• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poznaj Błękitną Wioskę

Maciej Goniszewski
1 grudnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Gdynia będzie jednym z 5 miast , w których zostaną przeprowadzone tematu konsultacji społecznych związanych z projektem Uniwersytetu Gdańskiego: Błękitna Wioska, który będzie realizowany przez Stację Morską UG w Helu. W ramach projektu, pod który Hel przekazał już tereny powstać ma centrum naukowo-badawcze i edukacyjne - m.in. sztuczna laguna, na której będzie tzw. morświnarium.

List intencyjny dotyczący realizacji koncepcji Uniwersytetu Gdańskiego pod nazwą Błękitna wioska na terenie Helu władze samorządowe i uczelni podpisały na początku stycznia tego roku. Projekt spotkał się z niechęcią rybaków z Półwyspu Helskiego. Jednak - jak przekonują twórcy i pomysłodawcy Błękitnej Wioski - ma ona być utworzona z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, poszanowaniem historycznego dziedzictwa oraz regionalnych tradycji rybackich i kaszubskich.

- W ramach Błekitnej wioski powstaną: Bałtycka osada - ośrodek edukacyjno-badawczy zlokalizowany w budynkach o charakterze historycznej osady rybackiej, przeznaczony dla uczniów Błękitnej Szkoły, studentów oraz turystów, morświnarium - doświadczalny atol do badań i ekspozycji ssaków morskich, park wydmowy - obszar odtworzonej wydmy tzw. Małej Plaży wraz z pomostem dla zwiedzających, służący ochronie gatunków, estetyzacji krajobrazu, edukacji i rekreacji. - informuje dr Krzysztof Skóra, szef Stacji Morskiej UG w Helu. - Integralną częścią Błękitnej Wioski będzie też aqua-labs, czyli ujęcia oraz system obiegu morskiej wody do akwariów i basenów badawczych Stacji Morskiej UG.

Popularne "fokarium" czyli Stacja Morska UG w Helu cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Dzięki jej działalności udało się odtworzyć populację bałtyckiej foki szarej. Podobne zadanie spełniać będzie morświnarium. Morświny to walenie zagrożone wyginięciem. Finansowanie całości projektu pochodzi z różnych źródeł m.in. z funduszy strukturalnych i środków własnych uczelni.

Zanim jednak te plany zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne w pięciu miastach: Hel (9 grudnia, godz. 17.00), Puck (15 grudnia, godz. 17.00), Jastarnia (16 grudnia, godz. 17.00), Władysławowo (19 grudnia, godz. 17.00), Gdynia (20 grudnia, godz. 13.00).

- Celem konsultacji jest prezentacja projektu oraz poznanie opinii o projekcie Błękitnej Wioski możliwie szerokiego grona osób i grup społecznych: mieszkańców, przedsiębiorców i usługodawców, nauczycieli, dzieci i młodzieży, naukowców, organizacji społecznych i ekologicznych, sportowców (płetwonurków, żeglarzy, windsurfingowców), administracji samorządowej i rządowej - poinformowała Beata Czechowska - Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.
Maciej Goniszewski

Opinie (2)

  • Ja jestem za, absolutnie za.

    • 0 0

  • ponoc niechętni są tez samorządowcy, którzy wol4liby dawaćtren pod hotele, apartamentowcy itp i za to kosic kasę. Tylko nikt z nich nie pomyśli, że nie każdemu turyście wystarczy leżenie na plaży albo surfowanie i takie morświnarium i checz byłaby niezłą atrakcją tak, jak teraz jest nią fokarium. Poza tym ściągałoby to również mieszkańców tych miast, które leżą nad morzem - czyli plaże mają ale takich atrakcji jak fokarium czy morświnarium to już nie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Wakacyjny Zawrót Głowy - pokaz naukowy

25 zł
warsztaty, pokaz

Wakacje w Centrum Nauki Experyment

35 zł
warsztaty

Tajemnica Zaginionego Rękopisu - escape room

120 zł
gry

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jaka rzeka przepływa przez centrum Gdańska?

 

Najczęściej czytane