• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Od słów do rozmów: Polaków przygody z wolnością - 1918, 1989, 2009 (3 opinie)

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu "Od słów do rozmów" pod tytułem: "Polaków przygody z wolnością - 1918, 1989, 2009"

Muzeum Miasta Gdyni ul. Zawiszy Czarnego 1 Gdynia
15 listopada (niedziela) godz. 17.00

Podczas spotkania rozmawiać będziemy o podobieństwach i różnicach pomiędzy trzema przełomowymi datami. Rokiem 1918 (kiedy Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość), 1989 (ostatecznie został złamany porządek Jałtański) a rokiem obecnym. Interesować nas będzie sytuacja społeczeństwa oraz państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w roku 1918, w szczególności największe jego problemy oraz wyzwania, konflikty społeczne z jakimi musiało się zmagać młode społeczeństwo i państwo polskie oraz sposoby zapobiegania i rozwiązywania tych problemów. Omówimy jakie były na tym polu największe porażki oraz sukcesy.

Następnie przyjrzymy się burzliwym początkom niepodległości roku 1989, spróbujemy opisać mechanizm odzyskiwania wolności. Jednak co najważniejsze, spróbujemy przypomnieć sobie ówczesną charakterystykę polskiego społeczeństwa, jego problemy i wyzwania jakie stały przed młodą polską demokracją. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: Czy po burzliwych 20 latach polskiej transformacji możemy powiedzieć, że nam się udało? Jakie są blaski i cienie, porażki i sukcesy odniesione w wyniku przemian? Czy mamy się czym pochwalić wobec światowej opinii społecznej? Jakie nowe wyzwania czekają naszą wciąż młodą demokrację? Na koniec zastanowimy się, jaka drogę przeszło nasze społeczeństwo pomiędzy granicznymi datami Polski Niepodległej 1918 i 1989.

Uczestnicy rozmowy:

Ireneusz Krzemiński - Profesor zw. dr hab. - socjolog, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, Kierownik Pracowni Teorii Zmiany Społecznej U.W., także wykładowca wielu uczelni polskich i zagranicznych. Komentator życia społecznego. Socjolog o specjalności zmiana społeczna, analityk badań opinii społecznej. Autor i współautor licznych publikacji traktujących o procesach zachodzących w społeczeństwach demokratycznych, m.in. "Solidarność. Projekt polskiej demokracji" (1997).

Tadeusz Stegner - Profesor zw. dr hab. - historyk, pracuje na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej. W latach 2003-2008 pełnił funkcję dyrektora Instytutu historii U. G. , jest przewodniczącym Rady Muzeum Miasta Gdyni i Rady Programowej d/s Historii Gdyni.. Specjalizuje się w historii Polski XIX i XX wieku, w szczególności dziejami polskiej myśli politycznej, sprawami narodowo-wyznaniowymi oraz historią protestantyzmu na ziemiach polskich. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, medalem 70-lecia Gdyni oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Roman Kordziński - ukończył filologię polską, filozofię i reżyserię teatralną, wieloletni dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu oraz teatrów w Koszalinie, Słupski, reżyser ponad 250 przedstawień teatralnych w tym oper, teatrów telewizji, spektakli plenerowych. Wykładał w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej SCHOLA POSNANIENSIS obecnie wykładowca Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych Wydział Artystyczny.

Spotkanie prowadzi:

Paweł Huelle - prozaik, scenarzysta i dramaturg związanym biografią i licznymi wątkami swej twórczości z Gdańskiem. Zadebiutował powieścią Weiser Dawidek, która została uznana przez krytyków za najważniejszą powieść lat osiemdziesiątych. Opublikował między innymi nominowany do Nagrody Literackiej Nike '97 tom Pierwsza miłość i inne opowiadania, Opowiadania na czas przeprowadzki oraz powieści: Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala i Castorp. Jego ostatnia powieść Ostatnia Wieczerza również została wyróżniona nominacją do Nagrody Literackiej Nike.

Przeczytaj także

Opinie (3)

  • co za koszmarny plakat - kto to robił (1)

    co za koszmarny plakat - kto to robił

    • 0 0

    • Plakat zrobiłem Ja.
      Wszelkie sugestie dotyczące plakatu można słać na adres e-mail odslowdorozmow@gmail.com - konstruktywna i nie-anonimowa krytyka mile widziana. Pozdrawiam. Łukasz - autor plakatu.

      • 0 0

  • logo nawet ok

    logo nawet ok

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu:

 

Najczęściej czytane