• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

12-letnia mistrzyni breakdance z Gdyni

Julia Rzepecka
14 czerwca 2024, godz. 15:00 
Opinie (39)

Laura ma 12 lat, tańczy, odkąd pamięta, a breakdance trenuje czwarty rok. Na swoim koncie ma już tytuł mistrzyni Polski w breakdance w 2022 roku. Gdynianka przygotowuje się teraz do olimpiady juniorów w 2026 roku, gdzie breaking jest jedną z dyscyplin. Nam opowiedziała o treningach i swojej pasji do tańca.

Lubisz tańczyć?

Laura Chałubowicz z Gdyni to 12-latka, która breakdance ma we krwi. Pasją do tańca zaraził ją tata. Od kilku lat trenuje i startuje w zawodach, na których zdobyła niemałe sukcesy.

- Jej predyspozycje do tańca zauważyłem już, gdy miała 5 czy 6 lat - mówi Paweł Chałubowicz, tata i trener Laury. - Jednak nic nie narzucałem, czekałem cierpliwie, bo chciałem, żeby to wychodziło z niej, żeby sama mi powiedziała: tato, chcę iść na trening. W wieku 8 lat poszła na pierwsze zajęcia. Wkrótce pojechała na pierwsze zawody do Kwidzyna i od razu zdobyła pierwsze miejsce. To śmieszna historia, bo było 22 uczestników, w tym tylko 1 dziewczyna, i to ona to wygrała. Jak tego zasmakowała, to zaczęło ją to też napędzać. Wiadomo, że jest jeszcze dużo pracy przed nią, ale to dobry prognostyk na przyszłość.


  • Laura Chałubowicz pasją zaraziła się od taty, który jest też jej trenerem.
  • Laura Chałubowicz pasją zaraziła się od taty, który jest też jej trenerem.
  • Laura Chałubowicz pasją zaraziła się od taty, który jest też jej trenerem.
Jak mówił Paweł Chałubowicz, podczas breakingu można wykorzystywać i mieszać ze sobą wiele elementów: toprock, czyli figury w pozycji stojącej, które często stanowią rozgrzewkę, footwork - praca nóg, freez, czyli zatrzymania w miejscu i powermoves, czyli efektowne triki, jak kręcenie się na głowie czy na barkach.

- Sprawia mi to dużo przyjemności i radości - opowiada Laura. - Mogę tworzyć swój styl i tańczyć zupełnie inaczej niż wszyscy. Jak się chce i jest determinacja to wszystko można, ale trzeba na to poświęcić dużo czasu. Trzeba dużo trenować i robić ćwiczenia siłowe i przygotowawcze do figur na ramionach i głowie. Z czasem przechodzi ból, ale na początku są siniaki na barkach i w innych częściach ciała. Chciałabym się przygotować na olimpiadę młodzieżową w Dakarze w 2026 roku.
"Wzięty model, którego uroda ścina z nóg" na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Tata Laury przyznaje, że rywalizacja na olimpiadzie młodzieżowej to duże wyzwanie.

- Jest to masa pracy, żeby się do tego przygotować, ale nic w życiu nie jest niemożliwe. Wystarczą chęci i predyspozycje, które Laura posiada. Postaramy się przekształcić trening tak, żeby był efektywny, żeby jeszcze bardziej urozmaicić jej styl, wzbogacić siłę i będzie dobrze. Styl dojrzewa latami, ale uważam, że jej styl jest bardzo dynamiczny, prezentuje dużo powermoves, dużo ciekawych przejść do muzyki i to ją wyróżnia.
  • Laura Chałubowicz pasją zaraziła się od taty, który jest też jej trenerem.
  • Laura Chałubowicz pasją zaraziła się od taty, który jest też jej trenerem.
Laura trenuje też piłkę nożną. Jak mówi, oba sporty się uzupełniają, a ćwiczenia motoryczne wykonywane na treningach piłki nożnej przydają się w tańcu. Największe osiągnięcia Laury to zdobycie mistrzostwa Polski w breakingu w 2022 roku i wicemistrzostwa Polski w 2023 roku.

- W każdy weekend jestem w innej części Polski, jeżdżę na wiele zawodów. Daje mi to możliwość poznawania nowych ludzi, rozpoznawalność i doświadczenie. W Trójmieście jest mało dzieci, które tańczą, jest więcej dorosłych. Chciałabym mieć koleżanki i kolegów, z którymi moglibyśmy razem trenować. Przez taniec można wyrazić siebie, być sobą w tym tańcu. Z jednego ruchu można wymyślać tysiące innych. Mój styl jest dynamiczny, mam dynamiczne ruchy w parterze, różne pomysły. Lubię styl hiphopowy, nie lubię być ubrana w sukienkę, wolę być ubrana luźno i się dobrze czuć. Lubię muzykę hiphopową. Break jest trudnym tańcem, ale jak coś się już uda, to bardzo się z tego cieszę.


Laura od 2 lat jest także w kadrze młodzieżowej w reprezentacji Polski w breakingu. Aby dostać się do kadry, musiała pokonać 80 uczestników, w tym wiele osób starszych od niej.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (39)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Tajemnica Zaginionego Rękopisu - escape room

120 zł
gry

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Warchlak to:

 

Najczęściej czytane