• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Obóz tylko dla zaszczepionych - jak wyglądają restrykcje na uczelniach?

Piotr Kallalas
17 grudnia 2021, godz. 07:00 
Opinie (122)
Najnowszy artykuł na ten temat Co ze szczepieniami uchodźców?
- Odnosząc się do zarządzenia dziekana Wydziału Kultury Fizycznej nr 14/2021-2022 z 8.12.2021 r. w sprawie uczestnictwa w Programowym Obozie Zimowym w roku akademickim 2021/2022 uprzejmie informujemy, że zostało ono opacznie zrozumiane i w związku z tym wymagało doprecyzowania - wskazuje rzecznik prasowy. - Odnosząc się do zarządzenia dziekana Wydziału Kultury Fizycznej nr 14/2021-2022 z 8.12.2021 r. w sprawie uczestnictwa w Programowym Obozie Zimowym w roku akademickim 2021/2022 uprzejmie informujemy, że zostało ono opacznie zrozumiane i w związku z tym wymagało doprecyzowania - wskazuje rzecznik prasowy.

Władze Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu najpierw uzależniły obecność na obozie zimowym od faktu zaszczepienia przeciw COVID-19, by następnie wprowadzić nowy dokument, który wskazuje, że chodzi wyłącznie o kwestie organizacji noclegów. Jak wygląda polityka restrykcji szczepień na innych uczelniach?Szczepienia przeciw COVID-19 w Trójmieście. Znajdź punkt szczepień


Czy uczelnie powinny wprowadzić politykę uwzględniającą certyfikaty covidowe?

W ubiegłym tygodniu Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku wydała zarządzenie wskazujące, że w planowanym obozie zimowym mogą wziąć udział wyłącznie studenci po pełnym cyklu szczepień przeciw COVID-19.

- Osoby niezaszczepione nie zostaną dopuszczone do uczestnictwa w obozie, a tym samym zostaną skierowane na powtarzanie przedmiotu. Nie przewiduje się możliwości alternatywnego zaliczenia programowego obozu zimowego - poinformowała uczelnia.
Z naszych informacji wynika, że planowany obóz stanowi również obowiązkowy przedmiot dla niektórych kierunków.

- Część studentów jest zaskoczona takim krokiem. Nie wiedzieliśmy do tej pory, że mamy taki obowiązek. Ja akurat jestem zaszczepiony, ale znam osoby, które jeszcze tego nie zrobiły - pisze jeden ze studentów.
Czytaj też: Szpital tymczasowy jednak powstanie. MZ zmienia decyzję

Zarządzenie z 8.12.2021 r. Zarządzenie z 8.12.2021 r.

Uczelnia ostatecznie uchyliła zarządzenie i wydała noweO komentarz poprosiliśmy władze AWFiS, które wskazują, że intencje zawarte w zarządzeniu były inne - nie chodziło bowiem o uzależnienie zaliczenia przedmiotu od faktu skorzystania z profilaktyki, a o kwestie organizacyjne.

- Odnosząc się do zarządzenia dziekana Wydziału Kultury Fizycznej nr 14/2021-2022 z 8.12.2021 r. w sprawie uczestnictwa w Programowym Obozie Zimowym w roku akademickim 2021/2022 uprzejmie informujemy, że zostało ono opacznie zrozumiane i w związku z tym wymagało doprecyzowania. Do udziału w zajęciach realizowanych w ramach obozów uczelnia nie wymaga od studentów certyfikatów zaszczepienia przeciw COVID-19. W zajęciach programowych organizowanych w trakcie obozu mogą uczestniczyć wszyscy studenci bez względu na to, czy są zaszczepieni, czy też nie - mówi Mikołaj Polak, rzecznik prasowy placówki.
Jednocześnie władze AWFiS zatwierdziły nowe zarządzenie, które uchyla poprzednie stanowisko, zwracając uwagę, że osoby niezaszczepione będą musiały uzyskać akceptację prowadzącego obiekt lub zakwaterowanie w innym obiekcie.

Nowe zarządzenie. Nowe zarządzenie.
- Mając na uwadze powyższe, uczelnia jest w stanie zagwarantować zakwaterowanie w hotelu wyłącznie osobom zaszczepionym - dodaje Mikołaj Polak.
Czytaj też: Chorowałeś na COVID-19? Sprawdź, kiedy przyjąć 3. dawkę szczepionki

"Ogromna większość naszych studentów jest zaszczepiona"Każda uczelnia prowadzi indywidualną politykę w kwestii szczepień przeciw COVID-19. Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym studenci i doktoranci zaangażowani w zajęcia dydaktyczne na terenie jednostek leczniczych i tym samym mający kontakt z pacjentem muszą być zaszczepieni lub okazać negatywny wynik testu.

- Większość pacjentów leczonych w naszym szpitalu stanowią pacjenci wysokiego ryzyka w przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Nieodpowiedzialnością byłoby skierowanie do kontaktu z pacjentem pracowników, którzy nie są zaszczepieni, lub studentów, którzy nie są zaszczepieni. Ogromna większość naszych studentów jest zaszczepiona i posiada aktualne certyfikaty potwierdzające szczepienie - mówi rektor prof. Marcin Gruchała.
Czytaj też: Gdańscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciw HCV. Wynalazek już z patentem

"Uczelnie nie posiadają instrumentów prawnych do weryfikacji"Podobnych ograniczeń nie stosuje Uniwersytet Gdański, a także Politechnika Gdańska.

- Uczelnie nie posiadają instrumentów prawnych do weryfikacji poddania się szczepieniu przez studentów i studentki uczelni. Co za tym idzie, nie organizujemy wydarzeń, które byłyby przeznaczone wyłącznie dla osób zaszczepionych - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej.
Weryfikację szczepień na zasadzie deklaracji wprowadzono jedynie w przypadku dodatkowych aktywności.

- Z kolei podczas organizowanych przez Samorząd Studentów PG wydarzeń, takich jak wydziałowe bale inżyniera czy gala Forum Uczelni Technicznych, ich uczestnicy byli proszeni o wypełnienie deklaracji bezpieczeństwa i dobrowolną odpowiedź na pytanie, czy są zaszczepieni. Deklaracje uczestników wskazywały, że stopień wyszczepienia uczestników oscylował wokół 90-95 proc. - informuje Maciej Dzwonnik.

Miejsca

Opinie wybrane


wszystkie opinie (122)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa o kosmosie "Kosmopark"

wystawa, warsztaty

Szekspir: Rozgrzewka!

improwizacje, teatr dla dzieci, warsztaty, spotkanie

Warsztaty: Przywództwo sytuacyjne

warsztaty

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy pomnik przyrody jest prawnie chroniony?