• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Perseidy 2023. Przed nami noc spadających gwiazd

Piotr Kallalas
12 sierpnia 2023, godz. 09:00 
Opinie (90)

Perseidy - przed nami noc spadających gwiazd. Tegoroczna obserwacja Perseidów, a więc najaktywniejszego roju meteorów, zapowiada się niezwykle obiecująco. Po tygodniach zachmurzenia i opadów jest szansa na okno pogodowe, a przeszkadzać nie będzie nam również Księżyc. Tej nocy z 12 na 13 sierpnia możemy dojrzeć nawet 100 "spadających gwiazd" w ciągu godziny.




Czy będziesz oglądał tegoroczne Perseidy?

Perseidy co roku elektryzują zarówno miłośników astronomii, jak i osoby, które na gwiazdach się nie znają, jednak liczą na widowisko i spełnianie życzeń. Tej nocy będzie ku temu okazja, choć wytrawni obserwatorzy spadające gwiazdy mogli podziwiać od lipca.

Perseidy 2023



- Kometa 109P/Swift-Tuttle okrąża Słońce co 133 lata, a raz do roku nasza planeta przecina chmurę okruchów, które się od niej oderwały. Możemy to porównać do obłoku, który z wierzchu jest dużo rzadszy niż w centrum, dlatego pojedyncze Perseidy możemy zauważyć już w lipcu, maksimum roju spodziewamy się w okolicach 12 sierpnia, ale te spadające gwiazdy będzie można oglądać przynajmniej do końca miesiąca - mówi Magdalena Maszewska, specjalista ds. edukacji matematyczno-fizycznej w Hevelianum.

Księżyc? W tym roku nie musimy się przejmować



W tym roku mamy szczęście z Księżycem, który wieczorem będzie za horyzontem i jest obecnie w okresie między pełniami, w związku z tym nie powinien nam przeszkadzać. Księżyc stanowi dużą, istotną przeszkodę w obserwacjach astronomicznych, ponieważ jego odbite światło zanieczyszcza niebo, tworząc łunę. Oczywiście trudno oszacować warunki atmosferyczne, ale po kilkunastu dniach niemal pełnego zachmurzenia i opadów jest szansa na okno pogodowe.

Nawet do 100 zdarzeń w ciągu godziny



Rój Perseidów należy do najaktywniejszych zjawisk tego typu, jakie możemy obserwować w Polsce. Dodatkowo do wzięcia udziału w tym spektaklu zachęca sierpniowa aura - może noce są krótkie, jednak zazwyczaj ciepłe.

- W maksimum aktywności roju spodziewamy się nawet do 100 zdarzeń w ciągu godziny. Co ciekawe, kometa znajduje się w rezonansie orbitalnym z Jowiszem (pokonuje swoją orbitę na każde 11 obiegów Jowisza wokół Słońca), którego grawitacja zagęszcza jej ogon i powoduje wzrost - jeśli chodzi o obserwacje, nawet do 200 przelotów w ciągu godziny (tak było np. w roku 2016). Dobrze zdawać sobie również sprawę, że taki warkocz komety, choć z naszej perspektywy wydaje się niewielki, to jednak w rzeczywistości może być tak długi jak odległość między Ziemią a Słońcem, a drobiny, które obserwujemy w postaci spadających gwiazd, mogą mieć nawet kilkaset lat - wskazuje Magdalena Maszewska.

Perseidy 2023. Jak obserwować?



Jeśli chodzi o obserwacje spadających gwiazd, to najlepiej wybrać miejsce odległe od miejskich świateł. Na Pomorzu miłośnicy astronomii zwykle sugerują Bory Tucholskie, ale również Kociewie czy Żuławy. Dobrze znaleźć sobie miejsce, w którym równocześnie drzewa nie będą nam przysłaniać nieba.

Perseidy obserwujemy bez lornetki czy teleskopu - w tym wypadku najlepiej spisuje się nieuzbrojone oko. Wystarczy położyć się na ziemi i wzrok skierować w stronę gwiazdozbioru Perseusza, pamiętając, że z tego obszaru będą wyłaniać się spadające gwiazdy.


Kometa zderzy się z Ziemią?



Na szczęście to nam na razie nie grozi, jednak astronomowie nie wykluczają kolizji w przyszłości.

- Orbita komety została dość dobrze poznana i wiemy, że może być na kursie kolizyjnym z Ziemią. Natomiast wiemy również, że przez najbliższe 2 tys. lat zupełnie nic nam nie grozi. Naukowcy wyliczyli, że za milion lat prawdopodobieństwo zderzenia wzrośnie do 1 miliona (0,0001% szansy na zderzenie) - dodaje Magdalena Maszewska.

Wydarzenia

Mniej światła, więcej gwiazd na Molo Południowym

sesja naukowa, pokaz

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (90)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Warchlak to:

 

Najczęściej czytane