• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polski pisemny za trudny?

Alina Kietrys
14 maja 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
- Tematy tegorocznej matury z języka polskiego, przyjęte z wielką konsternacją przez uczniów i nauczycieli akademickich, są chyba karą za samodzielność - napisała Teresa Kantelecka, metodyk - polonista z Uniwersytetu Gdańskiego. Narzekali też uczniowie na stopień trudności pisemnej matury z polskiego, utyskiwali rodzice, że to matura tylko dla humanistów.

Mama maturzysty Piotra z IX LO nie potrafi ukryć złości.

- Mój syn wybiera się na Politechnikę Gdańską - mówi. - Jest dobrym uczniem, ale uważa, że ktoś się wściekł z tymi tematami. Nawet poloniści byli zdziwieni.

Protesty nauczyciele poloniści skierowali do metodyków Uniwersyetu Gdańskiego. Teresa Kantelecka od lat jest sekretarzem Okręgowego Komitetu Olimpiady Języka Polskiego i Literatury. - Żaden z tegorocznych tematów nie bierze pod uwagę możliwości uczniów - uważa. - Przy każdym temacie wymagano od uczniów szerokiej wiedzy z zakresu teorii literatury na poziomie akademickim, a to niezgodne z założeniami reformy oświaty. Uczeń powinien wykazać swoje praktyczne umiejętności oceniania i tworzenia sądów o literaturze - dodaje.

Metodycy języka polskiego w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku też nie wiedzą, kto ułożył tak trudne tematy, które nie przystają do możliwości abiturientów różnych typów szkół średnich. - Od ponad dwóch lat układaniem tematów na płatne zlecenie Kuratorium Pomorskiego zajmuje się Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - mówi Bogumiła Zagłobina, metodyk - polonista z CEN w Gdańsku. - Zgłaszaliśmy chęć współpracy przy opracowywaniu tematów pisemnych, ale poprzedni kurator, Andrzej Jachnik, tego sobie nie życzył. A nowy kurator zastał już zatwierdzony porządek w opracowywaniu tematów z języka polskiego.

Pod tematami prac widnieje podpis Jarosława Śliwy, polonisty, dyrektora Wydzialu Kształcenia Ponadgimnazjalnego w Kuratorium Pomorskim.
- Nie mogę poinformować, kim są autorzy tematów maturalnych. Ta informacja jest chroniona zarządzeniem wewnętrznym. Te osoby wykonują usługę dla kuratora zgodnie z przepisami. Autorzy zastrzegli sobie anonimowość ze względów bezpieczeństwa.

- Nie mogę zrozumieć, jak doświadczony polonista może ułożyć cztery takie tematy, z których każdy następny jest trudniejszy - mówi Irmina Borkowska, polonistka z dużym doświadczeniem. - Nie wzięto pod uwagę możliwości uczniów nie-humanistów. Najpoważniejszy mój zarzut metodyczny wobec tegorocznej matury pisemnej z polskiego - to brak zróżnicowania tematów. A temat tzw. pierwszy, na który rzuciła się młodzież, jest źle sformułowany. Co innego sugeruje cytat z Herberta, co innego polecenie. To jest mylące. A już analiza fragmentu prozy Tadeusza Konwickiego była stanowczo za trudna.

Dyrektor Jarosław Śliwa uważa, że te niepokoje są przedwczesne. Żaden z tematów - jego zdaniem - nie wykraczał poza program, choć być może temat czwarty (analiza prozy Konwickiego) był za trudny i skierowany do elity humanistycznej.
Wiadomo tylko, że ponad 64 procent maturzystów w województwie pomorskiem wybrało temat I z mottem z Herberta, temat II pisało niespełna 19 procent, temat III ponad 12 procent, a czwarty - 4,5 procent. Stopień trudności tematów widoczny jak na dłoni.


TEMATY MATURALNE W WOJ. POMORSKIM - uzupełnienie artykułu

1) Myśl Zbigniewa Herberta: "Literatura dzieli z człowiekiem jego samotność i potrzebę przeciwstawiania się złu" potraktuj jako motto do rozważań o funkcjach literatury.
2) Sen, widzenie, zjawa, spotkanie z sobowtórem...- różne sposoby prezentowania życia wewnętrznego bohaterów. Omów na wybranych przykładach.
3) Zmiana świata wymaga zmiany formy artystycznej wyrazu. Odwołując się do wybranych utworów, objaśnij, jak z tym problemem zmierzyła się literatura XX wieku.
4) Zanalizuj i zinterpretuj jeden z utworów: wiersz Czesława Miłosza " Moja wierna mowo" albo fragment utworu Tadeusza Konwickiego "Kalendarz i klepsydra". Zwróć uwagę na sposób prezentacji postawy wypowiadającego się wobec mowy ojczystej.

Głos WybrzeżaAlina Kietrys

Opinie (51) 1 zablokowana

  • "Jest dobrym uczniem, ale uważa, że ktoś się wściekł z tymi tematami. Nawet poloniści byli zdziwieni."
    czyli trawestując :
    "poloniści polonistom zgotowali ten los"

    • 0 0

  • Polski pisemny za trudny?

    Zgadzam się z taką opinia niejakiego DArecka.Zgadza się,drugi temat był polem do popisu,ale nawet jak jest się na mat-fizie(bo niektórzy już tam płakali), to jednio jest pewne,program to program,więc czym w problem,że ktoś wielki matematyk i książki już do ręki nie weźmie???

    • 0 0

  • ciekawe

    o co tu chodzi?

    • 0 0

  • "chodzi o to żeby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa"

    • 0 0

  • Do również umysł ścisły...

    Ty to chyba myślisz, że jak kogoś obrzucisz tekstami typu ``człowiek z czerwonej epoki`` to jesteś mistrzem świata i, że twoje ``myślenie jest jak najbardziej inteligentne``. BRAWO... BRAWO... panie umysł ścisły. Twoje wypowiedzi prowadzą właśnie do tego, że człowiek z maturą zdaną na ocenę dobrą czy dostateczną to już czuje się jak murzyn. I co się dziwić. Podzielmy nasze społeczeństwo na elitę umysłów ścisłych i humanistów z ``supercelującym`` a reszta plebsu to już do łopaty bo w Unii tylko to nam pozostanie.... jeszcze raz wielkie brawa dla twojego naprawdę ``ścisłego umysłu``.

    • 0 0

  • matura 2002

    Niewymądrzajcie się jakie to super tematy -wszystkie były do d... Nie było żadnego motywu (w zeszłym roku motyw podróży) tylko jakieś głupoty. Piszecie, że 1 temat jest najłatwiejszy, ale co innego mówi mówi cytat, a co innego dalsza część tematu i tu 2/3 maturzystó poległo. Drugi i Trzci temat teżsą siebie warci. Ale i tak wszyscy muszą zdać slatego, że nie mogą w Polskę pójśc złe wyniki, a moim zdaniem SkopiemyLudziomDupy wpełni wypełnia swój program :-)

    • 0 0

  • Do woadomości DAreckiego!

    Kolego Drogi!jęsli uważasz,że drugi temat był polem do popisu to wskaż mi choc jednen tekst z kanonu lektur,w którym byłaby mowa o sobowtórach?! hmmmmmmm Intrygujące to,ale nie główkuj się odradzam i tak nie znajdziesz tegoż zagadnienia:-)

    • 0 0

  • Do wiadomości DAreckiego!

    Kolego Drogi!jeśli uważasz,że drugi temat był polem do popisu to wskaż mi choć jednen tekst z kanonu lektur,w którym byłaby mowa o sobowtórach?! hmmmmmmm Intrygujące to,ale nie główkój się -odradzam i tak nie znajdziesz tegoż zagadnienia:-)

    • 0 0

  • tematy powinny być bardziej zróżnicowane, przecież nawet Mickiewicz nie napisałby Ogniem i mieczem na tym poziomie co Sienkiewicz...co do sobowtora to moze chodziło o rozdwojenie jaźnii? ale to w temacie źle by zabrzmiało...mysle że na każdy temat możnaby cos napisać ciekawego tylko co będzie jak nie spodoba się to poloniście który sprawdza pracę?najtrudniej jest napisać coś pod kogoś a tego się głownie na maturze oczekuje, czyż nie mam racji?

    • 0 0

  • Odpowiedż Kajce, podpowiedż DArckowi

    Mark Twain "Królewicz i żebrak".
    Fakt DAreck, że na 2gie samym Szekspirem i Mickiewiczem można pogalopować spokojnie na kilkanaście stron.
    I fak drugi Kajkai: sobowtór do omamów jest rzeczewiście trochę nie na miejscu, chyba, że zapomniałem a (na pewno zapomniałem) o jeszcze jakimś dziele...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co to jest rolnictwo ekologiczne?

 

Najczęściej czytane