Wiadomości

Naukowiec z GUMed obronił doktorat jeszcze jako student

"Naukowcem chciałem być od zawsze, natomiast swoją pierwszą pracę badawczą napisałem w liceum. Fascynowało mnie to, jak globalny problem można przenieść do skali laboratoryjnej i szczegółowo go opisać, dlatego już od pierwszego roku studiów dążyłem do tego, żeby zacząć się realizować w tym kierunku".
"Naukowcem chciałem być od zawsze, natomiast swoją pierwszą pracę badawczą napisałem w liceum. Fascynowało mnie to, jak globalny problem można przenieść do skali laboratoryjnej i szczegółowo go opisać, dlatego już od pierwszego roku studiów dążyłem do tego, żeby zacząć się realizować w tym kierunku". GUMed

Duży sukces młodego naukowca z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Karol Steckiewicz jest trzecią osobą w Polsce, która obroniła pracę doktorską jeszcze w trakcie studiów.Czy realizacja studiów doktorskich to obecnie dobry pomysł?

tak, każdy stopień pomaga w późniejszej pracy naukowej czy zawodowej 61%
nie, w mojej ocenie liczy się szybkie nabycie kompetencji zawodowych 27%
nie mam zdania na ten temat 12%
zakończona Łącznie głosów: 955
Do grona naukowców GUMed ze stopniem doktora dołączył Karol Steckiekiwcz, który właśnie obronił z wyróżnieniem pracę pt. "Wpływ modyfikacji mikrocząstek i nanocząstek na ich aktywność cytotoksyczną i właściwości przeciwbakteryjne w badaniach in vitro". Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że badacz cały czas realizuje tok studiów, a dokładniej jest studentem VI roku kierunku lekarskiego.

- Karol Steckiewicz jest pierwszym doktorem w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, który uzyskał ten stopień naukowy jeszcze w trakcie studiów, oraz trzecią taką osobą w Polsce. To nie tylko jego sukces, ale też całej uczelni - mówi prof. Radosław Owczuk, dziekan Wydziału Lekarskiego. - Cieszymy się, że możemy kształcić tak zdolnych studentów. Ich sukcesy są jednocześnie dowodem na wysoki poziom dydaktyki w GUMed. Gratuluję mu tego osiągnięcia i bardzo cieszę się, że zdecydował się pozostać w naszym uniwersytecie, gdzie będzie kontynuował swoje badania oraz pracę kliniczną, godnie reprezentując uczelnię również na zewnątrz przy okazji różnego rodzaju wydarzeń.

Zobacz, jakie uczelnie wyższe są w Trójmieście


"Naukowcem chciałem być od zawsze"Praca doktorska była realizowana w Katedrze i Zakładzie Patofizjologii Farmaceutycznej pod opieką prof. Iwony Inkielewicz-Stępniak. Pomimo tego, że Karol Steckiewicz jest dopiero na początku swojej drogi naukowej, już teraz może pochwalić się szeregiem aktywności - między innymi kierował trzema grantami edukacyjnymi i naukowymi, a także 18 razy prezentował swoje wyniki na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach.

Czytaj też: Studia medyczne w Trójmieście. Jaki wybrać kierunek?

Ponadto na swoim koncie ma już pięć artykułów w czasopismach naukowych i dwa rozdziały w publikacjach książkowych. Jak sam podkreśla, nauka to po prostu jego hobby, które daje mu ogromną satysfakcję.

- Naukowcem chciałem być od zawsze, natomiast swoją pierwszą pracę badawczą napisałem w liceum. Fascynowało mnie to, jak globalny problem można przenieść do skali laboratoryjnej i szczegółowo go opisać, dlatego już od pierwszego roku studiów dążyłem do tego, żeby zacząć się realizować w tym kierunku. Nie planowałem szybkiego zdobycia stopnia naukowego doktora, wynikało to raczej z prowadzonej przeze mnie działalności: publikowałem artykuły, zdobywałem granty, wyjeżdżałem na konferencje i staże zagraniczne - mówi Karol Steckiewicz. - Mam to szczęście, że nauka jest moim hobby. Uwielbiam spędzać czas, robiąc eksperymenty czy czytając publikacje naukowe. Szczególnie satysfakcjonujący jest moment, kiedy doświadczalnie udaje mi się potwierdzić hipotezę czy rozwiązać problem naukowy. Trudno mi porównać to uczucie do czegokolwiek innego - przyznaje.
Zobacz też: Ciekawe zawody: Ratownik medyczny - bohater za najniższą krajową

Warto podkreślić, że Karol Steckiewicz jest również członkiem zarządu Studenckiego Towarzystwa Naukowego GUMed oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (179)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Sprawdź się

Wybierz poziom

Głowica w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym to: