• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Porozmawiajmy o Marii Skłodowskiej-Curie

Polka wszechczasów* będzie bohaterką otwartego wykładu na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Spotkanie o Marii Skłodowskiej-Curie poprowadzą: prof. Barbara Becker i dr Anna
Mietlarek-Kropidłowska.

Gdańskie uczone przedstawią kobietę genialną, energiczną, wymykającą się wszelkim stereotypom. W rolę wybitnej Polki wcieli się studentka I roku biotechnologii, Jasmin Materlik. Jasmin przebrana w strój z epoki będzie czytała fragmenty listów i wspomnień Curie-Skłodowskiej. Prof. Becker i dr Mietlarek-Kropidłowska zaprezentują karierę, poglądy i życie prywatne
wyjątkowej kobiety. Pokażą także wiele zdjęć wybitnej chemiczki, jej rodziny i przyjaciół.

- Maria Skłodowska-Curie zawsze mi niezmiernie imponowała - mówi prof. Barbara Becker, kierownik Katedry Chemii Nieorganicznej. - Portret, który wisi w moim gabinecie, to właśnie jej wizerunek. W roku 2011, ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, także na Politechnice Gdańskiej chcemy przypomnieć, czego dokonała ta wybitna, nietuzinkowa i chwilami ekstrawagancka kobieta.

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 w Warszawie, zmarła 4 lipca 1934 w Passy. Większość życia spędziła we Francji, tam też rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii - radiochemii. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.
Dwukrotnie została wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe. Po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu.
Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.
W plebiscycie zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski i magazyn historyczny "Mówią Wieki
została uznana za Polkę wszech czasów.

https://nobelprize.org/nobel_prizes/chemistry/laureates/1911/index.html

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które miasto nie leży w województwie pomorskim?

 

Najczęściej czytane