria triumfuje.

  • 44 88

 • Bedzie szczepionka czy skuteczny test to uwierze. Na razie jest skok na granty i bicie piany. Ceterum censeo PAN delendam esse

  • 31 7

 • Ale po co?! Przecież Putin już ma szczepionkę.

  A jak wiemy Putin to nasz człowiek w Moskwie!

  • 16 5

 • Powodzenia dla naukowców.

  Wszystko ma sens, jeśli ma nam pomóc, w tej chorej rzeczywistości. I ważne, żeby szczepionka była dla nas bezpieczna.

  • 22 8

 • Nie chodzi o szczepionke tylko o grant.

  Ocknijcie sie ludzie. Tam gdzie w grę wchodzi duża kasa zawsze pycha bierze górę. Za rok nikt nawet nie będzie pytał o te szczepionke, a kaska będzie się zgadzać.

  • 45 15

 • Pytanie. Jak to się stało, że w Lombardii wsrod ofiar covid byli przede wszystkim starsi ludzie 65+, ktorzy w 2018/2019 zostali masowo zaszczepieni przeciwko grypie (szczepienie nieobowiązkowe). Dlaczego zaszczepieni przeciko grypie również chorują i to o wiele bardziej boleśnie.
  Proszę o merytoryczną odpowiedź a nie bluzgi, że ziemia jest płaska, szczepionki zabijają, 5g i td.

  • 41 19

 • Zacznij naukę w szkole jeszcze raz i ją dokończ

  Dzieci nieszczepione nie chorują bo są otoczone osobami zaszczepionymi. Choroby zakaźne nie mają możliwości przenoszenia się. Antyszczepionkowcy to idioci, którzy nabyli jedynie umiejętność pisania i na tym koniec.

  • 36 12

 • prosta emocjonalna odpowiedź

  Jak ci się zepsuje piecyk gazowy, to nie dłubiesz sam, bo to jest drogie, skomplikowane i niebezpieczne urządzenie, tylko wzywasz fachowca, który długo się uczył jak rozpoznawać i naprawiać defekty piecyków gazowych, a i tak często dostaniesz diagnozę "panie, się nie da, kup se pan nowy".

  Czy sądzisz, że medycynę studiuje się krócej niż obsługę pieców Valliant? Że twoje Cielsko jest tańsze i prostsze niż taki piec? Czy proste pytania i proste odpowiedzi i recepty to napewno właściwa droga? Czy człowiek od pieca nie straci cierpliwości jak jego tak spytasz, sto tysicy razy?

  Ok, wysoka śmiertelność Lombardczyków, amerykańskich Murzynów, a niska śmiertelność np. niemieckich i japońskich starców to jest zagadka. Istnieje kilkanaście alternatywnych wytłumaczeń, a uzyskanie odpowiedzi na pytanie które z tych teorii są bzdurne jest trudne, bo nie można robić eksperymentów na ludziach, trzeba opierać się na obserwacjach, na które wpływa wiele czynników i to zajmuje czas. Żaden biskup medyczny nie wyda ci szybko edyktu typu "oto jest zaiste prawdziwe wyjaśnienie", ze strachu o własne cenne starcze życie.

  Jak chcesz prostackiej odpowiedzi na prostackie pytanie to ona brzmi
  "pomidor".

  Życzę ci bardzo miłego dnia.

  Jestem lekarzem, zakaźnikiem, co roku, od wielu, wielu lat, szczepię się sam i całą moją rodzinę "na" grypę, a mojego starego ojca co 3 lata "na" pneumokoki.
  A ty, jak nasz Duda, rób co chcesz, "bo tak uważasz". Tylko nie ośmieszaj się bardziej, niż on.

  • 19 17

 • prostacka odpowiedź

  jak na "pana życia i smierci" przystało. Ocknijcie się, pacjent też wymaga szacunku, nawet jak nie jest profesjonalistą.

  • 18 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce
Nowe Trendy w Turystyce
konferencja
paź 29-30
piątek - sobota
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
10. Europejskie Forum Nowych Idei
10. Europejskie Forum Nowych Idei
konferencja, forum
paź 20-22
środa - piątek
Sopot, Radisson Blu Hotel
Akademicka dojrzałość podstawą sukcesów
Akademicka dojrzałość podstawą sukcesów
konferencja
paź 22
piątek, g. 10:00
Gdańsk, AZS AWFiS Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Organizmy jednokomórkowe to: