• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Naukowcy z UG wesprą prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi

ws
22 maja 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 
Naukowcy z UG będą pracować nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2. Naukowcy z UG będą pracować nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2.

Zespół dr hab. Eweliny Król z UG wesprze prace nad bezpieczną szczepionką przeciwko koronawirusowi. Ich projekt zdobył pierwsze miejsce w konkursie Narodowego Centrum Nauki. Naukowcy otrzymali prawie milion złotych na badania, które mają prowadzić do stworzenia szczepionki przeciwko SARS-CoV-2.Wierzysz, że szybko powstanie szczepionka przeciwko koronawirusowi?

Konkurs NCN "Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania nad COVID-19" miał wyłonić projekty, które przyczynią się do zrozumienia mechanizmu działania koronawirusa SARS-CoV-2, a także udoskonalenia testów diagnostycznych, poszukiwania nowych leków i łagodzenia społecznych skutków pandemii.

Czytaj też: Szczepionki przeciw gruźlicy łagodzą przebieg pandemii?

Na złożenie wniosków naukowcy mieli jedynie dwa tygodnie, zaś ocena została wykonana zaledwie w miesiąc. Ze względu na duże zainteresowanie Narodowe Centrum Nauki zdecydowało się na zwiększenie budżetu, który pierwotnie wynosił 10 mln zł. Badacze złożyli 262 wnioski na łączną kwotę ponad 140 mln zł, z czego do oceny merytorycznej skierowano 259. Finansowanie na łączną kwotę ponad 12 mln zł przyznano 19 projektom, w tym projektowi pod kierownictwem dr hab. Eweliny Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje- Jednym z najważniejszych elementów zwalczania chorób zakaźnych jest stosowanie szczepień. Szybki postęp w dziedzinach nauki, takich jak: biologia molekularna, inżynieria genetyczna czy wirusologia przyczynił się do opracowania wielu szczepionek wobec groźnych patogenów wirusowych. Obecnie dzieci i dorośli są masowo chronieni przez szczepienia przed zachorowaniem na groźne, a często nawet potencjalnie śmiertelne choroby. Dostępne szczepionki oparte są głównie na żywych, atenuowanych wirusach lub na wirusach inaktywowanych. Wraz z rozwojem nauki obecnie konstruuje się szczepionki podjednostkowe oparte na rekombinowanych białkach wirusowych. Ulepszanie szczepionek obecnie stosowanych lub konstrukcja nowych szczepionek przeciwwirusowych jest niezwykle ważną strategią walki z chorobami wirusowymi - tłumaczy dr hab. Ewelina Król.
Czytaj też: Kończy się epidemia koronawirusa na Pomorzu?

Potrzebna skuteczna szczepionkaAktualna sytuacja epidemiczna wyklucza możliwość szybkiego wygaszenia zachorowań powodowanych przez SARS-CoV-2, w związku z czym badacze skupiają działania na opracowaniu skutecznej szczepionki.

- Celem naszego projektu jest przeprowadzenie modyfikacji białka strukturalnego S wirusa SARS-CoV-2 w celu uzyskania skutecznego i bezpiecznego antygenu szczepionkowego. Mamy nadzieję uzyskać taki wariant glikoproteiny S, który nie będzie wywoływać efektu ADE - dodaje badaczka.
Jak wyjaśnia, "glikoproteina S jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na szczepionkę przeciwko COVID-19, gdyż odpowiedzialna jest za tworzenie przeciwciał. Dane literaturowe pokazują jednak, że powstające przeciwciała mogą powodować tzw. reakcję ADE, czyli wzmocnienie infekcji zależnej od przeciwciał. Reakcja ta powoduje, że przeciwciała powstające podczas zakażenia lub szczepienia mogą wzmacniać przebieg kolejnej infekcji, co jest niekorzystne z punktu widzenia tworzenia szczepionki".

