Wiadomości

Próbny napiszą w domu. Co z egzaminem ósmoklasisty i maturami?

Najnowszy artukuł na ten temat

Nowe zasady kwarantanny i izolacji

Przed zbliżającymi się egzaminami ósmoklasistów i maturami Centralna Komisja Egzaminacyjna podała szczegółowe informacje nt. sposobu przeprowadzenia próbnych sprawdzianów.
Przed zbliżającymi się egzaminami ósmoklasistów i maturami Centralna Komisja Egzaminacyjna podała szczegółowe informacje nt. sposobu przeprowadzenia próbnych sprawdzianów. fot. 123rf.com/Elnur Amikishiyev

Próbny egzamin ósmoklasisty i matura odbędą się zdalnie. Sprawdzian dla uczniów podstawówki zaplanowany jest w dniach od 30 marca do 1 kwietnia. Z kolei maturzyści będą mogli podejść do próbnego egzaminu dojrzałości w dniach od 2 do 8 kwietnia. Arkusze zadań dostępne będą na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, uczniowie mają wypełnić je i oddać do oceny w sposób, który uzgodnią z nauczycielem. Próbne egzaminy nie są obowiązkowe.Czy egzaminy ósmoklasisty i matury powinny zostać odwołane?

zdecydowanie tak 70%
na razie nie, sytuacja może się jeszcze poprawić 17%
nie, powinny się odbyć z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności 13%
zakończona Łącznie głosów: 664
Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy, 25 marca, szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.

Przed zbliżającymi się egzaminami ósmoklasistów i maturami Centralna Komisja Egzaminacyjna podała szczegółowe informacje nt. sposobu przeprowadzenia próbnych sprawdzianów podczas zawieszenia zajęć w szkołach z powodu epidemii koronawirusa.

Próbny sprawdzian ósmoklasistówArkusze z zadaniami ósmoklasiści będą mogli ściągnąć ze stron CKE albo komisji okręgowych. Próbne testy uczniowie będą rozwiązywali w ciągu trzech dni: 30 marca będą to zadania z polskiego, dzień później z matematyki, a 1 kwietnia z języków obcych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Arkusze będą dostępne od godz. 9.

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Po pobraniu zadań uczniowie powinni je wydrukować albo rozwiązać na komputerze.

- Wskazane jest, aby uczniowie rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np. w odrębnie stworzonym pliku w edytorze tekstów, numerując kolejno rozwiązywane zadania, na wydruku - należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką, lub korzystając z "zeszytu rozwiązań", który będzie zamieszczony na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie - po wydrukowaniu) czy na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania - informuje CKE.
Rozwiązania należy później wysłać nauczycielowi e-mailem albo w innej uzgodnionej formie.

- Uprzejmie proszę dyrektorów szkół o zadbanie o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole - informuje dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Jeśli taki zostanie przeprowadzony, CKE za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy, 25 marca, szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.
Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy, 25 marca, szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. fot. 123rf.com/Antonio Guillem

Próbna matura z domuNa podobnych zasadach odbędą się próbne sprawdziany maturzystów. Tu egzaminy zaplanowano na klika dni - od 2 do 8 kwietnia. Również w tym przypadku arkusze egzaminacyjne zostaną opublikowane na stronach CKE i komisji okręgowych.

2 kwietnia rano - od godz. 9 - dostępny będzie arkusz sprawdzianu z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po godz. 14 z języka polskiego i fizyki na poziomie rozszerzonym. Kolejnego dnia - 3 kwietnia rano - odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu egzaminy na poziomie rozszerzonym z matematyki, filozofii, łaciny, historii sztuki i historii muzyki.

Po weekendzie, w poniedziałek - 6 kwietnia rano - odbędą się egzaminy z języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym, a po południu na poziomie rozszerzonym. We wtorek, 7 kwietnia, będzie można ściągnąć arkusze z biologii i WOS-u (rano) oraz z geografii i informatyki (po południu). W ostatnim dniu, 8 kwietnia, dostępne będą sprawdziany z chemii, historii, języka litewskiego, białoruskiego, ukraińskiego i kaszubskiego.

