• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Mniej światła, więcej gwiazd na Molo Południowym

Wspólne oglądanie Perseidów, pokazy w planetarium i kosmiczne eksperymenty dla najmłodszych - to tylko część atrakcji planowanych w piątek i sobotę 11-12 sierpnia podczas kolejnej edycji akcji "Mniej światła, więcej gwiazd".

Od 2021 roku z inicjatywy Rady Dzielnicy Śródmieście na molo Południowym, nieopodal pomnika Maszty, organizowane jest astronomiczne wydarzenie "Mniej światła, więcej gwiazd". Dzięki zaangażowaniu Centrum Nauki Experyment oraz wsparciu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, co roku gromadzi ono ponad tysiąc miłośników nauki, astronawigacji i kosmosu.

- "Mniej światła, więcej gwiazd" cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony młodszych, jak i nieco starszych gdynian - tłumaczy Jędrzej Szerle, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście. - Nic dziwnego - możliwość obejrzenia kraterów na Księżycu, pierścieni Saturna czy księżyców Jowisza daje wiele radości. A koniec mola Południowego, mimo że położony w centrum miasta, jest zaś świetnym miejscem do spokojnego obserwowania obiektów astronomicznych.

Trzecia edycja imprezy odbędzie się w piątek i sobotę (11-12 sierpnia) w godzinach od 17 do 24. Program atrakcji jest bogaty. Młodsi uczestnicy będą mogli m.in. własnoręcznie wykonać okulary dyfrakcyjne, zbudować i wystrzelić w przestrzeń rakietę, skonstruować kwadrant oraz stworzyć mini-samochód napędzany wyłącznie energią słoneczną.

- Najpierw przez kilka godzin będziemy eksperymentować, uczestniczyć w pokazach w pobliskim planetarium i obserwować Słońce przez przystosowane do tego teleskopy - zapowiada Olgierd Jastrzębski z Centrum Nauki Experyment. - Już po zapadnięciu zmroku rozpoczniemy odkrywanie kolejnych pojawiających się nad nami gwiazd i podziwianie tajemniczych Perseidów. 11 i 12 sierpnia jesteśmy w samym centrum Gdyni aż do północy!

Pokazy w Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego będą się odbywać w godzinach 17-21 co pół godziny. Pokazy startują co 30 minut i może w nich brać udział jednocześnie do 15 osób. Darmowe wejściówki na pokazy odebrać będzie można w namiocie Centrum Nauki Experyment.

Wydarzenie jest częścią obchodów roku kopernikańskiego. Centrum Nauki Experyment bierze ponadto udział w programie Szlaku Kopernikowskiego, w którym uczestniczą instytucje z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

W jakiej gdańskiej dzielnicy znajduje się najwięcej pomników przyrody?

 

Najczęściej czytane