Czytaj też: Lek coraz bliżej. Setki naukowców próbują zrozumieć koronawirusa

Chociaż przed obecną epidemią wyizolowano od ludzi sześć innych koronawirusów (m.in. SARS-CoV i MERS), żadna szczepionka nie została zatwierdzona do stosowania u ludzi pomimo intensywnych badań przedklinicznych i klinicznych.

Zakład Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego specjalizuje się w konstrukcjach potencjalnych szczepionek opartych na cząstkach wirusopodobnych pochodzących z silnie patogennych wirusów. Obecnie w laboratorium prowadzone są zaawansowane badania nad eliminacją efektu ADE u flawiwirusów, głównie u wirusa Zika. Doświadczenie Zakładu w tej dziedzinie zostanie bezpośrednio przeniesione na badania nad koronawirusem SARS-CoV-2.
ws

Miejsca

Opinie (39) 6 zablokowanych

 • .....

  Nie da się zrobić szczepionki
  Skoro wirus mutuje średnio chyba 5 razy.

  • 25 20

 • 5 razy? Chyba 5 razy w roku, albo w miesiącu. W całej swojej historii każdy wirus mutuje wielokrotnie.

  • 13 1

 • Da sie zrobić, da się sprzedać

  A skuteczność nie jest ważna. Skoro na grype sezonową robią, to i koronowirusa zrobią. Zbyt dużo w polsce szczepionkowych fanatyków, którzy bezkrytyczenie patrzą na szczepionki, i jakiekolwiek złe słowo na temat szczepionki powoduje u nich piane na ustach

  • 11 11

 • 12 milionów na wszystkie granty z całej Polski na badania nad koronawirusem

  20 milionów rocznie dla jednej firmy jednego brata jednego ministra zdrowia.
  Słuszną linię ma nasza partia.

  • 54 7

 • nasi i szczepionka, aha to dobre jest, zaczną od wyliczeń ile na tym można prywatnie zarobić, a poważnie to międzynarodowe instytucje nad tym siedzą (jeżeli faktycznie jest jakiś wirus, bo nie widać na drogach)

  • 5 13

 • firma żony ministra dostała 150 mln , dla takiego szmalu to nawet się rozwiodę dla niepoznaki.

  ilu jest takich prezydentów, ministrów singli , a cały majątek na niby obcego człowieka matke , ojca jego dziecka - politycy nas robią w wała i tyle

  • 31 6

 • Przepraszam ile?

  ile? przecież to ledwo wystarczy na pensje dla sprzątaczek laboratorium . Albo chcecie mieć życie albo śmierć, zawsze wybieracie prawidłowo !

  • 21 3

 • Mam propozycję

  Niech wszyscy wymienieni badacze zaszczepią się i to najlepiej na wszystko na raz a co tam. Od 100 lat społeczeństwo uodparnia się a szczepionki nie działają. A wszystko dzięki higienie, antybiotykom i wiedzy. Ktoś napisał coś językiem, który rozumie cześć lekarzy i fajnie. Może wstawcie komentarz kogoś kto to skomentuje krytycznie dla odmiany. Szczepionka na wirusy - śmiechu warte. Jak policzyć ilość zgonów gdy zachorowałoby całe społeczeństwo to wyjdzie 0,1% albo coś podobnie wysokiego. Pozdrawiam tych to nie wierzą w koronascieme. Trzymajcie się zdrowo

  • 25 29

 • Masz racje...

  tylko co z tego? Zaraz cie zjedza nawiedzeni krzykacze w maseczkach.

  • 9 9

 • mało za 150 mln bym się nie schylił

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce (1 opinia)

199 - 599 zł
konferencja

Warsztaty językowe: Jidysz

festiwal sztuki, wykład / prezentacja, warsztaty

Konferencja - Innowacje trychologii

250  zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy możesz spotkać wiewiórkę w drodze do szkoły?

 

Najczęściej czytane