Wiadomości

stat

Pół miliona złotych do dyspozycji pracowników i studentów PG

Projekty z BO PG zmieniają przestrzeń na kampusie.
Projekty z BO PG zmieniają przestrzeń na kampusie. fot. K. Krzempek/PG

Mobilny warsztat studencki, sterowanie windami, defibrylatory - m.in. te projekty realizowane są obecnie na terenie kampusu w ramach budżetu obywatelskiego Politechniki Gdańskiej. Z kolei od 17 października pracownicy, doktoranci i studenci będą mogli zgłaszać swoje propozycje do trzeciej już edycji tego uczelnianego projektu.Czy na uczelniach potrzebne są budżety obywatelskie?

tak, to bardzo dobry sposób wyboru potrzebnych inwestycji

70%

tak, ale tylko w ograniczonym zakresie i niewielkim budżecie

14%

nie, władze uczelni doskonale potrafią pokierować jej rozwojem

5%

nie, wystarczyłyby konsultacje społeczne ze studentami

11%
Politechnika Gdańska jest pierwszą uczelnią w regionie, która uruchomiła własny budżet obywatelski. Prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej już na początku swojej kadencji podjął decyzję o przekazaniu części funduszy uczelni społeczności akademickiej w ramach budżetu obywatelskiego. Na realizację projektów pracowniczych i studenckich w danym roku kalendarzowym przeznaczana jest określona kwota - w ramach dwóch pierwszych edycji BO PG był to w sumie 1 mln złotych. Zrealizowano wszystkie projekty w ramach BO PG 2017, obecnie trwa realizacja ostatnich zadań z BO PG 2018.

- Poprzednie edycje budżetu obywatelskiego zakończyły się sukcesem. Cieszy mnie, że pracownicy i studenci angażują się w działania, które sprawiają, że nasz kampus staje się coraz piękniejszy oraz przyczyniają się do poprawy komfortu pracy i studiowania. Z niecierpliwością czekam na nowe pomysły w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego i zachęcam do udziału w głosowaniu - mówi prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.

Do rozdysponowania jest w sumie pół miliona złOd środy 17 października projekty - inwestycyjne i remontowe - zgłaszać mogą zarówno pracownicy, jak i doktoranci oraz studenci PG. Projekty, które zyskają największe poparcie w głosowaniu zostaną wpisane do budżetu PG i będą zrealizowane do końca 2019 r.

Do rozdysponowania, podobnie jak w latach poprzednich, jest w sumie pół miliona zł, z czego 350 tys. zł będzie stanowić budżet na realizację projektów pracowniczych, a 150 tys. zł na realizację projektów studenckich. Zasady dotyczące budżetu obywatelskiego zostały określone w jego Regulaminie.

Na terenie kampusu wkrótce pojawią się, zaprojektowane przez prof. Jana Buczkowskiego, pełnomocnika rektora ds. artystycznych, tablice informujące, które inwestycje zostały zrealizowane ze środków Politechniki Gdańskiej w ramach budżetu obywatelskiego w danym roku.
Harmonogram budżetu obywatelskiego PG 2019:

  • 17 października, godz. 9 - 31 października, godz. 12:00 - przyjmowanie propozycji projektów

  • 16 listopada, po godz. 12 - ogłoszenie wstępnej listy projektów przeznaczonych do głosowania

  • 21 listopada, godz. 0:00 - 28 listopada, do godz. 23:59 - głosowanie

  • 6 grudnia, po godz. 12 - ogłoszenie listy rankingowej projektów

  • 13 grudnia, do godz. 12 - termin składania pisemnych odwołań

  • 20 grudnia, po godz. 12 - ogłoszenie ostatecznej listy projektów do realizacji

Opinie (36)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Jakie jest największe bogactwo naturalne Pomorza?