• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie zabierajcie nauce

O.K.
14 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Zaledwie kilku pomorskich parlamentarzystów przybyło na spotkanie z przedstawicielami trójmiejskich instytutów naukowych PAN. Naukowcy protestowali przeciw zmniejszaniu pieniędzy z budżetu na naukę w roku przyszłym. Obecna na spotkaniu wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka zapewniła jednak, że nakłady te nie będą zmniejszone. Mówiono też o planowanej na przyszły rok likwidacji Komitetu Badań Naukowych.

Swoje argumenty naukowcy mieli okazję wytoczyć wobec marszałka Senatu Longina Pastusiaka, wicepremier Izabeli Jarugi-Nowackiej, senator Olgi Krzyżanowskiej i senator Ewy Serockiej, posła Franciszka Potulskiego. Reszta pomorskich parlamentarzystów nie pojawiła się na spotkaniu, "usprawiedliwienie" przysłał tylko poseł Andrzej Różański.

W Trójmieście działają trzy instytuty PAN: Instytut Oceanologii w Sopocie oraz Instytut Budownictwa Wodnego i Instytut Maszyn Przepływowych w Gdańsku.

- Projekt rządowy ustawy budżetowej na rok 2005 przewiduje nakłady na naukę w wysokości 2 513 761 tys. złotych - mówił prezes Oddziału PAN w Gdańsku, prof. Jacek Marecki. - W roku 2004 nakłady te wynoszą 2 892 329 tys. zł. Tak drastyczne obcięcie budżetu na naukę, stanowiące ok. 13 proc. nie licząc inflacji, którą ocenia się na 4 proc., dotknęłoby przede wszystkim instytuty PAN, które otrzymują środki budżetowe tylko z resortu nauki. Spowodowałoby to redukcję na niespotykaną dotychczas skalę aktywności naukowej tych instytutów. Pociągnęłoby za sobą ogromne straty dla społeczeństwa i gospodarki polskiej. Ograniczenie działalności instytutów PAN istniejących na terenie Trójmiasta, mogłoby również spowodować wymierne straty dla gospodarki Wybrzeża i całego regionu.

Wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka poinformowała jednak, że w przyszłym roku nakłady na naukę nie będą mniejsze.
- Zgodnie z projektem budżetu przyjętym przez rząd będą one wynosiły 2 925 540 tys. zł czyli będą podobne jak w roku bieżącym - zapewniła Jaruga-Nowacka. - 20 928 tys. złotych planujemy na informatyzację.

Zebrani dyskutowali też o planowanej na rok przyszły likwidacji Komitetu Badań Naukowych. Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą o finansowaniu nauki, środki na ten cel będzie dzielił teraz minister nauki i informatyzacji, a nie KBN.

- To powrót do centralizacji - stwierdziła senator z "Bloku Senat 2001" Olga Krzyżanowska.

- Nie będzie KBN, ale będzie Rada ds. Nauki przy ministrze nauki - skomentował prezes Oddziału PAN w Gdańsku, prof. Jacek Marecki - Rozumiem intencje autorów ustawy - chodzi o zwiększenie odpowiedzialności ministra za wydatkowanie środków na naukę.

Spotkanie komentuje poseł SLD, były wiceminister edukacji Franciszek Potulski:
- Najwyższy czas na poważną dyskusję o finansowaniu nauki w Polsce. - Trzeba starać się o pieniąze na badania od przedsiębiostw, z przemysłu, z programów europejskich. Warto też mówić o osiągnięciach polskiej nauki i popularyzować ją.
Głos WybrzeżaO.K.

Opinie

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy pomnik przyrody jest prawnie chroniony?

 

Najczęściej czytane