Wiadomości

stat

Nowości na uczelniach. Zaczyna się walka o studenta

Przed maturzystami trudny czas decyzji. Po tym, jak uporają się z egzaminacyjnym maratonem staną przed wyborem studiów.
Przed maturzystami trudny czas decyzji. Po tym, jak uporają się z egzaminacyjnym maratonem staną przed wyborem studiów. fot. 123rf.com

Nowe kierunki i specjalizacje na trójmiejskich uczelniach - czym skuszą przyszłych studentów? Już teraz trwają przygotowania do nowego roku akademickiego. Za kilka tygodni maturzyści będą mogli aplikować na wybrane kierunki studiów, dlatego uczelnie przygotowują atrakcyjną ofertę edukacyjną. Nie zabraknie w tym roku nowości, którymi szkoły chcą przyciągnąć absolwentów.Czy uważasz, że oferta uczelni wyższych w Trójmieście jest atrakcyjna?

tak, studenci mają w czym wybierać

35%

tak, ale kierunków zrobiło się za dużo, nie wiadomo, co wybrać

20%

nie, uważam, że nowe kierunki wymyślane są na siłę przez uczelnie

45%
Na Politechnice Gdańskiej przyszli studenci mogą wybierać spośród 38 kierunków na dziewięciu wydziałach. Na kandydatów czeka łącznie 4255 miejsc.

- Nasi studenci wysyłają swoje eksperymenty rakietą w kosmos, a ich wizjonerskie projekty biurowców przyszłości dostrzegają nawet media za oceanem. Do tego mamy koszykarki w Ekstraklasie i jeden z najpiękniejszych kampusów Europy, a nasi absolwenci są w krajowej czołówce pod względem wysokości zarobków - przekonują przedstawiciele uczelni.
W planach Politechniki Gdańskiej w naborze na semestr letni nowością jest uruchomienie nowego międzywydziałowego kierunku studiów drugiego stopnia - inżynieria morska i brzegowa.

UG uruchamia nowe kierunki, m.in. genetykę i biologię eksperymentalnąRekrutacja na Uniwersytecie Gdańskim rusza 20 czerwca. Oferta uczelni na rok akademicki 2018/19 to 78 kierunków studiów i 223 specjalności na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich.

Nowością w przyszłym roku akademickim są cztery nowe kierunki studiów - dwa w języku polskim i dwa w języku angielskim: na Wydziale Biologii - ochrona zasobów przyrodniczych (studia stacjonarne I stopnia) oraz genetyka i biologia eksperymentalna (studia stacjonarne I stopnia) na Wydziale Biologii; Intercultural and Business Relations in Europe (studia stacjonarne I stopnia w języku angielskim) na Wydziale Ekonomicznym, Wydziale Filologicznym oraz Wydziale Nauk Społecznych; Cultural Communication (studia stacjonarne I i II stopnia w języku angielskim) na Wydziale Filologicznym.

- Są to studia odpowiadające na potrzeby rynku pracy, innowacyjne, uwzględniające współczesne cywilizacyjne wyzwania. Wszystkie łączy interdyscyplinarność - zdobywanie wiedzy i kształcenie umiejętności w różnych dziedzinach podnosi szanse absolwentów na rynku pracy. Nowe kierunki powstają we współpracy z ekspertami i przyszłymi pracodawcami, a studenci będą odbywać praktyki w najlepszych, profilowanych instytucjach i przedsiębiorstwach - mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Na GUMedzie bez nowościZ kolei Gdański Uniwersytet Medyczny w roku akademickim 2018/2019 nie planuje poszerzenia oferty edukacyjnej.

- Nowością będą natomiast studia podyplomowe "Specjalista ds. zarządzania rehabilitacją" utworzone na Wydziale Nauk o Zdrowiu z Odziałem Pielęgniarstwa i Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed. Studia będą prowadzone w formie niestacjonarnej i potrwają dwa semestry. Ich celem jest wykształcenie specjalistów, których zadaniem będzie kompleksowe zarządzanie procesem rehabilitacji. Absolwent studiów będzie wspierał klienta w procesie rehabilitacji, zarówno medycznej, jak i psychologicznej, zawodowej oraz społecznej. Do jego zadań będzie należała również sprawna koordynacja wszystkich działań rehabilitacyjnych - mówi Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed.
Dużym zainteresowaniem kandydatów cieszył się uruchomiony w 2017 r. kierunek przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Są to studia II stopnia o profilu praktycznym, które GUMed prowadzi we współpracy z przemysłem - Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma SA i firmą Oceanic.