- Przeprowadzenie próbnego egzaminu maturalnego jest dobrowolne. Proponuję, aby próbny egzamin został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mam pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania. Egzamin ten jest organizowany przede wszystkim dla uczniów - odpowiedzialność za samodzielność pracy leży po ich stronie - podkreśla dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Czytaj też: Zdalna szkoła w praktyce. "Są chęci, chociaż materiału jest dużo"

Co z egzaminami ósmoklasistów i maturzystów?Egzamin ósmoklasisty zaplanowany jest w dniach 21-23 kwietnia, natomiast matura rozpocznie się 4 maja. Z informacji MEN wynika, że na razie ani matura, ani egzamin ósmoklasisty nie będą odwołane. Minister poinformował, że na razie nie ma potrzeby wprowadzania zmian w kalendarzu szkolnym.

CKE informuje też, że przeprowadzenie zdalnie właściwego egzaminu dla 350 tys. zdających o jednej godzinie jest na tym etapie niewykonalne.

Opinie (60) 1 zablokowana

 • brak słów czy mam narażać moje dziecko (8)

  Zastanawiam się czy egzamin jest wart życia mojego dziecka.....czy jestem gotowa ma podjecie takiej decyzji. Gdzie sanepid czy wszyscy damy się sterować przez kogoś kto sam siedzi w norze, a każe nam wysyłać dzieci na egzamin, a rodziców na wybory. Zastanawiam się jakim trzeba być człowiekiem.........I co ma się w głowie decydując się na katastrofę. Jeśli zachoruje choć jeden 8klasista to wybory przegrane na 100% i**otyzm. Panie prezydencie mój apel pora poszukać w spodniach atrybutu mężczyzny i zacząć myśleć samodzielnie. Jak na razie mój głos Pan stracił ......

  • 68 17

  • mama ty tez zachorujesz (4)

   I wiesz co? Pewnie przezyjesz bez problemu. Problem jest w Twojej glowie, tylko i wyłącznie.

   • 9 24

   • w ty masz problem z głową, tylko i wyłącznie (1)

    • 8 2

    • Ale koleś ma rację, ten strach i panika siedzi w waszych łbach. Nawet psycholog w radiu powiedział, że ludzie obecnie kreują sobie w głowie rzeczywistość której nie ma. Potracicie majątki, nie będziecie mieli gdzie i jak pracować, zacznie wam żołądek wyskakiwał z głodu to może wam coś się rozjaśni we łbach, ale i w to wątpię.

     • 12 4

   • I nie przeżyje jestem po przeszczepie, wiec nie mam szans.... (1)

    W głowie to masz swoje życie, ale każdy z nas ma inne problemy.....

    • 11 1

    • myśl pozytywnie to przeżyjesz.

     Napisane było, że na razie nie są odwołane. Jeżeli sytuacja się zmieni to będą odwołane albo przełożone. Niemoc sprawcza urzędników jest większa im więcej ich jest. U nas administracja to bodaj największy pracodawca w kraju, dlatego tak wolno to działa. Prezydent nie jest kompetentny do tego, żeby odwołać egzaminy. Mnie zastanawia jedno, urzędnicy siedzą w domach i nic nie robią a państwo funkcjonuje. Po co nam tyle bezproduktywnych etatów i kosztów. W sektorze prywatnym nie ma sentymentów. Osobiście znam co najmniej 10 osób, które już straciły pracę przez tą sytuację. Ludzie się śmieją dojna zmiana, ale zmiany wielkiej w porównaniu z poprzednikami nie ma, natomiast doją równo. Skończył się czas prosperity a państwo jest gołe. Nawet zwierzęta robią zapasy na zimę a my nie mamy nic.

     • 7 0

  • (1)

   Dziwię się, że w ogóle miał Pani głos...

   • 12 1

   • miał bo płacił

    nie swoimi pieniędzmi

    • 2 0

  • Według mnie na 99% już wiadomo, że egzaminy będą przełożone, ale gdyby była takla decyzja obwieszczona już teraz motywacja uczniów do nauki obniżyłaby się. Wydaje mi się, że przesunięcie zostanie ogłoszone na tydzień przed egzaminem ósmoklasisty. Poza tym teraz nie wiadomo na kiedy to może być bezpiecznie przełożone. Sama mam w domu ósmoklasistę i maturzystę. Mam tylko nadzieję, że nikt nie wpadnie na egzaminy on-line.

   • 5 1

 • M. (1)

  Jeżeli egzaminy się odbędą, należy się zastanowić czy nie złożymy pozwu zbiorowego o narażenie życia i zdrowia . Podają, że ok 25% zakażeń to ludzie młodzi. Czy po to odbyć się muszą egzaminy w terminie szczytu pandemii w Polsce żeby było 50 % zakażonych młodych ludzi ? Rządzący- obudzcie sie.

