Wiadomości

Nowoczesny Instytut Informatyki UG gotowy na rok akademicki

Zakończyła się budowa nowego Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. To tutaj już w październiku naukę rozpocznie 76 studentów nowego kierunku - informatyka o profilu praktycznym. To jeden z najnowocześniejszych instytutów w Polsce z aulami, pracowniami, laboratoriami i wyposażeniem odpowiadającym prowadzeniu badań naukowych i dydaktyce na miarę XXI wieku.Czy wybierając uczelnię wyższą, sprawdzasz, czy dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną?

nie ma to dla mnie znaczenia - liczy się poziom, a nie warunki, w jakich się naucza 24%
tak, choć elementem decydującym pozostaje poziom nauczania 41%
zdecydowanie tak - komfort i innowacyjność są dla mnie równie ważne, jak poziom nauczania 16%
nigdy nie stanąłe(a)m przed takim wyborem 19%
zakończona Łącznie głosów: 246
Cała inwestycja to koszt ok. 40 mln zł. Budowa pięciokondygnacyjnego budynku (jedna kondygnacja podziemna i cztery nadziemne) o powierzchni ok. 3912 m kw. trwała ok. półtora roku. Od października korzystać będą z niego studenci, jednak oficjalne otwarcie Instytutu Informatyki odbędzie się w listopadzie. Obiekt jest skomunikowany z istniejącym budynkiem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki łącznikiem na poziomie dwóch kondygnacji.

W budynku znajdują się sale seminaryjne i komputerowe, audytoria, gabinety dydaktyczno-naukowe oraz pomieszczenia biurowe i socjalne. Jest on przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak przekonują władze uczelni, pomieszczenia dydaktyczne zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt ICT umożliwiający kształcenie nowej kadry informatycznej na najwyższym światowym poziomie.

- Nowy budynek stwarza bardzo dobre warunki, to budynek ekologiczny, nowoczesny. Studenci będą mieli kontrole dostępu do pomieszczeń dzięki legitymacji. W tej chwili kupowany jest specjalny serwer, na którym będą pracowali studenci, on pojawi się na przełomie tego i przyszłego roku. Oczywiście części sprzętów jeszcze tu nie ma, ale wszystko się pojawia - komputery są montowane przez naszych pracowników - opowiada prof. dr hab. Piotr Bojarski, dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.

Praktyczna informatyka nowym pomysłem na kształcenieBudynek już od października będzie służył przede wszystkim studentom nowego kierunku - informatyka o profilu praktycznym, który został uruchomiony w roku akademickim 2019/2020. Na pierwszy rok studiów przyjęto 76 osób (docelowo ma kształcić się tu 300 osób). Program studiów powstał we współpracy z pracodawcami, a część zajęć będą prowadzić eksperci-praktycy. Studia te łączą podstawy teoretyczne z nauką wielu współczesnych języków programowania oraz nowoczesnych technologii wytwarzania aplikacji. Program nowych studiów powstał w ścisłej współpracy z pracodawcami branży IT. Efektem tej współpracy są zajęcia prowadzone częściowo przez doświadczonych specjalistów z trójmiejskich firm.

- Budowa nowoczesnego budynku Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki jest odpowiedzią na ogromne potrzeby rynku pracy w branży IT. Dzięki tej inwestycji możliwe jest prowadzenie nowego kierunku na Uniwersytecie Gdańskim - informatyki o profilu praktycznym. To inwestycja ze wszech miar potrzebna i jestem przekonany, że nasi absolwenci będą poszukiwanymi specjalistami - mówił prof. dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.
Inwestycja powstała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Uroczyste otwarcie budynku odbędzie się w listopadzie 2019 roku.

Rok jubileuszowy 50-lecia Uniwersytetu GdańskiegoNowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim rozpocznie ponad 26 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych oraz 1,7 tys. nauczycieli akademickich. Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła niemal 10 tys. studentów. Inauguracja roku akademickiego na UG wpisuje się w kalendarz obchodów jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego i 75-lecia gdańskich tradycji akademickich.

- W czasie tegorocznej rekrutacji na UG najpopularniejsze wśród kandydatów kierunki studiów to: kryminologia (14,98 osób na miejsce), produkcja form audiowizualnych (14,04), filologia angielska (10,85), zarządzanie instytucjami artystycznymi - spec. menedżerska (8,80), skandynawistyka (8,59), psychologia (8,07), informatyka o profilu praktycznym (7,79), wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej (7,20), sinologia (7,14). Ponad sześć osób na miejsce starało się dostać na finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie i amerykanistykę, a ponad pięć osób na miejsce na dziennikarstwo i komunikację społeczną, administrację oraz informatykę o profilu ogólnoakademickim - mówił dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, prorektor ds. studenckich.
Oferta uczelni na rok akademicki 2019/2020 to 87 kierunków studiów, w tym osiem nowych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. UG proponuje także kształcenie w szkołach doktorskich oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach podyplomowych.

Nowe kierunki studiów w roku akademickim 2019/2020 to informatyka o profilu praktycznym, zarządzanie instytucjami służby zdrowia, produkcja form audiowizualnych, ubezpieczenia, telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia (health care technology), geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS, geografia fizyczna z geoinformacją, criminology and criminal justice.

Opinie (78) 2 zablokowane

 • dobrze, że UG tak prężnie się rozwija i rozbudowuje kampus oliwski

  dzięki temu ma szansę zniknąć dowcip o treści:
  "-Co jest najtrudniejsze na UG?
  -Dojazd."

  • 43 10

 • Jeszcze wymiana kadr

  i będzie sensownie.

  • 56 4

 • Politechnika trzesie sie ze...

  Śmiechu.

  • 30 45

 • ;-) architektura na światowym poziomie, no gratuluję!

  • 15 7

 • Kadra UG to dno, a szczególnie na wydziale historycznym.

  • 23 15

 • Budynek dobudowany do wydziału fizyki i matematyki, który pamięta bitwę pod Grunwaldem

  • 21 5

 • Kolejny przykład niekompetencji i nieodpowiedzialnosci kampus nie jest przystosowany dla ludzie niepełnosprawnych!

  Wczoraj byłem w nowym kampusie a tam wysokie schody bez rampy dla niepełnosprawnych!!To kolejny przykład jaki niski poziom prezentuje ten uniwerek !! To jest właśnie ta pseudo inteligencja!!

  • 7 25

 • IT

  Największa siara w firmie.

  • 8 24

 • Brawo

  Jedynie 10 lat opóźnienia :)

  • 10 4

 • Dalej Szcześniak na ETI prowadzi zajęcia na sprzęcie z metką "CCCP"?

  • 17 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Za co odpowiedzialne są bakterie?