• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Odzyskać miasto

W środę 14 listopada o godz. 19:00, drugie spotkanie z cyklu ODZYSKAĆ MIASTO Uniwersytetu Krytycznego w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście(ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk).

11 marca - 30 czerwca 2024, godz. 10:00

Wstęp wolny
W dyskusji o polityce mieszkaniowej w Gdańsku i Polsce udział wezmą: z-ca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Maciej Lisicki, członek Grupy Inicjatywnej "Nic o nas bez nas" Łukasz Muzioła oraz rzecznik praw obywatelskich Krzysztof Szerkus. Spotkanie poprowadzi socjolożka miasta Joanna Erbel.

Joanna Erbel - socjolożka miasta, aktywistka, publicystka. Współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis, członkini Krytyki Politycznej. Redaktorka magazynu MIASTA. Członkini Kongresu Ruchów Miejskich. Pisze doktorat na temat roli aktorów nie-ludzkich w przemianie przestrzeni miejskiej w Instytucie Socjologii UW. Mieszka w Warszawie, pomieszkuje w Poznaniu i w Łodzi u ludzi dobrej woli.

Kwestia mieszkaniowa jest jednym z najważniejszych, a ostatnio również palących tematów polityki miejskiej. Mieszkanie dla większości z nas jest niezbędnym elementem dającym poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie, w obecnej sytuacji gospodarczej stało się dobrem luksusowym - towarem rynkowym, a przestało być prawem do posiadania dachu nad głową. Czy w sytuacji, kiedy coraz mniej osób stać na kupienie czy nawet wynajęcie mieszkania, polityka mieszkaniowa tak naprawdę nie istnieje a skłotowanie w przyszłości stanie się masowym zjawiskiem?

Spotkanie organizowane jest w ramach ścieżki "Edukacja Obywatelska" stawiającego sobie za cel ukazanie polityki miejskiej jako narzędzia rozwoju społeczeństwa demokratycznego opartego na uczestnictwie obywateli w życiu publicznym.

Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy rozwój inicjatyw miejskich i zmiana logiki myślenia o mieście może być wstępem do miejskich rewolucji? W spotkaniu wezmą udział eksperci, aktywiści miejscy oraz urzędnicy.


SZCZEGÓŁOWY OPIS SEMINARIÓW:

17 października, środa, godz. 19.00, PRAWO DO MIASTA! WSTĘP DO MIEJSKIEJ
REWOLUCJI

14 listopada, środa, godz. 19.00, POLITYKA MIESZKANIOWA: KUPOWAĆ,WYNAJMOWAĆ, SKŁOTOWAĆ?

12 grudnia, środa godz. 19.00, W KOOPERATYWIE CZYLI WSPÓLNIE. ODRODZENIE IDEI SPÓŁDZIELCZOŚCI A MIEJSKA DEMOKRACJA

IDEA UNIWERSYTETU KRYTYCZNEGO
Uniwersytet Krytyczny nawiązuje wprost do tradycji inteligencji zaangażowanej, łącząc humanistyczne inspiracje z otwartością na publiczność spoza uniwersytetu tradycyjnego. Od 2009 roku w ramach Uniwersytetu Krytycznego systematycznie odbywają się seminaria i wykłady w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie. Jesienią ubiegłego roku rozpoczęliśmy odsłonę gdańską.

Uniwersytet Krytyczny jest próbą odpowiedzi na postępujący kryzys tradycyjnych instytucji akademickich. Uczelnie w Polsce stają się kolejnym instrumentem wolnorynkowej gospodarki - kreują innowacje na potrzeby biznesu, wytwarzają kapitał ludzki dla przedsiębiorstw.

Przekazywana studentom wiedza jest coraz węższa i specjalistyczna, a do tego zestandaryzowana (system USOS) i podporządkowana dyktatowi wskaźników ilościowych (punkty ECTS). Cierpi na tym nie tylko wykształcenie humanistyczne studentów, ale przede wszystkim funkcja Akademii jako ośrodka krytyki obowiązującego ładu społecznego. To z uniwersytetu wychodziły niegdyś odważne propozycje reform, to właśnie studenci pragnęli zmieniać świat. Dziś uczelnia przygotowuje przede wszystkim ekspertyzy, a jej absolwenci walczą o punkty w CV.

Uniwersytet Krytyczny chce dostarczać wielowymiarowej wiedzy o świecie: literatura i polityka, historia i socjologia, filozofia i polityka społeczna wzajemnie się tu inspirują i krytycznie pokazują społeczny świat jako całość. Pragniemy jednocześnie umożliwić publiczności kontakt z wykładowcami, których na co dzień nie mogą spotkać.

Zapraszamy wybitnych akademików z innych miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Białystok), a także tych, którzy z racji innych obowiązków nie prowadzą już działalności dydaktycznej. Będziemy się starać stale zapraszać najciekawszych intelektualistów ze świata na regularne zajęcia - seminaria i konwersatoria, pozwalające na systematyczny, a nie jedynie doraźny kontakt z uczestnikami zajęć.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Drzewa użytkowe to?

 

Najczęściej czytane