Wiadomości

Ogromne kolejki do zapisów na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W kolejce, która już od świtu ustawia się przed budynkiem Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego, codziennie czeka nawet kilkaset osób. Od dwóch dni uczelnia przeżywa prawdziwe oblężenie chętnych do zapisu na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku na rok akademicki 2019/20. Liczba miejsc jest ograniczona, a kolejne zapisy dopiero za dwa lata. Zajęcia cieszą się ogromną popularnością, niestety uczelnia nie jest w stanie zagwarantować uczestnictwa wszystkim chętnym.Czy w Trójmieście brakuje programów aktywizujących seniorów?

nie, jest bogata oferta zajęć 11%
mogłoby być lepiej 23%
tak, jest ich wciąż za mało 66%
zakończona Łącznie głosów: 838
Uniwersytety Trzeciego Wieku od kilku lat przeżywają prawdziwy boom. Od poniedziałku przed budynkiem Neofilologii UG można zobaczyć sceny jak z czasów PRL-u - ludzie ustawiają się w kolejce jeszcze przed świtem i przygotowują listy społeczne tylko po to, żeby o godz. 10 móc wziąć udział w rekrutacji na Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Zapisy rozpoczęły się w poniedziałek i mają potrwać do piątku 20 września 2019 roku. Chętni przyjmowani są w godz. 10-14 w sali teatralnej budynku Neofilologii (aula 02 na parterze).

Niestety liczba słuchaczy, którzy zostaną przyjęci, jest ograniczona - GUTW ma możliwość przyjęcia 1,4 tys. osób. W tym roku również ze względu na zmianę regulaminu ponownie zapisać muszą się dotychczasowi słuchacze.

- Każdego dnia rekrutacji zapisanych może być tylko 280 osób. Żeby usprawnić procedurę, od godziny 9:30 wydawane są numerki i formularze zgłoszeniowe, na podstawie których będzie można dokonać wpisu. Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwa numerki i zapisać, oprócz siebie, tylko jedną osobę na podstawie udzielonego jej pełnomocnictwa - informuje dr Beata Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Uniwersytety Trzeciego Wieku w TrójmieścieBogata oferta zajęćSłuchaczem GUTW można zostać od 60 roku życia. W semestrze zimowym zaplanowano wykłady w każdą środę od godz. 15:30. Opłata za ofertę podstawową jest opłatą semestralną i wynosi 45 zł - jest to koszt bezzwrotny. Oprócz wykładów i prelekcji słuchacze mogą zapisać się na zajęcia dodatkowe, które są dodatkowo płatne.

Do wyboru mają lektoraty z języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego czy francuskiego. Na zajęciach komputerowych studenci poznają fotografię cyfrową, podstawy surfowania w internecie czy ABC obsługi komputera. W ofercie są też warsztaty z komunikacji, podstaw filozofii, spotkania filmowe, a także wykłady z literatury, religioznawstwa czy historii sztuki. Zajęcia ruchowe to m.in. joga relaksacyjna, hatha joga, samooobrona, szkoła pleców czy taniec country i latino.

Słuchacz może wybrać dowolną liczbę zajęć dodatkowych. Możliwość zapisania się na wybrane zajęcia dodatkowe jest uzależniona jednak od wolnych miejsc w grupie.

Kluby seniora w Trójmieście- Studenci uczą się tu nie tylko teorii. Rozrywki jest sporo. Można wybrać taniec, wykłady w muzeum, kino seniora czy zajęcia z malarstwa. Samotność to najgorsza rzecz, dlatego ja wychodzę z domu nawet na te wykłady, bo gdzie pójdę? - pyta pani Krysia, dotychczasowa słuchaczka GUTW.
Jak dodaje, na zajęciach są osoby po 60 roku życia i o wiele starsze, czasem nawet nie wszystko usłyszą, ale jeśli usiądą dobrze, to przeczytają ze slajdów.

- To dla mnie duża sprawa. I ja to sobie bardzo cenię. A jeśli czasami nie rozumiem czegoś, to w domu zajrzę do internetu, bo już wiem jak - dodaje pani Zosia.
Każdy słuchacz jest przyjmowany na GUTW na trzy lata. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach kolejnych semestrów będzie potwierdzenie kontynuacji przed rozpoczęciem każdego semestru. Po trzech latach słuchacz będzie mógł być przyjęty ponownie jeden raz, na okres kolejnych trzech lat (łącznie sześć lat). Po upływie tego okresu kolejne przyjęcie na GUTW będzie możliwe po rocznej przerwie.

Opinie (95) 10 zablokowanych

 • I dobrze

  Mózg trzeba ćwiczyć. Również po to żeby znów potem nie czytać czegoś w stylu "Seniorka zostawiła pieniądze przy śmietniku".

  • 113 5

 • Trzeci wiek

  Moja babcia uczęszczała na UG na zajęcia , dotrwała 2 miesiące bo nie mogła wytrzymać kłótni babć . Jedna mądrzejsza od drugiej i cały czas się obgadywaly .

  • 93 16

 • Egzaminy zrobić :-)

  i problem się rozwiąże.
  A tak na poważnie szacun za to że się Wam chce coś robić a nie tylko tv i kolorowe gazetki

  • 88 6

 • smutne

  • 28 0

 • moja matka też poszła na studia i teraz nie ma kto siedzieć z moimi dziećmi:(

  • 26 71

 • twoje dzieci to z nimi siedź

  • 53 3

 • Bardzo dobrze

  tylko nie zatrudniajcie tam oszołomów, mojej teściowej jakiś doktor od historii opowiadał że tysiąc lat temu Gdańsk był niemiecki

  • 36 31

 • Najczęściej wykorzystywane są osoby z zaburzeniami psychicznymi, zdrowotnymi, z upośledzeniami. Dlatego tak łatwo stają się ofiarami.

  • 8 3

 • Emeryci są wszędzie

  • 13 19

 • Rekrutacja fatalna

  Dlaczego rekrutują w tak anachroniczny sposób? Ludzie 60+ po kilkanaście godzin stali w kolejkach, żeby się zapisać, wielu zrezygnowało. Nie mogli tego zrobić tak, żeby szanować ludzki czas i zdrowie?

  • 142 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kiedy noc i dzień mają podobną długość?