Przed maturzystami trudny czas decyzji. Po tym, jak uporają się z egzaminacyjnym maratonem staną przed wyborem studiów.
Przed maturzystami trudny czas decyzji. Po tym, jak uporają się z egzaminacyjnym maratonem staną przed wyborem studiów. fot. 123rf.com

Tak niepubliczne uczelnie walczą o studentówWyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku w rekrutacji na nowy rok akademicki rozszerzyła swoją ofertę dydaktyczną o dwa nowe kierunki na studiach I stopnia: administrację oraz multimedia i grafikę komputerową. Natomiast na studiach II stopnia nowością jest kierunek zarządzanie - studia trzysemestralne, które są skierowane dla absolwentów studiów inżynierskich. Od nowego roku można także studiować zarządzanie II stopnia na Wydziale WSB w Gdyni.

- WSB zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni aktualnie prowadzi również rekrutację w ramach projektu "D. N. A. WSB - Dydaktyka, Nauka, Administracja - Zintegrowany Program Rozwoju WSB", dzięki któremu wybrane specjalności na kierunkach: administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, finanse i rachunkowość, turystyka i rekreacja, informatyka oraz zarządzanie są dofinansowane ze środków unijnych. Oferta WSB jest również bogatsza o ponad dwadzieścia nowych kierunków na studiach podyplomowych. W dużej mierze są to kierunki z zakresu zdrowia - mówi Klaudia Riemer, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku oraz w Gdyni.
Z kolei Sopocka Szkoła Wyższa otwiera nowe specjalności na kierunku finanse i rachunkowość, to: bankowość i pośrednictwo finansowe, ubezpieczenia, podatki i skarbowość.

- Kierunek cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem z uwagi na fakt, iż od kilku lat Trójmiasto utrzymuje się w czołówce najatrakcyjniejszych lokalizacji w Polsce dla branży finansowej - mówi Joanna Pietrzak, rzecznik prasowy SSW.
W tym roku po raz pierwszy uruchomione zostały również w Sopockiej Szkole Wyższej studia online. Studia metodą e-learningową oferowane są na dwóch kierunkach: na kierunku finanse i rachunkowość oraz ekonomia. Nowością są również studia dualne prowadzone na kierunku ekonomia na specjalności finanse i ekonomia biznesu.

- Studia dualne są odpowiedzią na wyzwania regionalnego rynku pracy i oparte są na zasadzie przemienności kształcenia teoretycznego i praktycznego. Program studiów obejmuje niezbędny zakres wiedzy teoretycznej zdobywanej na uczelni w formie wykładów, ćwiczeń, warsztatów i laboratoriów oraz płatny staż zawodowy odbywany w partnerskiej firmie. Studenci trzy dni w tygodniu odbywają staż zawodowy w wybranej firmie, a następne dwa dni uczestniczą w zajęciach na uczelni - dodaje Pietrzak.
Ateneum Szkoła Wyższa w Gdańsku otwiera na poziomie licencjackim, kierunek zarządzanie o profilu praktycznym, proponując takie specjalności jak: zarządzanie w sporcie, marketing, informatyka w zarządzaniu, zarządzanie startupem, zarządzanie logistyką. Kierujemy się tezą, że współczesne zarządzanie musi realizować orientację na ustawiczną zmianę, elastyczność organizacji oraz innowacyjność. Musi korzystać z licznych nowych koncepcji i metod we wskazywaniu dróg do sukcesów konkurencyjnych, czego oczekują pracodawcy, co wymaga nowocześnie kształconej, kompetentnej zawodowej kadry. W jej kształceniu muszą pojawiać się nowe, praktyczne treści i szeroki wachlarz zastosowania, stąd oferta obejmująca zróżnicowane zakresy wiedzy i umiejętności praktycznych, oczekiwanych przez pracodawcę.

W ubiegłym roku uczelnia postawiła na kształcenie na kierunku filologia szwedzka.

- Kierunek idealnie wpisuje się w lukę na rynku pracy. Trójmiasto i okolice stają się popularnym kierunkiem dla zagranicznych firm, również tych skandynawskich. Są to firmy, które poszukują pracowników głównie z kompetencjami językowymi. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, stworzyliśmy nową specjalność na kierunku filologia - filologię szwedzką. Przy zwiększonej liczbie godzin nauki praktycznego języka, studenci kończąc naukę w Ateneum są w stanie podjąć pracę w zagranicznej firmie i swobodnie komunikować się w języku obcym, w tym wypadku szwedzkim - mówi prof. Marcin Krawczyński z Ateneum Szkoły Wyższej.
Przed maturzystami trudny czas decyzji. Po tym, jak uporają się z egzaminacyjnym maratonem staną przed wyborem studiów.
Przed maturzystami trudny czas decyzji. Po tym, jak uporają się z egzaminacyjnym maratonem staną przed wyborem studiów. fot. 123rf.com

Podatki i Zarządzanie StartupemWSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni poza klasycznymi, sprawdzonymi i popularnymi kierunkami jak prawo, administracja, finanse i rachunkowość, proponuje nowość: podatki i doradztwo podatkowe oraz zarządzanie startupem.

- Uczelnia co roku aktualizuje ofertę aktywnie reagując na zmieniający się rynek pracy, zapotrzebowanie pracodawców i trendy w edukacji wyższej oraz gospodarce. Dla maturzystów poszukujących wyzwań w logistyce realizujemy studia w języku angielskim Global Logistics, przygotowujące do kariery w transporcie i frachcie, magazynowaniu, zaopatrzeniu w skali międzynarodowej. Na logistyce przedsiębiorstw z kolei kształcimy specjalistów odpowiedzialnych za gospodarowanie zasobami firm oraz organizację systemu wysyłek i dostaw zaopatrzenia. Przyszłym menedżerom uczelnia proponuje międzywydziałowe studia menedżersko-prawne, na których zajęcia prowadzą biznesmeni i prawnicy - wykorzystujący metodę mentoringu. W ramach współpracy kierunków prawa i administracji uruchamiamy także specjalność mediacja rodzinna, która będzie przygotowywać do wykonywania zawodu mediatora i umożliwia ubieganie się o wpis na listę mediatorów sądowych. Na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne obok od lat obleganej kryminologii i kryminalistyki wprowadziliśmy także niezwykle aktualne specjalności bezpieczeństwo informacji oraz cyberprzestępczość - mówi Alicja Peplińska, Kierownik Działu Marketingu i PR.
Trzyletnią kryminologię na studniach licencjackich otwiera Gdańska Szkoła Wyższa.

- Absolwenci mogą podjąć pracę w instytucjach takich jak Policja, Straż Miejska, Straż Graniczna, Służba Więzienna, sąd - kurator sądowy, ośrodki resocjalizacji, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie oraz w organizacjach pozarządowych - mówi Aleksandra Friedberg, dyrektor promocji i rozwoju GWS.
Poza tym uczelnia w swojej ofercie edukacyjnej proponuje nowe, bardzo atrakcyjne specjalności na innych kierunkach.

- Na kierunku administracja mamy nowe specjalności, takie jak: administracja biznesowa, administracja zdrowia publicznego, bezpieczeństwo publiczne, polityka ludnościowa, administrowanie informacją. Nowymi kierunkami są też turystyka i rekreacja, specjalność dietetyka i usługi żywieniowe oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Nowe, bardzo atrakcyjne specjalności proponujemy także na studiach inżynierskich tj. inżynierię budownictwa, urbanistykę, gospodarkę nieruchomościami czy inżynierię krajobrazu - dodaje.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (80)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Współpraca glona i grzyba w poroście to przykład: