• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Organizacja i organiczność systemów kolektywnych

Organizacja i organiczność systemów kolektywnych i ich zdolność do samoregulacji i rozwoju - z perspektywy Hermeneutyki Wertykalnej.

maj 22

środa, godz. 18:00

Wstęp wolny
paź 19-20

sobota - niedziela

Gdańsk,
Wstęp wolny
W wykładzie tym pragnę:
- rozjaśnić temat samej H.W. i jej użyteczności;
- zwrócić uwagę na temat samych stosunków, ponieważ w ich polu powstają takie a nie inne interpretacje, które często są nieświadomie przejmowane od społeczeństwa;
- rozjaśnienie zjawisk takich jak "scenius" (geniusz kolektywu) i synergii;
- wyjaśnienie fenomenu "Podświadomości Kolektywnej" (wg.C.G.Junga) i jego działania i możliwości;
- zwrócenie uwagi na elementy wspomagające i dynamizujące rozwój systemów kolektywnych (n.p.: towarzystwa) jak i elementów z pola stosunków, które utrudniają i udaremniają dalszy rozwój w myśl zasady: ten kto deklaruje rozwój człowieka i systemów w których on działa, unikając jednocześnie tematyzowanie przyczyn stanu rzeczy, ten deklaruje w rzeczywistości stagnację.
- wprowadzenie kontekstu historycznego,- 3000lat świadomości kolektywnej na ziemi i jej możliwości;

Cieszę się bardzo na wzajemne inspiracje, pytania i dyskusję;
Moja wdzięczność jest skierowana do tego co nas łączy,
TO co jest moim jedynym istotnym mistrzem - do Życia;

"Hermeneutyka Wertykalna" (H.W.) którą się od lat zajmuję jest nauką o interpretacjach - w odróżnieniu od konwencjonalnej Hermeneutyki - ta, którą reprezentuję powracając do jej antycznych korzeni - zwraca szczególną uwagę na jakość interpretacji.

Poświęcenie uwagi interpretacjom ma niesłychanie ważne znaczenie, gdyż one towarzyszą nam bez przerwy w dniu codziennym, niestety najczęściej w nieświadomej formie - wszystkie decyzje, które podejmujemy, nasze myśli na najróżniejsze tematy, nasze czyny...są wynikiem takich a nie innych interpretacji stanu rzeczy - dlatego zwrócenie uwagi na interpretacje i odkrywanie głębszych, dla nas i dla społeczeństwa bardziej korzystnych - jest już narzędziem sztuki życia samym w sobie.

Ponieważ fenomen podejmowania decyzji a tym samym interpretacji jest tak wszechobecny w naszym życiu, H.W. nie jest tylko nauką ale staje się praktyczną metodą mogącą skutecznie pomóc w różnych dziedzinach nauk a przez to i w życiu społecznym. Przez fakt, że nasze interpretacje są wyrazem takiej a nie innej świadomości, nauka ta stała się automatycznie nauką o świadomości i jej rozwoju już od tysięcy lat.

Rozwój wszelkich nauk (nauki jako dokumentacje działalności świadomości ludzkiej) polega na przekraczaniu dotychczasowych perspektyw naukowych,- to przekraczanie to nic innego jak odkrywanie właśnie nowego poziomu interpretacji stanu rzeczy w danej nauce; w związku z tym jest jasno zrozumieć, że poziomy hermeneutyczne to poziomy interpretacji a przez to i świadomości.

Adam Zabłocki:
Z kim/czym się identyfikuję ? Na to podstawowe i ważne pytanie mogę odpowiedzieć tylko ciszą... gdyż nic w sobie nie znajduję własnego;- z innej zaś strony wiem, że jestem człowiekiem,- organem natury czy też pojazdem do inkarnacji najwyższej idei człowieka,- życie realizuje siebie jako mnie z zamiarem wypełnienia.

I właśnie to życie i moja praca badawcza jako doradca, trener, hermeneuta i nauczyciel jogi uczyniło mnie uczniem teraźniejszości i wszechobecności. (Sadguru)

To najistotniejsze, co mi było dane przeżyć nie było nigdy zamiarem moich szkół i wykształcenia, zarówno konwencjonalnego jak i alternatywnego...Jeżeli wpływają elementy różnych szkół do mojej pracy to na pewno nie w tym sensie, w jakim by oczekiwali tego ode mnie moi docenci tylko w sensie odpowiedniości.(...dobrze, że było kilka wyjątków m.in. Richard Moss, Beatrix Pfeiderer...)uważam, że celem wykształcenia powinno być m.in. rozbudzenie ciekawości do badań, do samodzielności a nie uzależnienie od naśladownictwa, metod i tytułów.

Adam Zabłocki - notka biograficzna:
Od dziecka czujący, brak czystości, prawdy, uczciwości w otaczającym świecie. Wzrastająca świadomość zagubienia człowieka. Próby szukania odpowiedzi w nauce, w chrześcijaństwie i w filozofii. Lata 70-te - spotkanie z dr. Kazimierzem Dąbrowskim w Warszawie i pierwsza konfrontacja z wielopoziomowością i wertykalnością życia w wydaniu naukowym. Poszukiwania w filozofiach wschodu, w muzyce, w performance, medytacji - czas również wielkiej depresji, alkoholu i narkotyków. Przeprowadzka z Gdańska do Warszawy - czas odkrywania psychologicznych zagadnień, samo-obserwacji, psychicznych eksperymentów i pogłębionej świadomości misterium życia. Czas politycznej aktywności i ukrycia na Mazurach pod Olsztynem. Oderwanie się od polityki i zwrot do sztuki życia. 1985 - Emigracja do Niemiec, działalność pedagogiczna, muzyczna, wypadki, choroby- konfrontacja i przyjaźń ze śmiercią, pogłębione studia szkół hermeneutycznych, psychologii, psychoterapii (Systemowa terapia ciała, Bioenergetyka, Biodynamika, Integralna psychoterapia klasyczna) i medycyny alternatywnej, teorii holograficznej i odnowy dialogu (D. Bohm). Podróże badawcze m.in. na Sri Lankę i do Nepalu. Od ponad 10 lat praca w laboratorium do spraw istotnych - "Hermeneutyczna Studnia" do spotkań indywidualnych i grupowych; Badania zagadnień post-konwencjonalnej komunikacji, psychologicznej alchemii, samoregulacji indywidualnej i systemowej (autopoiesis), obszarów podświadomości grupowej (obszaru archetypów) i ich rozjaśnianie.

Od roku próba odkrycia miejsca działalności w Gdańsku.

Prowadzący: Adam Zabłocki
Miejsce : ul. Podjazd 2/4 Sopot
I piętro niebieskie Drzwi - SIATKA
Godzina : 17:30 - 20:00
Termin: 17.12.2016
Ilość miejsc max : 20 osób
Cena wykładu : 30 zł

Miejsce gwarantowane wyłącznie przy zgłoszeniu na : zgloszenia@siatka.org.pl
prosimy w tytule wiadomości wpisać : Wykład / Adam Zabłocki

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy pomnik przyrody jest prawnie chroniony?

 

Najczęściej czytane