• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

O pewnym przypadku terapii filmem

Film jako narzędzie terapeutyczne? W skuteczność filmoterapii na pewno nie wątpią członkowie Cinema Albert Production, amatorskiego zespołu filmowego, tworzonego przez bezdomnych mężczyzn ze schroniska we Wrocławiu. Kręcą filmy i odzyskują swoją podmiotowość. Temu procesowi przyglądała się w trakcie badań etnograficznych dr Iwona Morozow, antropolożka, filmoznawczyni i dokumentalistka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. W Strefie Psyche opowie o terapii filmem we wrocławskim schronisku dla bezdomnych i zaprezentuje fragmenty swojego filmu "Niech inni nie marzną".

Dr Iwona Morozow przez cztery lata prowadziła badania terenowe wśród członków Cinema Albert Production na temat filmu społecznie zaangażowanego. Podczas spotkania badaczka opowie, jak film może stać się pretekstem do podjęcia rozmowy ze sobą i otoczeniem, umożliwić samopoznanie, uczyć interpretowania i nadawania sensu temu, co się wydarza. Spotkanie będzie poświęcone pasji tworzenia, zmianie i potrzebie przebaczenia. Ponadto zostaną zaprezentowane fragmenty autorskiego filmu dokumentalnego dr Morozow - "Niech inni nie marzną", który przedstawia przypadek terapii filmem we wrocławskim schronisku dla bezdomnych mężczyzn.

dr Iwona Morozow - wykładowczyni na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna we wrocławskiej filii Uniwersytetu SWPS. Antropolożka, filmoznawczyni i dokumentalistka. Zajmuje się szeroko pojętą ekonomią kina i antropologią wizualną. Interesuje ją szczególnie film dokumentalny, kontekst produkcyjny, dystrybucyjny oraz promocyjny dzieła filmowego, teoria i praktyka wykorzystywania metod etnograficznych w badaniach filmu, a także współczesne kino i kultura filmowa. Obecnie (wraz z Tomaszem Kożuchowskim i Romanem Sawką) kończy pracę nad książką "Społeczny wymiar procesu tworzenia dzieła filmowego w Polsce".

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Paliwa kopalne to:

 

Najczęściej czytane