• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obóz tylko dla zaszczepionych - jak wyglądają restrykcje na uczelniach?

Piotr Kallalas
17 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
- Odnosząc się do zarządzenia dziekana Wydziału Kultury Fizycznej nr 14/2021-2022 z 8.12.2021 r. w sprawie uczestnictwa w Programowym Obozie Zimowym w roku akademickim 2021/2022 uprzejmie informujemy, że zostało ono opacznie zrozumiane i w związku z tym wymagało doprecyzowania - wskazuje rzecznik prasowy. - Odnosząc się do zarządzenia dziekana Wydziału Kultury Fizycznej nr 14/2021-2022 z 8.12.2021 r. w sprawie uczestnictwa w Programowym Obozie Zimowym w roku akademickim 2021/2022 uprzejmie informujemy, że zostało ono opacznie zrozumiane i w związku z tym wymagało doprecyzowania - wskazuje rzecznik prasowy.

Władze Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu najpierw uzależniły obecność na obozie zimowym od faktu zaszczepienia przeciw COVID-19, by następnie wprowadzić nowy dokument, który wskazuje, że chodzi wyłącznie o kwestie organizacji noclegów. Jak wygląda polityka restrykcji szczepień na innych uczelniach?



Szczepienia przeciw COVID-19 w Trójmieście. Znajdź punkt szczepień


Czy uczelnie powinny wprowadzić politykę uwzględniającą certyfikaty covidowe?

W ubiegłym tygodniu Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku wydała zarządzenie wskazujące, że w planowanym obozie zimowym mogą wziąć udział wyłącznie studenci po pełnym cyklu szczepień przeciw COVID-19.

- Osoby niezaszczepione nie zostaną dopuszczone do uczestnictwa w obozie, a tym samym zostaną skierowane na powtarzanie przedmiotu. Nie przewiduje się możliwości alternatywnego zaliczenia programowego obozu zimowego - poinformowała uczelnia.
Z naszych informacji wynika, że planowany obóz stanowi również obowiązkowy przedmiot dla niektórych kierunków.

- Część studentów jest zaskoczona takim krokiem. Nie wiedzieliśmy do tej pory, że mamy taki obowiązek. Ja akurat jestem zaszczepiony, ale znam osoby, które jeszcze tego nie zrobiły - pisze jeden ze studentów.
Czytaj też: Szpital tymczasowy jednak powstanie. MZ zmienia decyzję

Zarządzenie z 8.12.2021 r. Zarządzenie z 8.12.2021 r.

Uczelnia ostatecznie uchyliła zarządzenie i wydała nowe



O komentarz poprosiliśmy władze AWFiS, które wskazują, że intencje zawarte w zarządzeniu były inne - nie chodziło bowiem o uzależnienie zaliczenia przedmiotu od faktu skorzystania z profilaktyki, a o kwestie organizacyjne.

- Odnosząc się do zarządzenia dziekana Wydziału Kultury Fizycznej nr 14/2021-2022 z 8.12.2021 r. w sprawie uczestnictwa w Programowym Obozie Zimowym w roku akademickim 2021/2022 uprzejmie informujemy, że zostało ono opacznie zrozumiane i w związku z tym wymagało doprecyzowania. Do udziału w zajęciach realizowanych w ramach obozów uczelnia nie wymaga od studentów certyfikatów zaszczepienia przeciw COVID-19. W zajęciach programowych organizowanych w trakcie obozu mogą uczestniczyć wszyscy studenci bez względu na to, czy są zaszczepieni, czy też nie - mówi Mikołaj Polak, rzecznik prasowy placówki.
Jednocześnie władze AWFiS zatwierdziły nowe zarządzenie, które uchyla poprzednie stanowisko, zwracając uwagę, że osoby niezaszczepione będą musiały uzyskać akceptację prowadzącego obiekt lub zakwaterowanie w innym obiekcie.

Nowe zarządzenie. Nowe zarządzenie.
- Mając na uwadze powyższe, uczelnia jest w stanie zagwarantować zakwaterowanie w hotelu wyłącznie osobom zaszczepionym - dodaje Mikołaj Polak.
Czytaj też: Chorowałeś na COVID-19? Sprawdź, kiedy przyjąć 3. dawkę szczepionki

"Ogromna większość naszych studentów jest zaszczepiona"



Każda uczelnia prowadzi indywidualną politykę w kwestii szczepień przeciw COVID-19. Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym studenci i doktoranci zaangażowani w zajęcia dydaktyczne na terenie jednostek leczniczych i tym samym mający kontakt z pacjentem muszą być zaszczepieni lub okazać negatywny wynik testu.

- Większość pacjentów leczonych w naszym szpitalu stanowią pacjenci wysokiego ryzyka w przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Nieodpowiedzialnością byłoby skierowanie do kontaktu z pacjentem pracowników, którzy nie są zaszczepieni, lub studentów, którzy nie są zaszczepieni. Ogromna większość naszych studentów jest zaszczepiona i posiada aktualne certyfikaty potwierdzające szczepienie - mówi rektor prof. Marcin Gruchała.
Czytaj też: Gdańscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciw HCV. Wynalazek już z patentem

"Uczelnie nie posiadają instrumentów prawnych do weryfikacji"



Podobnych ograniczeń nie stosuje Uniwersytet Gdański, a także Politechnika Gdańska.

- Uczelnie nie posiadają instrumentów prawnych do weryfikacji poddania się szczepieniu przez studentów i studentki uczelni. Co za tym idzie, nie organizujemy wydarzeń, które byłyby przeznaczone wyłącznie dla osób zaszczepionych - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej.
Weryfikację szczepień na zasadzie deklaracji wprowadzono jedynie w przypadku dodatkowych aktywności.

- Z kolei podczas organizowanych przez Samorząd Studentów PG wydarzeń, takich jak wydziałowe bale inżyniera czy gala Forum Uczelni Technicznych, ich uczestnicy byli proszeni o wypełnienie deklaracji bezpieczeństwa i dobrowolną odpowiedź na pytanie, czy są zaszczepieni. Deklaracje uczestników wskazywały, że stopień wyszczepienia uczestników oscylował wokół 90-95 proc. - informuje Maciej Dzwonnik.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (122)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki cenione przez staropolskich kucharzy żyją w okolicy Trójmiasta?

 

Najczęściej czytane