  • 47 10

  • powinniście raczej na siebie złożyć pozew

   Za trucie powietrza samochodami, za produkcję tylu śmieci. Za swoje życie...
   Ta choroba to pryszcz, ale to wy drogie madki i ojcowie tych czasów jesteście wrzodem, prawdziwym wrzodem na tym świecie

   • 8 28

 • dzieci nie zachorują (7)

  Powinny się uczyć. One sa nadzieją na to chore państwo które tonie w długach i inflacji.

  Także tak, egzamin powinien się odbyć

  • 9 67

  • Przesta pisać brednie (2)

   • 11 7

   • akurat to było mądrze napisane (1)

    • 4 9

    • co ma do nauki konieczność pisanie zbędnego egzaminu óśmoklasisty?

     • 11 1

  • Egzamin?? (2)

   I dla przyszłości egzamin jest najważniejszy?? Czy ktoś w Twoim życiu dorosłym spytał się o Twój egzamin ? Oprócz nauczycieli nikogo to nie interesuje. To tylko wymiar, ocena ich nauczania.

   • 12 3

   • Twoje życie to też tylko wymiar, ocena

    Dla rządu jesteś niczym. A na kogo głosowałas?

    • 6 1

   • egzamin to filtr, filtr ktory jest konieczny

    Zeby podzielić ludzi, bo nie jesteśmy tacy sami. Jedno są głupi drudzy mądrzy. I to w pewnym stopniu pomaga pewne schematy zachować. Wiadomo ze mimo to kazdy ma równe prawa głosu niestety. I to najbardziej boli. Bo ludzi głupich jest więcej, zatem demokracja jest skazana na porażkę przez tę właśnie głupotę.

    • 4 4

  • konkrety

   Tu chodzi o konkretna informację. Nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za temat egzaminów i matur i znaleźć wyjście z sytuacji. teraz powinna być podjęta decyzja "co dalej". Nie można dzieciaków trzymać w niepewności i potem dzień , dwa dni przed maturą ktoś wymyśli, że może jednak nie będą pisali !!! To jest dziecinada. Nie traktujemy tych dzieciaków poważnie. Nie ma znaczenia jak będzie wyglądała sytuacja za miesiąc, teraz trzeba zdecydować jak i co ?

   • 3 1

 • Może można przełożyć egzaminy i rekrutację? (6)

  Studia się zaczynają w październiku, więc jeśli matura by była w czerwcu lub lipcu, a rekrutacja odbywała się dopiero we wrześniu, tragedii by nie było. Trochę gorzej z egzaminem 8-klasisty, ale może da się go zrobić w czerwcu, a rekrutację w sierpniu?

  • 33 3

  • a może po prostu w ogóle nie organizować egzaminu ósmoklasisty?

   Przecież spokojnie się można bez niego obyć.

   • 19 2

  • Oczywiście, że można, a nawet trzeba (3)

   • 8 1

   • I co, ma jeszcze kolejny miesiąc czekać, dwa, trzy, czy ile. Moje dziecko się denerwuje tym egzaminem. (2)

    Ile czasu czekać?

    • 2 7

    • A może dopytaj dlaczego się denerwuje? (1)

     Wytłumacz dziecku, że sytuacja jest wyjątkowa.
     I jeśli już kiedyś napisze ten test, to bez względu na wynik będziesz z niego dumna.

     • 0 0

     • Guzik prawda

      Już widzę jak liceum, które przyjmuje dziecko jest dumne, że napisało ono test 8-klasity w czasie epidemii. Ten test jest nikomu do życia nie potrzebny. Wystarczą tylko świadectwa do rekrutacji. Lepsze to niż chwalić się kiepskim wynikiem na tym teście.

      • 0 1

  • Matury to będzie masakra

   Każdy mówi o datach i ewentualnych przesunięciach matury, bo jak się zepną sprawdzający to wszystko będzie dobrze i się wyrobimy. Mało kto bierze pod uwagę przygotowanie maturzystów. Zostało nam wyjęte 1.5 miesiąca z programu nauczania. Siedzimy pozamykani w domach. Ci co myślą, że każdy teraz siedzi i kuje do matury są jest w błędzie. Ten E-Learning praktycznie nie istnieje. Raz na tydzień się połączymy i pogadamy na jakiś temat. O próbnej maturze ustnej z angielskiego przez takie środki nauczyciele nawet nie myślą. Nikt takiej próby nie miał! Sądzę, że to będzie masakra i połowa ludzi nie zda tej matury. Słabi co mieli 2 lub 3 na koniec np. z matmy liczyli na podszlifowanie materiału z nauczycielem na fakultetach w szkole. Teraz jest to niemożliwe. W internecie się gubią patrząc na sposoby rozwiązywania zadań, bo nikt im tego nie wytłumaczy. Dochodzi jeszcze aspekt psychologiczny zamknięcia w domu. Mobilizacja do nauki była w pierwszym tygodniu i w drugim. Teraz widzę jak wszelka aktywność w tym kierunku ucichła. Każdy jest już zmarnowany i popada w marazm. Ci co będą teraz pisać, że jak ktoś się nie umie uczyć w domu to niech nie idzie na studia niech pomyśli, że na studiach ma się zajęcia, zaliczenia czy kolosy. Jest motywacja do pilnej nauki w domu. Do tego jest czas na odpoczynek jak np. wyjście z kolegami. Teraz tego nie ma. Nie wyobrażam sobie iść po 3 miesiącach siedzenia w domu na egzamin życia i go ledwo zdać. Warto pomyśleć też o tym, a nie tylko czy się wyrobimy z rekrutacją.

   • 0 0

 • I tak egzaminy próbne z polskiego się dziś nie odbędą. (3)

  Czemu? Serwery właśnie padły.

  • 31 4

  • a to nic nowego

   Serwery z dykty jak i państwo to nie zadziałają

   • 11 0

  • wcale nie padły (1)

   dziecko spokojnie pisze po pobraniu na komputer z CKE

   • 2 5

   • Normalnie szczęściarz.

    Serwery padły drogi rodzicu, wiele dzieciaków nie może wejść ani na stronę ministerstwa, ani na CKE. Jeśli im się uda i pobiorą to co? Mieli zacząć od 9, a jest po 10.30.
    Skoro tak to ma wyglądać na egzaminie on - line to dziękuję. Chaos, dezorganizacja, ot co.

    • 6 1

 • No i pięknie... (2)

  Egzamin zdalny to bzdura. Wszyscy napiszą na 100%.

  • 29 4

  • no i co z tego że napiszą na 100%?

   • 1 4

  • to tylko próbny

   Nawet jeśli będą oszukiwać, to nic to nie zmieni.

   • 0 0

 • uczymy młodzież ?

  Młodzież patrzy i się dziwi, że dorośli nie potrafią się zachować w trudnej sytuacji ? Jest tysiąc sposobów, a my dorośli uparcie pokazujemy młodym, że nie ma wyjścia z trudnej sytuacji i muszą napisać egzamin i maturę, bo nikt w tym kraju nie potrafi tego zmienić. A może jednak pokażemy im, że nie należy się poddawać, a czas pomyśleć, jak rozwiązać problem. To jest pójście na łatwiznę: napiszecie i problem z głowy.

  • 13 0

 • egzaminy powinny się odbyć, ale............. (3)

  w czerwcu - np, 8 klasy w I połowie, a maturzyści po 15 VI i już

  • 30 0

  • Ile tego czekania. Dzieci się denerwują. Non stop testy i testy bez końca. (2)

   • 7 4

   • W dorosłym zyciu beda mialy jeszcze wiecej nerwów i stresu (1)

    Nie trzymać dzieci pod kloszem.

    • 3 0

    • I co z tego?

     Czekać kilka miesięcy w domu na matury w niepewności i potem napisać ją na 30%? A na rekrutacji trzeba powiedzieć, że ta sytuacja nauczyła pokory i to jest powód do przyjęcia na studia. Nie ma to sensu.

     • 1 0

 • egzamin 8 (2)

  Witam,
  Są problemy i zawiesza się inernet

  • 12 1

  • Jakoś przy grach się nie wiesza (1)

   Ale jak już uczyć się trzeba, to interbet wolny. Nawet ten 600 mb

   • 0 8

   • Pomyśl

    Jak każdy korzysta z platform do nauki online to nawet przy najlepszym internecie będą one wolno działały.

    • 0 0

 • ten minister edukacji jest totalnie niekompetentny. 21 kwietnia jeszcze wszyscy będą siedzieć w domach, nie ma mowy o jakichkolwiek egzaminach. jak ktoś sądzi inaczej to chyba zwyczajnie sobie nie radzi z podejmowaniem decyzji. szkoła w trybie zdalnym to jedna wielka porażka. rozwiązanie problemu jest jedno i jest oczywiste - wszyscy muszą powtórzyć cały rok. mniej stresów, lepsze przygotowanie do egzaminów i szansa na ich napisanie w normalnych warunkach.

  • 20 9

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żołądź to owoc: