• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy ranking szkół podstawowych 2024 Trojmiasto.pl

Wioleta Stolarska
1 marca 2024, godz. 09:00 
Opinie (135)
Jaką szkołę podstawową wybrać w Trójmieście? Jaką szkołę podstawową wybrać w Trójmieście?

Do jakiej szkoły podstawowej zapisać dziecko? Wybrać placówkę publiczną czy prywatną? Jakie są kryteria przyjęć dzieci? Wybór szkoły podstawowej jest ważny dla dzieci, a przede wszystkim dla ich rodziców. Dlatego kolejny raz stworzyliśmy Trójmiejski Ranking Szkół Podstawowych oraz poszczególne rankingi dla Gdańska, Gdyni i Sopotu, które podpowiedzą rodzicom, jak placówki wypadają w kontekście końcowego egzaminu ósmoklasisty. Na podstawie wyników egzaminów z 2023 r. wyłoniliśmy te podstawówki, w których uczniowie wypadli najlepiej.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Ranking szkół podstawowych 2024 - Gdańsk, Gdynia SopotJakie kryteria są dla Ciebie najważniejsze przy wyborze szkoły podstawowej dla Twojego dziecka?

W nowym rankingu trójmiejskich szkół podstawowych wykorzystaliśmy zestawienie wyników egzaminów ósmoklasisty przeprowadzonych w ostatnich latach, udostępnione przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku. Pod uwagę wzięliśmy średnie wyniki uzyskane ze sprawdzianów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Biorąc pod uwagę, że szkoły różnią się od siebie liczbą uczniów, którzy przystępowali do egzaminów, pozycje w rankingu wyznaczyliśmy na podstawie średniej ważonej.

W naszym rankingu znajdziecie dwie ważne informacje: o tym, jakie wyniki z egzaminów szkoły uzyskały w 2023 r., co zdecydowało o pozycji w rankingu, ale też porównanie wyników z dwóch ostatnich lat (2022 i 2021), które pokazują, jak w tym czasie zmieniał się poziom wyników w danej szkole.

Co ważne, ze względu na przeprowadzane reformy edukacji i zmiany systemu szkolnictwa nie we wszystkich szkołach co roku były przeprowadzane egzaminy ósmoklasisty.

Nowy ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl Nowy ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl

Ranking szkół podstawowych 2024. W czołówce szkoły prywatne i społeczneZ naszego zestawienia wynika, że w Trójmieście najlepiej wypadły prywatne szkoły podstawowe (niepubliczne, społeczne, katolickie). Tegoroczne zestawienie różni się od ubiegłorocznego rankingu: widzimy w nim zarówno awanse, jak i spadki placówek.

Najlepszą szkołą podstawową jest Szkoła Podstawowa "Niedźwiednik" w Gdańsku, która osiągnęła najwyższą średnią ze wszystkich przedmiotów na egzaminie - 93 proc. - to awans z 5. pozycji.

Zaraz za nią na 2. miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa Fregata Dla Dziewcząt w Gdańsku ze średnim wynikiem za 2023 r. - 92,333 proc. - to awans z 15. miejsca. Na 3. miejscu uplasowała się Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa, uzyskując jedynie minimalnie niższą średnią - 92,327 proc. (awans z 12. miejsca).

Z kolei na 4. pozycji uplasowała się Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Sokrates" w Gdańsku z wynikiem 90 proc. 5. pozycja to Amerykańska Szkoła Podstawowa w Gdyni (89,67 proc.).


Na 6. miejscu jest Pierwsza Szkoła Społeczna Podstawowa im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdyni (89,67 proc.). 7. pozycja to II Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku (89 proc.).

Na 8. miejscu znalazła się Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Rodziny w Gdyni (89 proc.). 9. pozycja to z kolei Prywatna Szkoła Podstawowa "Liber" w Gdyni (88,67 proc.). 10. miejsce zajęła Sopocka Autonomiczna Szkoła Podstawowa (88,6 proc.).

Z kolei 11. miejsce to Szkoła Podstawowa im. św. Jana De La Salle w Gdańsku (88,02). 12. lokata należy do III Społecznej Szkoły Podstawowa STO w Gdańsku (88 proc.). Na 13. miejscu znalazła się I Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku (87,33 proc.). Na 14. miejscu uplasowała się Niepubliczna Szkoła Podstawowa Lokomotywa w Sopocie (85,67 proc.). 15. pozycja to ZSO nr 2 Szkoła Podstawowa nr 33 im. Stefana Banacha w Gdańsku (83,68 proc.) - to również pierwsza publiczna szkoła w zestawieniu.

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W TRÓJMIEŚCIE - pełna lista szkół

Ranking szkół podstawowych 2024. Publiczne placówki - jak wypadły?Wśród szkół publicznych najlepszy wynik osiągnęła Szkoła Podstawowa nr 33 im. Stefana Banacha w Gdańsku (ZSO nr 2) - ze średnią 83,68 proc. znalazła się na 15. pozycji (w ubiegłorocznym rankingu pierwsza publiczna szkoła była na 20. miejscu).

Kolejna jest Szkoła Podstawowa nr 20 im. Morskiego Pułku Strzelców w Gdyni na 20. pozycji (82,33 proc.). Na 21. miejscu rankingu znalazła się Szkoła Podstawowa nr 18 im. Kornela Makuszyńskiego w Gdyni (81,69 proc.). Zaraz za nią na 24. miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku (81,33 proc.).

Wśród szkół publicznych kolejną, 28. lokatę zajęła Szkoła Podstawowa nr 81 im. prof. Michała Siedleckiego w Gdańsku (79,70 proc.). 30. miejsce to Szkoła Podstawowa nr 48 im. gen. Józefa Hallera w Gdańsku (79,06 proc.).

34. pozycja to Szkoła Podstawowa nr 46 w Gdyni (78 proc.). 8. szkołą publiczną z najlepszym wynikiem w zestawieniu i 35. pozycją jest Szkoła Podstawowa nr 80 im. Budowniczych Portu Północnego w Gdańsku (77,73 proc.). Kolejna jest Szkoła Podstawowa nr 77 w Gdańsku (77,73 proc.). 37. lokata i 10. miejsce wśród szkół publicznych to Pozytywna Szkoła Podstawowa w Gdańsku (77,11 proc.).

Na 11. pozycji wśród szkół publicznych jest z kolei Szkoła Podstawowa nr 24 im. Gustawa Morcinka w Gdańsku (38. miejsce rankingu - 76,72 proc.). 12. miejsce to Gdańska Szkoła Szermierki - Szkoła Podstawowa nr 70 z oddziałami sportowymi (39. miejsce rankingu - 76,33 proc.). Kolejna na 13. miejscu jest Szkoła Podstawowa nr 34 z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi w Gdyni (76,12 proc.).

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GDAŃSKU

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GDYNI

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W SOPOCIE

Wybór i rekrutacja do szkoły podstawowej w Gdańsku, Gdyni i SopociePodczas rekrutacji do publicznych szkół podstawowych obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że w pierwszej kolejności do placówki są przyjmowani kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły podstawowej - przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia.

Jednak skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem, a nie obowiązkiem. Na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów publiczna szkoła może przyjąć dzieci spoza obwodu, o ile dysponuje wolnymi miejscami. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również w Trójmieście szkoły prywatne.

Zapisy do przedszkoli i szkół podstawowych 2024/25. Rekrutacja rusza już w marcu Zapisy do przedszkoli i szkół podstawowych 2024/25. Rekrutacja rusza już w marcu
Nasz ranking podpowiada, jak szkoły w Trójmieście, zarówno publiczne, jak i prywatne, wypadają pod względem przygotowania do egzaminów kończących szkołę podstawową, na co składa się aż osiem lat edukacji. To jednak niejedyne kryterium brane pod uwagę przez rodziców przy wyborze szkoły dla dziecka.

Na co zwracać uwagę? Z pewnością ważne są zajęcia dodatkowe, które oferuje placówka, bo przecież rodzicom zależy na tym, żeby szkoła gwarantowała opiekę i rozwój, a nie była tylko przechowalnią dla dziecka. To również lokalizacja czy dobre opinie innych rodziców. Dla niektórych ważna jest też liczba osób w klasie, np. maksymalnie 20 uczniów, dłuższe godziny otwarcia czy dostępność indywidualnych szkolnych szafek czy brak zmianowości, z którą zmaga się coraz więcej szkół. Wiele osób ceni sobie też zaangażowanie grona pedagogicznego w pracę i dobry kontakt z nauczycielem.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (135)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Nagrzane od podłoża powietrze:

 

Najczęściej czytane